استاندارداطلاعات عمومی

فرمول غذایی برای تعادل هورمون ها

بدن انسان حاوی تریلیون ها سلول است که فرآیندهای ضروری برای ادامه حیات ما انجام میدهند. هورمون ها به عنوان پیام‌رسان های شیمیایی جاری در خون به انتقال اطلاعات در سراسر بدن بین گروه های سلولی کمک میکنند.

به نقل از “لیو لاو فروت”، هورمون هایی مانند استروژن، کورتیزول، و انسولین همگی در حفظ سلامت ما نقش دارند. این هورمون ها توسط غدد درون ریز، مانند تیروئید، که وظیفه ساخت و ترشح هورمون ها را بر عهده دارند، تولید می شوند. اندام های بسیاری نیز هورمون تولید می کنند که از آن جمله می توان به پوست، قلب، روده و معده اشاره کرد.
مدیریت رژیم غذایی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که می توانید برای حفظ تعادل هورمون ها مد نظر قرار دهید. اگر یک رژیم غذایی متعادل و مبتنی بر گیاهان مصرف کنید، ممکن است آثار عدم تعادل هورمونی را در صورت عدم توجه به نیازهای تغذیه ای بدن خود احساس کنید. شما به ازای هر پوند (حدودا نیم کیلو) از توده بدنی بدون چربی خود به ۰.۷۵ تا ۱ گرم پروتئین در روز نیاز دارید. اما نیازی نیست برای حفظ تعادل هورمون های خود به گوشت وابسته باشید.
مواد غذایی پروبیوتیک
مواد غذایی پروبیوتیک به افزایش جمعیت باکتری های خوب نیز کمک می کنند. به عنوان مثال، شما می توانید مصرف تره فرنگی و کنگر فرنگی را برای کمک به این شرایط مد نظر قرار دهید.
پروتئین های آداپتوژنیک
پروتئین نخود، یک پروتئین کامل است و تمام اسید آمینه های مورد نیاز بدن را ارائه کرده و کمترین اثر حساسیت‌زایی را دارد. احتمال ابتلا به عدم تحمل همانند آنچه در نتیجه مصرف منابع پروتئینی لبنیاتی یا گلوتنی رخ می دهد، نیز در این زمینه کمتر است.
مغزدانه ها، حبوبات و پروتئین شاهدانه نیز جایگزین های خوبی برای منابع پروتئین آداپتوژنیک هستند.
فیبر
افراد بسیاری سطوح کافی فیبر را ار رژیم غذایی روزانه خود دریافت نمی کنند و این شرایط می تواند بر سطوح انسولین و هورمون های دیگر اثرگذار باشد. فیبر، قند خون را کاهش می دهد و با عادی سازی فعالیت انسولین، سطوح آن را متعادل می کند که این شرایط موجب تعادل در سطوح هورمون کورتیزول نیز می شود.
آووکادو
آووکادو منبع خوبی برای اسیدهای چرب امگا-۳ و ریز مغذی هایی است که سطوح هورمون هایی مانند اسید فولیک، پتاسیم، منیزیم، و ویتامین E را به همراه برخی ویتامین های B تنظیم می کنند. همچنین، آووکادو به بهبود تولید پروژسترون، هورمون مسئول بارداری و تنظیم چرخه قاعدگی، کمک می کند

وقتی دندان می میرد!

مقاله قبلی

بهترین مواد طبیعی خانگی برای تقویت پوست

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

2 نظرات

  1. خیلی عالی بود.لایک داره

  2. ممنون از شما بابت ارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در استاندارد