مقایسه ویروس هانتا و کرونا
اطلاعات عمومیبیماریدسته‌بندی نشدهسلامتکرونا

مقایسه ویروس هانتا و کرونا

مقایسه ویروس هانتا و کرونا

هانتا ویروس و احتمال اپیدمی شدن آن

با وجود درگیری جهان با شیوع ویروس کرونا، بیماری دیگری نیز در حال رشد است؛ آزمایش مردی از اهالی یونان چین نشان داد که او مبتلا به ویروس هانتا است.

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد،  هانتا ویروس نوعی ویروس است که توسط جانوران جونده مانند موش‌ها منتقل می‌شود. این ویروس منجر به شکل‌گیری بیماری مهلک و کشنده سندروم ریوی هانتاویروس می‌شود.‌

نحوه انتقال ویروس هانتا

این بیماری از طریق هوا قابل انتقال نیست و فقط در صورت تماس با ادرار، مدفوع و بزاق جوندگان گسترش پیدا می‌کند.

چند ماهی از شیوع ویروس کرونا در جهان گذشته و همانطور که میدانید این ویروس از کشور چین به دیگر کشور ها منتقل شد، این ویروس تا به امروز جان هزاران نفر را گرفته است، اما طی خبری که جدیدا منتشر شد مردی چینی بر اثر ابتلا به ویروسی متفاوت به نام هانتا جان خون را از دست داد و طبق شایعات احتمال شیوع این ویروس وجود دارد.

به طور کلی افرادی که جنگل بان هستند یا در مراتع و جنگل ها حضور پررنگی دارند، به میزان بیشتری در معرض ویروس هانتا قرار دارند.

هانتا ویروس‌ها معمولاً جوندگان را آلوده می‌کنند اما در آنها ایجاد بیماری نمی‌کنند. انسان هم از راه تماس با ادرار، مدفوع یا آب دهان این جوندگان می‌توانند بیمار شود که این بیماری‌ها گاهی می‌توانند مرگ آور هم باشند.

آلودگی انسان از ویروس‌های هانتا معمولاً به دلیل تماس مستقیم انسان با جوندگان (یا ذرات معلق در هوا از جوندگان آلوده) پدید می‌آمد در حالی که در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۹ انتقال انسان به انسان هم در آمریکای جنوبی از ویروس آند گزارش شد.

مقایسه ویروس هانتا و کرونا

مقایسه ویروس هانتا و کرونا

تفاوت هانتا ویروس و کرونا ویروس

غذاهای عجیب چینی باعث به وجود آمدن بیماری های بسیاری می شود، کرونا و هانتا از بارز ترین مثال های این بیماری ها می باشند، اما به طور کلی این دو ویروس تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند، هانتا مانند کرونا کشنده بوده اما به دلیل آنکه شیوع آن از راه هوا و انسان امکان پذیر نیست به هیچ وجه همه گیر نشده و مرگ این مرد چینی یکی از نمونه های نادر ابتلا به این بیماری می باشد، همچنین منشاء کرونا طبق گفته محققین خفاش بوده اما منشاء اصلی هانتا موش می باشد. از طرفی گفته می شود احتمال ابتلای کودکان به کرونا ویروس بسیار کم است ولی در هانتا ویروس کودکان هم در معرض خطر قرار دارند به گونه ای که در سال ۲۰۱۶ یک کودک هندی بر اثر ابتلا به آن جان باخت.

شباهت هانتا ویروس و کرونا ویروس

با وجود تفاوت هایی که بین این دو ویروس وجود دارد، شباهت هایی نیز در نوع انتقال آن ها دیده می شود. برای مثال Hantavirus نیز همچون کووید ۱۹ بر روی سطوح باقی می ماند و در صورتی که دست فردی با آن سطح تماس داشته باشد و سپس بینی یا دهان خود را لمس نماید احتمال آلوده شدن به ویروس وجود دارد. همچنین غذای آلوده نیز راه دیگری برای ابتلای انسان ها به شمار می رود. هر دو ویروس دوره نهفتگی دارند.

پیشگیری از ویروس هانتا

برای پیشگیری از این بیماری به افراد توصیه می‌شود که از نگهداری حیوانات جونده در محل کار و سکونت خود خودداری کنند و در طبیعت با این گونه حیوانات تماس نداشته باشند.

با توجه به شرایطی که در جهان حاکم شده و رعب و وحشت زیادی در دل مردم ایجاد گشته، توجه به توصیه های بهداشتی مهم ترین عامل پیشگیری بوده که تمامی افراد باید مدنظر داشته باشند.

مقایسه ویروس هانتا و کرونا

مجله سلامتی پلاس ماد

در صورت ابتلا به کرونا چه زمانی به بیمارستان برویم؟

مقاله قبلی

بیماری کرونا در بیماران قلبی و عروقی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *