فواید ورزش یوگا
سبک زندگیسلامتورزش

فواید ورزش یوگا

فواید ورزش یوگا

یوگا یکی از بهترین روش‌ها برای تقویت انعطاف‌پذیری و توان جسمانی شماست. همچنین تقریبا همه افراد قادر به انجام آن هستند؛ این ورزش تنها مخصوص کسانی نیست که بسیار انعطاف‌پذیر هستند و یا قصد تفکر و آرام شدن را دارند.

بعضی از انواع یوگا مخصوص آرام‌ شدن است، ولی در دیگر نوع‌های این ورزش تحرک بیشتری وجود دارد. اکثر انواع یوگا، به یادگیری حالت‌های بدنی می‌پردازند، که آسانا نامیده می‌شوند. همچنین نحوه‌ی تنفس نیز مورد توجه قرار دارد.

یوگا برای انعطاف‌پذیری

حالت‌های بدنی یوگا با کشش ماهیچه‌ها صورت می‌پذیرند. کشش‌ها به شما کمک می‌کنند تا راحت‌تر حرکت کنید و کمتر احساس خستگی و یا سفتی در ماهیچه‌هایتان داشته باشید.

در هر سطحی از یوگا، به سرعت متوجه مزایای آن می‌شوید. در تحقیقی، افراد تنها پس از ۸ هفته یوگا، تا ۳۵ درصد انعطاف‌پذیری خود را ارتقا داده بودند.

حالت‌های بدنی برای قوای جسمی

بعضی از سبک‌های یوگا، مانند یوگای آشتانگا و یوگای قدرتی،‌ بسیار جسمانی هستند. تمرین هر کدام از این سبک‌ها به افزایش حجم ماهیچه‌های شما کمک خواهد کرد.

اما حتی سبک‌های کمتر قدرتی یوگا، مانند سبک آئینگر و هاتا نیز می‌توانند به توان و نیروی شما بیافزایند.

بسیاری از حالت‌ها مانند حالت سگ سر به پایین و یا سگ خمیده به بالا و حالت تخته‌ای قوای نیم‌تنه بالایی را بیشتر می‌کند. حالت‌های ایستاده، مخصوصا اگر برای تنفس‌های طولانی نگه‌ داشته شوند، قوای همسترینگ،‌ ماهیچه چهارسر و ماهیچه‌های شکمی را افزایش می‌دهند. حالاتی که سبب تقویت ناحیه‌‌ی پایین کمر می‌شوند، سگ خمیده به بالا و حالت صندلی است.

اگر این حرکات به درستی انجام شوند، تقریبا تمامی آن‌ها قوای مرکزی در ناحیه ماهیچه‌های شکمی را افزایش می‌دهند.

اندامی بهتر با یوگا

زمانی که انعطاف‌پذیرتر و قوی‌تر باشید، اندام شما نیز بهبود می‌یابد.

بیشتر حالت‌های نشسته و ایستاده، قوای مرکزی را افزایش می‌دهد؛ زیرا شما به ماهیچه‌های مرکزی خود برای حمایت و انجام هر حالت،‌ احتیاج دارید.

با مرکزی قوی‌تر، با قامتی ایستاده‌تر می‌نشینید و برمی‌خیزید.

یوگا همچنین به هوشیاری بدن شما کمک می‌کند. این ورزش کمک می‌کند تا سریع‌تر متوجه خمیده نشستن و یا خمیده راه رفتن خود شوید، و بنابراین وضع اندامی خود را تغییر دهید.

مزایای تنفسی

یوگا معمولا به نحوه‌ی تنفس توجه زیادی دارد، که کمک می‌کند تا آرام شوید. ممکن است یوگا تکنیک‌های مخصوص تنفسی داشته باشد.

اما اصولا یوگا ورزشی ایروبیک یا هوازی، مانند دویدن یا دوچرخه سواری، نیست؛ مگر اینکه یوگایی که تمرین می‌کنید، سطح بالایی داشته باشد و یا در فضایی گرم انجام شود.

استرس کمتر،‌ آرامش بیشتر

ممکن است بعد از انجام یوگا، احساس استرس کمتری بکنید و بیشتر آرام باشید.

در بعضی از سبک‌های یوگا از تکنیک‌های مدیتیشن که سبب آرامش ذهن می‌شود نیز استفاده می‌کنند. تمرکز بر روی نحوه‌ی تنفس نیز می‌تواند چنین کاری را برای شما انجام دهد.

مناسب قلب شما

یوگا همیشه به این ویژگی معروف بوده است که فشار خون را کاهش می‌دهد و ضربان قلب را کند می‌کند. ضربان کندتر می‌تواند برای بیماران فشار خون و یا قلبی، و همچنین برای افرادی که سکته مغزی کرده‌اند،‌ مناسب باشد.

یوگا همچنین رابطه‌ای با کلستر کمتر و تری‌گلیسیرید داشته است؛ همچنین به داشتن سیستم ایمنی‌ای بهتر نیز کمک می‌کند.

 

 

فواید ورزش یوگا

مجله سلامتی پلاس ماد

مهمترین علائم دیابت

مقاله قبلی

رفع چین و چروک‌ صورت

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در سبک زندگی