فوبیا و نحوه مدیریت آنها
اطلاعات عمومیروانشناسیمشاوره

فوبیا و نحوه مدیریت آنها

فوبیا و نحوه مدیریت آنها

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از WebMD ، زندگی با ترس می تواند چالش برانگیز باشد. حتی اگر موضوع یا وضعیت ترسیده به طور مرتب در زندگی روزانه شما ظاهر نشود ، ممکن است متوجه شوید که بسیاری از وقت شما صرف نگرانی می شود که ممکن است ظاهر شود یا فهمید که چگونه از آن جلوگیری کنید. در حقیقت ، طبق تعریف ، ترس چیزی است که زندگی شما را مختل می کند. (ترس احساسی معمولاً ناخوشایند اما طبیعی است که در واکنش به خطراتِ واقعی ایجاد می‌شود.)

بیایید در مورد انواع مختلف فوبیا ، تأثیرات جسمی و روانی آنها ، چگونگی صحبت با خانواده و دوستان خود در مورد وضعیت خود و اینکه منابع پشتیبانی در دسترس است صحبت کنیم.

گفتن به دوستان و خانواده

گفتن به دوستان و خانواده در مورد ترس شما ممکن است برای شما بسیار احساسی باشد. ممکن است ترس از این داشته باشید که آنها در مورد شما قضاوت کنند یا شما را مسخره کنند. از این گذشته ، ممکن است در مورد خودتان درباره کسی که در گذشته دچار ترس بوده ، شوخی کرده باشید. شما همچنین ممکن است نگران این باشید که عزیزانتون به  شما “برچسب” بزنند ، و مانند بیمار با شما رفتار کنند. همینطور ، دوستان شما ممکن است شما را به روشی که دوست دارند آنها را نامگذاری کنند یا از طرف دیگر ، از شما دوری کنند.

اگرچه افشای فوبی شما می تواند مشکل باشد ، اما این یک گام ضروری در روند بهبود است. در ابتدا ممکن است بخواهید فقط با یک دوست یا دو دوست نزدیک صحبت کنید. احتمالاً می دانید کدام دوستان بیشترین پذیرش را خواهند داشت. به خاطر داشته باشید که نیازی نیست که به همه بگویید. این انتخاب شماست. هنگامی که این مباحث دشوار را مطرح می کنید ، ممکن است یک درمانگر بهتر بتواند شما را راهنمایی کند. به طور کلی ، بهتر است تا حد ممکن صادق باشید. اگر سعی کنید پریشانی را که به دلیل ترس در آن تجربه کرده اید به حداقل برسانید ، دوستانتان قادر نخواهند بود از ناراحتی که دارید ، قدردانی کنند. یا شدت آن را کم کنند.

تأثیرات روانی و عاطفی فوبیا‎

ترس ها غالباً دارای اثرات گسترده ای هستند و در بسیاری از مناطق زندگی باعث ایجاد مشکل می شوند. شاید تعجب کنید که آیا آنچه احساس می کنید طبیعی است یا خیر. فوبیا می تواند از چند طریق بر زندگی شما از نظر احساسی تأثیر بگذارد.

 

  1. فوبیا می تواند باعث اضطراب شدید و واکنش های احساسی و جسمی شود که همراه با اضطراب است.
  2. فوبیا می تواند باعث انزوا شما شود. برخی از ترسها (به خصوص آگورافوبیا یا هراس از مکان‌های باز) (agoraphobia) به این معنی که « این نوع فوبیا عبارت است از ترس از مکان‌ها و موقعیت‌هایی که نمی‌توانید به‌راحتی از آن خارج شوید یا از آن‌ها فرار کنید. آگورا در زبان یونانی به‌معنای میدان‌های عمومی و بزرگ است. علت نام‌گذاری این فوبیا به‌نام آگورافوبیا هم همین است، چراکه افرادی که دچار چنین اختلالی می‌شوند، از ترس مواجهه با مکان‌های عمومی و شلوغ، در خانه می‌مانند. » می تواند مانع رفتن شما به موقعیت های اجتماعی شود. نه تنها شما تنها مانده اید بلکه باید وقت بگذارید و تعجب کنید که چرا نمی توانید مثل همه دیگران باشید.
  3. فوبیا می تواند شرم آور باشد. ممکن است شما از واکنش دوستان نسبت به ترس خود (“از چه چیزی می ترسید “) و با تصمیماتی که ممکن است بخاطر ترس خود (در هنگام مسافرت با هزینه تمام شده به یک مقصد تفریحی زیبا صرف کنید) شرمنده شوید. (شما از پرواز می ترسید)
  4. فوبیا می تواند شما را بی احساس از این که نمی توانید کاری کنید درمانده کند. همانطور که دیگران تعجب می کنند که چرا شما نمی توانید به راحتی نترسید ، ممکن است بی احساس از این که نمی توانید کاری کنید کنترل ترس خود را از دست بدهید. این احساس ناتوانی همچنین می تواند باعث بشه کنترل بسیار کمتری در کل زندگی تان داشته باشید.

 

 

فوبیا و نحوه مدیریت آنها

مجله سلامتی پلاس ماد

 

 

چگونه بوی کفش و پا را از بین ببریم؟

مقاله قبلی

تردمیل و صندلی ماساژور در فروشگاه کورش اسپرت

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *