مدیریت اضطراب اجتماعی
اطلاعات عمومیمشاوره

مدیریت اضطراب اجتماعی

مدیریت اضطراب اجتماعی :

اگر خجالتی ­تر از آنچه که دوست دارید باشید هستید، خیلی از افراد دیگر نیز این­گونه­ اند. بسیاری از بچه ­ها  و بزرگسالان – می­گویند که در موقعیت­های اجتماعی مضطرب می­ شوند. خواه صحبت کردن در کلاس باشد یا برقراری تماس تلفنی یا فقط انجام کاری جدید. ممکن است دچار معده ­درد عصبی شوید، ضربان قلب­تان افزایش یابد یا دچار لرزش و تعریق ناگهانی شوید. تمام این موارد واکنش بدن شما به ترس است. اگر ترس از خجالت کشیدن یا اشتباه کردن در شما هست، راه ­هایی وجود دارد که می­توانید برای کمک به­ خودتان از آن استفاده کنید.

به دلیل اضطراب از انجام کارها خودداری نکنید

کارشناسان موافق­ اند که اجتناب از موقعیت ­هایی که ما را دچار اضطراب می­ کنند، می ­تواند در درازمدت اوضاع را بدتر کند. راشل بوسمن ، روانشناس می­ گوید: “خارج شدن از موقعیتی که نمی­ خواستید انجام دهید ممکن است در همان لحظه احساس بهتری به شما بدهد، اما در مرتبه­ ی بعد که همان کار از شما خواسته شود، مجددا اضطراب به سراغتان خواهد آمد”؛ درحالی­که چیزهایی که باعث اضطراب ما می­ شوند – مانند صحبت کردن با افراد جدید و ارائه سخنرانی- در زندگی گریز ناپذیرند.

خودت را به­ زور جلو ببر

هرچند ترک قلمرو آسایش­تان آسان نیست، اما می­ تواند برای شما بسیار خوب باشد. به این دلیل که وقتی شروع به انجام کارهایی می­ کنید که باعث اضطراب شما می­ شوند، اضطراب از شما دور می­ شود. بنابراین اگر خجالتی ­تر از آن هستید که مثلا به تنهایی وارد کافه تریا شوید یا از کسی بخواهید که شریک زندگی شما باشد، سعی کنید با ترس خود روبرو شوید و ببینید چه اتفاقی می ­افتد. دکتر بوسمن می ­گوید: “شانس­ ها بدترین نتیجه­ ای هستند که می ­ترسید اتفاق نیفتد و اگر چنین شود، می­ توانید بفهمید که مهارت مدیریت آن را دارید”. و دفعه بعد که در آن وضعیت قرار گیرید ممکن است احساس خجالت کمتری داشته باشید.

برای امتحان، سعی کنید کاری انجام دهید که شما را عصبی کند. خوب است که از کارهای کوچک شروع کرده با آن خودتان را سبک کنید. انتخاب اهدافی که برای شما واقع­ بینانه باشد مهم است – نیاز نیست که برای نمایندگی کلاس اقدام کنید. اگر فکر می­ کنید ممکن است دوست داشته باشید به یک باشگاه بروید، سعی کنید در ابتدا فقط در یک جلسه­ ی آن شرکت کنید. یا اگر می­خواهید در یک مرکز نگهداری حیوانات بی­ سرپرست داوطلب شوید اما از انجام این کار احساس اضطراب دارید، با همراهی یک دوست یا یکی از اعضای خانواده آغاز کنید.

هرچه بیشتر از این دست کارها انجام دهید، متوجه می ­شوید که با گذشت زمان آسان­تر می ­شود. به این دلیل که با انجام کارهایی که باعث اضطراب­تان می ­شود، در واقع توانایی خود برای انجام آن­ها را افزایش می­ دهید. این موضوع حتی در شرایطی که ممکن است کارها دقیقاً همانطور که می­ خواهید پیش نرود، نیز صادق است. برای مثال، بسیاری از بچه ها از پرسیدن سوال از معلمان دریغ می­ کنند، چون نگران­ اند که این­طور فرض شود که آن­ها باید جواب را بدانند. اما اگر به هر حال تصمیم گرفتید از معلم خود بپرسید و او پاسخ دهد  که، “قبلا آن را گفته ­ام، برو از دوستت بپرس”، احتمالاً متوجه می ­شوید که گذشته از این­ها، شنیدن این جواب آنقدرها هم سخت نیست. این فقط مدل دیگری از تمرین است./مدیریت اضطراب اجتماعی

آرام باش

انجام کارهایی مانند یوگا و ورزش نیز می­ تواند به شما در آرامش خاطر کمک کند. به همین ترتیب، ممکن است از شما خواسته شود مصرف نوشابه و قهوه را کاهش دهید، زیرا در برخی افراد کافئین منجر به اضطراب می­ شود.

اما اگر برای امتحان کردن این موارد خیلی عصبی می ­شوید و احساس کم ­رویی شما را از انجام کارهای بسیاری که نیاز دارید یا می­ خواهید انجام دهید باز می ­دارد، بهتر است که کمک بخواهید. دکتر بوسمن می­ گوید که بهترین جا برای شروع صحبت، صحبت با والدین­تان است.

او می­ گوید: “به آن­ها بگویید که چه احساسی دارید؟”.

“اضطراب چیزی است که قطعاً می­ توانید برای آن کمک بگیرید، اما ابراز این احتیاج به یک نفر، اولین قدم است”.

 

مدیریت اضطراب اجتماعی

مجله سلامتی پلاس ماد

بهترین سبزیجات

مقاله قبلی

تاثیر بازی های رایانه ای بر کودکان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *