مصرف و نگهداری مواد غذایی
اطلاعات عمومیتغذیهسبک زندگی

مصرف و نگهداری مواد غذایی

مصرف و نگهداری مواد غذایی

اطلاعات خود در مورد نگهداری و مصرف مواد غذایی تازه، منجمد، کنسروی، و غیره را بسنجید. برای این کار ابتدا گزاره­ های زیر را بخوانید و ببینید کدامیک را صحیح یا غلط می­دانید. کمی پایین­ تر پاسخ صحیح را به شما خواهیم گفت.

صحیح یا غلط؟

 • برخی از سبزیجات پس از چیده شدن شروع به از دست دادن ویتامین­ های خود می­ کنند.
 • اسفناج تازه برای شما بهتر از منجمد است.
 • خوردن سبزیجاتی که سالهاست منجمد شده اند ایمن است.
 • منجمد کردن مواد غذایی باکتری­ ها را از بین می­ برد.
 • اگر کمتر از ۶ ساعت از آب شدن سبزیجات منجمد گذشته باشد می­ توانید آنها را دوباره منجمد کنید.
 • می­ توانید کنسرو ذرت را برای ۲ سال داخل کابینت نگه دارید.
 • شما نباید کنسروهایی بخرید که فرورفتگی دارند اما برآمدگی اشکالی ندارد.
 • برخی از سبزیجات کنسرو شده ممکن است سرب داشته باشند.
 • ظرف شیشه ­ای برای انجماد مواد غذایی مناسب است.
 • بهترین راه برای یخ زدایی از مواد غذایی منجمد در آب سرد است.
 • می ­توانید شیر تاریخ مصرف گذشته را بنوشید.
 • اگر غذایی که روی زمین افتاده را ظرف ۵ ثانیه بردارید، خوردن آن ایرادی ندارد.
 • اگر روی نان خود کپک می ­بینید، فقط باید قسمت کپک ­زده را جدا کنید.

برخی از سبزیجات پس از چیده شدن شروع به از دست دادن ویتامین­های خود می­ کنند

صحیح. اجازه ندهید سبزیجات زیاد بمانند. اگر محصول یخ زده یا کنسرو نشود، نیمی از ویتامین­ های آن فقط در عرض چند روز از بین می­رود. حتی آنهایی که در یخچال نگهداری می­ شوند می ­توانند ظرف یک یا دو هفته ویتامین­های خود را از دست بدهند.

اسفناج تازه برای شما بهتر از منجمد است.

غلط. برخی از میوه­ ها و سبزیجات اگر هنگام برداشت کاملاً رسیده باشند و سریعاً منجمد یا کنسرو شوند، می­توانند از انواع تازه ­ی آنها، مواد مغذی بیشتری داشته باشند. اسفناج یخ زده دارای مقادیر بالاتری از بسیاری از مواد مغذی از جمله کلسیم و ویتامین E است. نخود سبز منجمد و هلوی کنسروی هر دو نسبت به نخود و هلوی تازه، ویتامین C بیشتری دارند. پس برای این دو، گزینه­ ی آسان­تر یعنی کنسرو را انتخاب کنید!

خوردن سبزیجاتی که سالهاست منجمد شده اند ایمن است.

صحیح. هیچ تضمینی وجود ندارد که آنها هنوز هم طعم خوبی داشته باشند. و اگر آنها را زودتر خورده بودید مفیدتر بودند اما در این حال هم سالم هستند. اگر نگران کیفیت و مواد مغذی هستید، سبزیجات موجود در یک فریزر/یخچال معمولی را ظرف ۶ هفته استفاده کنید. اگر در فریزر صندوقی هستند، می­توانید آنها را تا ۳ ماه نگه دارید.

منجمد کردن مواد غذایی باکتری­ها را از بین می­ برد.

غلط. درجه حرارت زیر صفر درجه رشد باکتریها را متوقف می­ کند. اما به محض اینکه غذاها یخ زدایی می­ شوند، باکتری­ها دوباره وارد عمل می­شوند، طوری که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است.

اگر کمتر از ۶ ساعت از آب شدن سبزیجات منجمد گذشته باشد می­توانید آنها را دوباره منجمد کنید:

صحیح. اگر هنوز بلورهای یخی در بسته منجمد وجود دارد و هنوز به اندازه دمای فریزری سرد است، می ­توانید آن را دوباره در فریزر قرار دهید. در غیر این صورت، بهتر است دور ریخته شوند.

می­ توانید کنسرو ذرت را برای ۲ سال داخل کابینت نگه دارید.

برای ۲ تا ۵ سال. سیب ­زمینی، هویج، اسفناج، چغندر، نخود فرنگی و کدو تنبل نیز معمولاً همین اندازه باقی می­ مانند. اما میوه ­ها و سبزیجات کنسرو شده که سرشار از اسید هستند را دیر استفاده نکنید. آب میوه، گوجه فرنگی، گریپ فروت، آناناس، سیب، هلو، گلابی، آلو، انواع توت و خیارشور باید طی ۱۲ تا ۱۸ ماه مصرف شود.

شما نباید کنسروهایی بخرید که فرورفتگی دارند اما برآمدگی اشکالی ندارد.

غلط. هر دو نوع اشکال دارد. اینکه این نوع قوطی­ های کج و کوله همیشه آخرین قوطی ­هایی هستند که در قفسه فروشگاه باقی مانده ­اند بی­دلیل نیست و دلیل آن مربوط به باکتری­ها است. برآمدگی می­ تواند به معنای رشد باکتری در داخل باشد قوطی باشد، و فرورفتگی در درزهای قوطی می­تواند محل وارد شدن باکتری­ها را نشان دهد.

برخی از سبزیجات کنسرو شده ممکن است سرب داشته باشند.

صحیح. ایالات متحده استفاده از سرب در قوطی­ های مواد غذایی را در سال ۱۹۹۵ ممنوع کرد. اما برخی کشورها هنوز اجازه آن را می­ دهند. از قوطی­ هایی با درزهای وسیع نقره ای خاکستری (جایی که بدن و درب با هم هم پوشانی دارند) مراقب باشید. با گذشت زمان ، سرب می تواند به داخل مواد غذایی نشت کند.

ظرف شیشه ­ای برای انجماد مواد غذایی مناسب است

صحیح. ظرف اشتباه می تواند منجر به “سوختگی فریزری” شود و به میوه و سبزیجات شما بوی عجیبی بدهد- هیچ کس این را نمی­ خواهد. مواد غذایی را در ظرفی بگذارید که خوب مهر و موم شود، آب و هوا به آن وارد نشود و در دمای سرد فریزر باقی بماند.

مطمئن شوید که از شیشه­ های دو منظوره با دهانه گشاد که به طور خاص برای منجمد کردن و کنسرو کردن طراحی شده­ اند استفاده کنید. سایر گزینه ­های خوب ظروف پلاستیکی مخصوص فریزر و کیسه فریزر هستند.

بهترین راه برای یخ زدایی مواد غذایی منجمد در آب سرد است.

غلط. جواب درست: در یخچال. یکی از خطرناکترین کارهایی که می­توانید هنگام پخت و پز انجام دهید یخ زدایی از مواد غذایی یا خواباندن گوشت در چاشنی روی پیشخوان آشپزخانه است. باکتری ها در دمای اتاق به سرعت رشد می­ کنند. امن­ ترین جا برای آب شدن گوشت، مرغ و غذاهای دریایی یخچال است. مواد غذایی را در طبقه ­ی زیرین یخچال و روی یک بشقاب قرار دهید تا آبی که از آن نشت می­ کند را بگیرید. بسته­ ی منجمد معمولاً روز بعد آماده­ ی طبخ است. وقتی عجله دارید، می ­توانید مواد غذایی را زیر شیر آب سرد بگیرید یا با تنظیمات یخ ­زدایی مایکروویو ذوب کنید.

می­ توانید شیر تاریخ مصرف گذشته را بنوشید.

صحیح. تاریخ روی کارتن شیر تاریخ فروش است، نه تاریخ انقضا یا حداکثر تاریخ استفاده. مادامی که شیر را فوراً در یخچال بگذارید تا چند روز پس از تاریخ فروش تازه می­ ماند. بعد از خرید شیر، مستقیماً به خانه بروید و آن را در یخچال بگذارید. اطمینان حاصل کنید که دمای هوا در یخچال زیر ۴ درجه سانتیگراد است. شما همچنین می­ توانید شیر را منجمد کنید، اما طعم و بافت آن ممکن است تغییر کند.

اگر غذایی که روی زمین افتاده را ظرف ۵ ثانیه بردارید، خوردن آن ایرادی ندارد.

غلط. وقتی بچه بودید، «قانون ۵ ثانیه» به نظرتان فکر خوبی بود چون پای یک آب نبات خوشمزه در میان بود! اما ۵ ثانیه کافی است تا باکتری­ های مضر به مواد غذایی منتقل شود. به جای آن از قانون صفر ثانیه استفاده کنید: وقتی چیزی روی زمین افتاد، آن را دور بیندازید.

اگر روی نان خود کپک می­ بینید، فقط باید قسمت کپک ­زده را جدا کنید.

غلط. ممکن است وسوسه شوید قسمتی که به رنگ آبی درآمده را جدا کنید. اما اگر کپک دیدید، باید تمام نان را دور بریزید. احتمالاً کپک­ های بیشتری وجود دارد که شما نمی­ توانید ببینید. برخی کپک­ها بی­ضرر هستند، اما برخی دیگر می­ توانند شما را مریض کنند. کپک روی قالبهای پنیر سفت آسیبی به شما نمی­ رساند و اگر به اندازه­ ی ۵/۲ سانتی­متر از کناره­ ها و زیر قسمت کپک­ زده­ ی پنیر را جدا کنید، ایرادی ندارد که بقیه را بخورید.

 

مصرف و نگهداری مواد غذایی

مجله سلامتی پلاس ماد

 

افزایش طول عمر

مقاله قبلی

زندگی سالم

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *