استاندارداطلاعات عمومی

فیبر; سدی در برابر بیماری

تجزیه و تحلیل آزمایش های بالینی با پشتیبانی سازمان بهداشت جهانی نشان داده است که افزایش مصرف فیبر با کاهش وزن بدن و سطوح کلستررول نیز در ارتباط بوده است.

پژوهشی جدید نشان داده است، افرادی که سطوح بالای فیبر غذایی و غلات کامل را مصرف می کنند، در مقایسه با افرادی که کمترین میزان مصرف را دارند، با نرخ های پایین‌تر ابتلا به بیماری های غیر واگیر مواجه هستند.
به نقل از “لنست”، بررسی مطالعات مشاهده ای و آزمایش های بالینی که طی تقریبا ۴۰ سال گذشته انجام شده اند، فواید سلامت مصرف حداقل ۲۵ گرم تا ۲۹ گرم یا بیشتر از فیبر غذایی در روز را نشان داده است.
پس از مقایسه افرادی با بیشترین و کمترین میزان مصرف فیبر، نتایج حاصله کاهش ۱۵ تا ۳۰ درصدی تمام دلایل مرگ و مرگ و میر مرتبط با مسائل قلبی عروقی را نشان داده اند.
همچنین، مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر وقوع بیماری قلبی عروقی، سکته مغزی، دیابت نوع ۲ و سرطان کولورکتال را ۱۶ تا ۲۴ درصد کاهش داده است.
تجزیه و تحلیل آزمایش های بالینی با پشتیبانی سازمان بهداشت جهانی نشان داده است که افزایش مصرف فیبر با کاهش وزن بدن و سطوح کلسترول نیز در ارتباط بوده است.
از بهترین منابع غذایی برای فیبر می توان به غلات کامل، حبوبات، سبزی ها و میوه ها اشاره کرد. نتایج مطالعات بر جایگزینی غلات پالایش شده با غلات کامل تاکید دارند. افزایش مصرف فیبر می تواند خطر وقوع و مرگ و میر ناشی از طیف گسترده ای از بیماری های مهم را کاهش دهد.
پژوهشگران ۲۸۵ مطالعه مشاهده ای حاوی داده های نزدیک به ۱۳۵ میلیون نفر و ۵۸ آزمایش بالینی شامل ۴,۶۳۵ شرکت کننده بزرگسال را مورد بررسی قرار داده اند. آنها بر مرگ زودرس ناشی از بیماری قلبی عروقی، بیماری عروق کرونر قلب، و سکته مغزی و همچنین وقوع دیابت نوع ۲، سرطان کولورکتال و سرطان های مرتبط با چاقی، مانند پستان، آندومتر، مری و پروستات متمرکز بودند.
مشخص شده است برای هر هشت گرم افزایش در میزان فیبر روزانه، نرخ مرگ و میر کلی و وقوع بیماری عروق کرونر قلب، دیابت نوع ۲ و سرطان کولورکتال ۵ تا ۲۷ درصد کاهش داشته است. همچنین، سطح محافظت در برابر سکته مغزی و سرطان پستان نیز افزایش داشته است. اگرچه مصرف ۲۵ تا ۲۹ گرم فیبر در روز کافی بوده اما داده ها نشان می دهند که مصرف فیبر غذایی بیشتر می تواند حتی سطح محافظت هرچه بیشتر را ارائه کند

بهترین ورزش ها برای مقابله با فشار خون

مقاله قبلی

وقتی دندان می میرد!

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

1 اظهار نظر

  1. […]  فیبر از جمله مواد مغذیست که شاید کمتر به آن توجه داشته باشید، اما باید بدانید که یکی از موثرترین گزینه ها برایکاهش وزن و حفظ سلامت بدن محسوب می شود. فیبر احساس سیری را برای مدت زمان طولانی‌تر حفظ کرده، از این رو، می تواند به کاهش کیلوهای اضافه بدن کمک کند. […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در استاندارد