مراقبت از بیماران کرونا در منزل
اطلاعات عمومیبیماریسلامتکرونا

مراقبت از بیماران کرونا در منزل

مراقبت از بیماران کرونا در منزل

موارد خفیف بیماری کرونا به درمان دارویی احتیاج ندارند و استراحت در منزل و مراقبت های خانگی منجر به بهبود آن ها می شود.

توصیه های درمانی در منزل برای مبتلایان کرونا

خودقرنطینگی و استراحت در بستر

بیماران که علایمی از قبیل تب، سرفه و عطسه دارند، سعی کنند در منزل در اتاق جداگانه ای از سایر افراد که تهویه مناسب دارد بمانند. از تهویه مناسب مناطق مشترک منزل، مانند آشپزخانه، حمام و … اطمینان حاصل شود.

افراد مبتلا با سایر اعضای خانواده رابطه ی نزدیک (فاصله ی کمتر از ۱ متر برای بیش از ۲۰ دقیقه) نداشته باشند. محدوده فعالیت مشترک فرد مبتلا و سایرین باید به حداقل رسانده شود. به ویژه از مصرف غذا در کنار سایر عضای خانواده دوری شود.

ظرف غذاخوری، قاشق، لیوان، مسواک، ملحفه، حوله، البسه و سرویس بهداشتی خود را از سایر افراد منزل جدا کنند.

در منزل استراحت کرده و تا حد امکان از منزل خارج نشوند. از ملاقات با فرد قرنطینه باید پرهیز شود.

فرد پس از ۱۴ روز در صورت بهبود علائم و پیدا نشدن علائم جدید می تواند از قرنطینه خارج شود.

رعایت بهداشت فردی و اصول کنترل بیماری

تمامی بیماران در منزل از ماسک ساده استفاده کنند. پرستار مراقب فرد قرنطینه شده نیز بایستی از ماسک استفاده کرده و پس از تماس با فرد قرنطینه شده باید بهداشت دست های خود را رعایت کند. هر ماسک را پس از ۲ ساعت استفاده تعویض کنید. درصورت چرب یا مرطوب شدن ماسک نیز آن را تعویض کنید.

هر روز با استفاده از مواد ضدعفونی حاوی کلر لوازم و اتاق خواب فرد مبتلا ضدعفونی شود. البسه و رخت خواب فرد مبتلا باید جداگانه و با آب گرم ۶۰ تا ۹۰ درجه شسته شود. اگر شست و شوی دستی انجام می شود باید دستکش استفاده گردد.

هنگام عطسه، سرفه و آبریزش بینی باید از دستمال کاغذی استفاده گردد. به روش آموزش سازمان بهداشت جهانی دست و مچ خود را به طور مکرر شست و شو دهید. از تماس دست با چشم، دهان، گوش و سایر مخاطات بدن خودداری کنید.

فرد مبتلا به هیچ وجه با افرادمسن و افراد دارای نقص ایمنی یا بیماری زمینه ای ملاقات نکند.

رژیم غذایی

فرد بیمار بایستی مایعات، میوه ها و سبزیجات به ویژه مرکبات جدید و تازه را به مقدار فراوان مصرف کند. شیر، لبنیات، تخم مرغ نیز در رژیم غذایی باشد. از مصرف گوشت فاسد و فراورده های آن جلوگیری کنید. برای مصرف گوشت، آن را خوب پخته و از مصرف گوشت که به حالت کبابی است پرهیز کنید.

کنترل علایم خطر

افراد در معرض خطر و قرنطینه شده باید روزانه و به صورت تلفنی توسط مراقبین سلامت پیگیری شوند و درصورت بروز علائمی مانند تنگی نفس و تنفس دشوار، تشدید سرفه، عدم قطع تب، و کاهش سطح هوشیاری، اقدامات لازم طبق دستورالعمل ها به عمل آید. این علائم باید در دفترهای پیگیری ثبت گردند.

 

مراقبت از بیماران کرونا در منزل

مجله سلامتی پلاس ماد

 

پیشگیری از کرونا در هنگام مسافرت

مقاله قبلی

ایبوپروفن علائم کرونا را تشدید می‌کند

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *