مهمترین مهارتهای اجتماعی برای کودکان
اطلاعات عمومیدسته‌بندی نشدهروانشناسیسبک زندگیمشاوره

مهمترین مهارتهای اجتماعی برای کودکان

مهمترین مهارتهای اجتماعی برای کودکان

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از Verywellfamily، مهارت های اجتماعی خوب به بچه ها اجازه می دهد که با همسالان خود رابطه بهتری داشته باشند. مزایای آموزش مهارت های مهم اجتماعی به کودکان بیش از این است.کودکانی که مهارت های اجتماعی بهتری دارند ، احتمالاً روابط بهتری هم در جامعه خواهند داشت. برای مثال ، یک مطالعه نشان داده که مهارتهای اجتماعی خوب ممکن است استرس را از کودکانی که در مهدکودک می مانند کاهش دهد .

فواید آموزش مهارت های اجتماعی به کودکان

مهارت های اجتماعی مجموعه ای از مهارت هایی است که با بزرگتر شدن فرزندتان نیاز به پیشرفت بیشتری دارند. مهارت های اجتماعی چیزی نیستند که فرزند شما آن را داشته باشد یا نداشته باشد. به دنبال زمانی باشید که بتوانید آن را به کودکان خود آموزش بدهید که به آنها کمک کنید ، تا در ارتباط برقرار کردن بهتر عمل کنند. در حقیقت ، برخی از مهارتهای اجتماعی کاملاً پیچیده هستند ، مانند درک این نکته مهم است که وقتی دوست شما مورد ضرب و شتم قرار می گیرد ، بتوانید چطور با این موضوع برخورد سالم داشته باشید که آسیب نبینید و یا به دیگران آسیب نرسانید. یا وقتی که از نحوه برخورد طرف مقابلتان رضایت ندارید، سکوت کنید. در همین حال ، بچه هایی که مهارت های اجتماعی خوبی دارند و می توانند با همسالان رابطه خوبی داشته باشند، به احتمال زیاد راحت تر دوست می شوند. در حقیقت ، یک مطالعه منتشر شده در دائره المعارف بین المللی علوم اجتماعی و رفتاری ، نشان می دهد که داشتن مهارتهای اجتماعی و برقراری ارتباط با دوستان خود، برای سلامت روان بچه ها خوب است.

مهارت های اجتماعی خیلی خوب می تواند به بچه ها کمک کند آینده ای روشن تری داشته باشند. طبق مطالعه ای که در ژورنال بهداشت عمومی آمریکا منتشر شده است ، مهارت های اجتماعی و عاطفی کودک در مهد کودک ممکن است بزرگترین پیش بینی کننده موفقیت او در بزرگسالی باشد. محققان دانشگاه Penn State و Duke دریافتند کودکانی که در سن پنج سالگی مهارت لازم در به اشتراک گذاشتن ، گوش کردن ، همکاری کردن و پیروی کردن از قوانین را بهتر عمل می کردند ، بیشتر احتمال دارد که در آینده به دانشگاه بروند. آنها همچنین در سن ۲۵ سالگی احتمال اینکه شغل تمام وقت داشته باشد خیلی زیاد است.

کودکانی که فاقد مهارتهای اجتماعی و عاطفی بودند بیشتر احتمال دارد که دچار سوء مصرف مواد ، مسائل مربوط به روابط و مشکلات قانونی در کودکان شوند. آنها همچنین به احتمال زیاد به کمک های عمومی وابسته هستند.

به همین ترتیب ، نداشتن مهارت های اجتماعی برای تعامل با دیگران ترکیبات استرس زا را محتمل است. به عنوان مثال ، دوری از خانواده ، استرس را روی بچه ها قرار می دهد و هنگامی که آنها قادر به برقراری ارتباط موثر با دیگران نیستند ، فقط بدتر می شوند. اما محققان دریافته اند که کودکان پس از یادگیری مهارت های اجتماعی جدید ، کاهش کورتیزول ، هورمونی را که در مواقع استرس زا آزاد می شود ، تجربه کردند.

خبر خوب این است که می توان مهارتهای اجتماعی را آموخت. هیچ وقت برای آموزش مهارت های اجتماعی به کودکان و این که به بچه ها نشان دهیم چطور با افراد دیگر کنار بیایند دیر نیست. خیلی زود شروع نمی شود به بچه ها نشان دهید که چگونه با دیگران کنار بیایند. و هیچگاه دیر نیست که مهارت های آنها را نیز تیز کنیم. ابتدا از مهارت های اجتماعی خیلی ابتدایی شروع کنید و مهارت های فرزندتان را به مرور زمان قوی تر کنید.

در اینجا مهمترین مهارت های اجتماعی مورد نیاز بچه ها را یاد بگیرید تا بتوانید این مهارت ها را به آن ها یاد بدهید.

اشتراک گذاری یا سهیم شدن

تمایل برای به اشتراک گذاشتن یا سهیم شدن  یک میان وعده یا به اشتراک گذاشتن یک اسباب بازی با دیگران می تواند به بچه ها در برقراری ارتباط با دوستان و نگه داشتن دوستان کمک کند.

طبق مطالعه ای که در علوم روانشناسی منتشر شده است ، کودکان در سن دو سالگی ممکن است تمایل به اشتراک گذاری با دیگران را نشان دهند – اما معمولاً فقط در صورت مقدار زیادی از آن چیز داشته باشند.

با این حال ، کودکان بین سه تا شش سال اغلب وقتی خودشان برای چیزی که به اشتراک میذارن هزینه داشته باشد خودخواه هستند. به عنوان مثال ، کودکی که تنها یک بیسکویت داشته باشد معمولا تمایلی برای سهیم شدن آن با دوستان خود ندارد؛ زیرا این بدان معنی است که آنها بیسکویت کمتری برای لذت بردن خواهند داشت. از طرف دیگر ، همین بچه ها ممکن است به راحتی اسباب بازی هایی را که دیگر علاقه ای به بازی کردن ندارند با بچه های دیگر به اشتراک بگذارند.

به طور کلی ، مطالعات نشان می دهد کودکانی که نسبت به خود احساس خوبی دارند ، احتمالاً تمایل دارند که وسایل خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. اشتراک گذاری همچنین باعث می شود که بچه ها احساس خوبی نسبت به خود نشان دهند. بنابراین آموزش به اشتراک گذاری ممکن است برای تقویت عزت نفس آنها مهم باشد.

 

چگونه تمرین کنیم؟

در حالی که ممکن است بخواهید کودک خود را مجبور نکنید اسباب بازی های خاص خود را با بچه های دیگر به اشتراک بگذارد یا با بچه های خاصی به اشتراک بگذارد ، می توانید در یک زمان های مناسب به این نکته اشاره کنید که اشتراک گذاری یا سهیم شدن به یک عادت تبدیل کنید. فرزند خود را بخاطر اشتراک گذاری تشویق کنید و نشان دهید که چگونه دیگران در مورد کاری که او انجام داده حسی خوبی می کنند. مثلاً بگویید ، “شما تصمیم گرفتید که میان وعده خود را با خواهر خود به اشتراک بگذارید. شرط می بندم که او از این کار احساس خوشبختی می کند. این یک کار خوب برای انجام دادن است.”

مهمترین مهارتهای اجتماعی برای کودکان

همکاری

همکاری یعنی همکاری با هم برای رسیدن به یک هدف مشترک. بچه هایی که همکاری می کنند ، به دیگران احترام می گذارند و همچنین مشارکت و کمک بیشتری می کنند.

مهارت های همکاری خوب برای موفقیت در اجتماع ضروری است. کودک شما به همکاری با همکلاسی های خود در کلاس درس و همچنین در زمین بازی نیاز دارد. همکاری در بزرگسالی هم مهم است . بیشتر محیط های کاری به توانایی کارکنان در همکاری با یکدیگر به عنوان یک تیم و کار گروهی پیشرفت می کنند. همکاری در روابط عاشقانه نیز مهم است.

تقریباً کودکان در حدود سه و نیم سالگی ، آنها می توانند با همسالان خود برای رسیدن به یک هدف مشترک شروع به تمرین کنند. برای کودکان ، همکاری ممکن است از ساختن یک برج اسباب بازی و یک بازی گروهی با یکدیگر که همه اینها به اشتراک گذاری نیاز دارد. برخی از کودکان ممکن است نقش رهبر گروه را به عهده بگیرند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند از دستورالعمل پیروی کنند. در هر صورت ، همکاری فرصتی عالی برای بچه ها است تا درباره خودشان اطلاعات بیشتری کسب کنند.

چگونه تمرین کنیم؟

با کودکان در مورد اهمیت کار تیمی و اینکه همه با هم کار کنند چقدر کارها خوب پیش می رود، صحبت کنید. فرصتهایی را برای همه خانواده ایجاد کنید تا با هم همکاری کنند. این که هنگام تهیه وعده های غذایی، هر یک از اعضای خانواده را مسئول یک کار کنید، یا هر یک از کارهای روزمره ی خانواده را به عهده ی یک نفر بگذارید. در نهایت بر اهمیت همکاری و کار گروهی تأکید کنید.

گوش دادن

گوش دادن فقط به معنی ساکت ماندن نیست بلکه به معنای واقعی دریافت کردن کامل چیزی است که شخص دیگری می گوید. گوش دادن نیز یک مؤلفه مهم در برقراری ارتباط سالم ضروری است. از این گذشته ، بیشتر یادگیری کودک در مدرسه به توانایی در گوش دادن به آنچه معلم می گوید بستگی دارد. جذب فرزند ، یادداشت برداری و تفکر در مورد آنچه معلم می گوید با پیشرفت فرزندتان در دانشگاه اهمیت بیشتری داده می شود.

این مهم است که کودک شما طوری بزرگ شود که بتواند حرف رئیس یک شرکت ، یک شریک عشقی یا همسر ، یک دوستان خود را درک کند. این مهارت ممکن است یک مهارت سخت تر حتی در عصر دستگاه های دیجیتالی باشد ، زیرا افراد زیادی وقتی با دیگران در حال مکالمه هستند ، به تلفن های همراه خود خیره می شوند.

چگونه تمرین کنیم؟

هنگام خواندن کتاب برای فرزندان خود ، هر از گاهی مکث کنید و از آنها بخواهید تا آنچه را که تا کنون می خوانید به شما بگویند. مکث کنید و بگویید ، “آنچه را که تاکنون در مورد داستان به یاد دارید ، بگویید.” به آنها کمک کنید تا قسمت هایی از داستان که به یاد نمی آورد آنها را به گوش دادن ادامه داستان ترغیب کنید. علاوه بر این ، به آنها اجازه ندهید که هنگام صحبت کردن دیگران ، حرف آنها را قطع کنند.

پیروی از دستورالعمل ها

کودکانی که برای پیروی از دستورالعمل ها مشکل دارند، احتمالاً عواقب مختلفی را تجربه می کنند. عدم نیاز به انجام مجدد تکالیفشان تا مشکل برای بد رفتاری ، عدم پیروی از دستورالعمل ها می تواند مشکل بزرگی باشد.

این که آیا شما به فرزندان خود دستور می دهید اتاق های خود را تمیز کنند یا به آنها می گویید چگونه مهارت های فوتبال خود را بهبود ببخشند ، مهم است که بچه ها بتوانند از قواعد و دستورالعمل ها پیروی کنند.

به عنوان مثال ، به کودک خردسال بیش از یک کار برای انجام دادن ندهید. به جای گفتن ، “کفش های خود را بردارید ، کتاب های خود را کنار بگذارید و دست های خود را بشویید” صبر کنید تا کفش هایش را بردارد و سپس دستور بعدی را به او بگویید.

یکی دیگر از اشتباهاتی که باید از آن جلوگیری کنید ، بیان دستورالعمل ها به عنوان سوال است. پرسیدن ، “آیا شما می توانید اسباب بازی های خود را برداری؟” به این معنی است که بچه های شما گزینه ای برای نه گفتن دارند. هنگامی که به فرزندان خود فرمانی دادید، از آنها بخواهید آنچه را که گفتید دوباره تکرار کنند. بپرسید ، “الان شما قرار است چه کاری انجام دهید؟” و منتظر بمانید تا توضیح دهند چه چیزی از شما شنیده است.

طبیعی است که کودکان خردسال گیج شوند ، رفتارهای تهاجمی انجام دهند یا آنچه را که قرار است انجام دهند فراموش کنند. هر اشتباه او به چشم فرصتی بنگرید که اجازه می دهد کمک کنید مهارت هایش را شکل دهد.

چگونه تمرین کنیم؟

فرزند خود را تشویق کنید با گفتن مواردی مانند: “ممنونم که به شما گفتم ، تلویزیون را خاموش کرده اید.” اگر فرزندانتان برای پیروی از دستورالعمل ها تلاش می کنند و مشکل داشت، به آنها فرصت دهید پیروی کردن از دستورات ساده تر را  تمرین کنند. مواردی مانند ، “لطفاً آن کتاب را برای من بیاور” ، بگویید و بعد از پیروی از دستورالعمل ، سریعاً تشویق کنید.

احترام گذاشتن به فضای شخصی

بعضی از بچه ها از فاصله خیلی نزدیک با دیگران صحبت می کنند. بعضی از بچه ها هم بدون توجه به راحتی طرف مقابلشان، از سر و کول او بالا می روند. این مهم است که به بچه ها یاد دهید چگونه به فضای شخصی افراد دیگر احترام بگذارند.

قوانینی در خانه ایجاد کنید که بچه ها را ترغیب کند که به فضای شخصی افراد دیگر احترام بگذارند. “ضربه زدن روی درهای بسته” ، و “دست نزدن به چیزی که مال ما نیست” ، فقط چند نمونه خوب از قواعد است.

اگر فرزند شما چیزهایی را از دست افراد گرفته یا در هنگام بی تاب دیگران را حول می دهد، برای انجام این کارها  عواقبی برای آن تعریف کنید. اگر فرزند شما از سر و کول افراد ناآشنا بالا می رود یا هنگام صحبت بیش از حد به دیگران نزدیک می شوند، از آن به عنوان لحظه ای آموزنده استفاده کنید. فرزند خود را کنار ببرید و در مورد مسائل مربوط به فضای شخصی راهنمایی اش کنید.

مهمترین مهارتهای اجتماعی برای کودکان

چگونه تمرین کنیم؟

به فرزندان خود بیاموزید که هنگام صحبت کردن ، به اندازه یک دست با دیگران فاصله بگیرد. هنگامی که آنها در صف ایستاده اند ، در مورد این صحبت کنید که فاصله ی مناسب با فردی که جلوی او قرار دارد چقدر نزدیک است به شخص مقابل، و باید دست هایش را نزدیک به بدن خودش نگه دارد تا برای دیگران مزاحمتی ایجاد نکند. شما می توانید از اینکه کودک خود اهمیت فضای شخصی را خوب متوجه شود، با نقش بازی کردن و شبیه سازی سناریوهای مختلف به او کمک کنید.

برقراری تماس چشمی یا ارتباط چشمی

تماس چشمی خوب بخش مهمی از ارتباطات است. بعضی از بچه ها برای دیدن شخصی که با او صحبت  می کنند ، طفره می روند. این که کودک شما خجالتی است یا ترجیح می دهد هنگام مکالمه به کف اتاق خیره شود یا به دلیل این سرش را بالا نمی آورد که مجذوب کار خود شده است،باید بر اهمیت ارتباط خوب چشمی تأکید کنید.

اگر کودک شما با تماس چشمی دست و پنجه نرم می کند ، سریعاً یادآوری کنید. با صدای ملایم بپرسید ، “وقتی کسی با شما صحبت می کند ، چشمان شما به کجا نگاه می کند؟” یادتان باشد هر وقت هنگام صحبت با کسی به چشمان او نگاه کرد از او تعریف کنید.

چطور تمرین کنیم؟

حتی می‌توانید به فرزندتان نشان دهید حرف زدن با کسی که به چشمان شما نگاه نمی‌کند چه احساسی دارد.  به او بگویید برای شما داستانی تعریف کند و حین داستان به زمین خیره شوید، چشمانتان را ببندید یا به هرجایی به جز او نگاه کنید. سپس، از او بخواهید که داستان دیگری تعریف کند و حین صحبت به چشمان او نگاه کنید. در پایان با او در مورد حسی که در هر دو حالت داشته صحبت کنید.

 با ادب بودن

درخواست کردن محترمانه، تشکر کردن و رفتار مناسب حین غذا خوردن می‌تواند به بچه‌ی شما در جلب توجه به شکل صحیح کمک کند. معلم‌ ها، والدین دیگر و سایر بچه‌ ها، به بچه‌ای که رفتار صحیحی دارد احترام می‌گذارند.

البته آموزش ادب و نزاکت می‌تواند گاهی بسیار دشوار باشد. ممکن است رفتارهای مختلفی از قبیل غذا خوردن با دهان باز تا قدرنشناسی، از همه‌ ی بچه‌ ها سر بزند.

چطور تمرین کنیم

الگوی خوبی از ادب و نزاکت برای فرزندان خود باشید. یعنی خوب است به طور مرتب به فرزند خود بگویید   «نه، متشکرم» و «بله، لطفاً». هنگام برخورد با دیگران با ادب و احترام رفتار کنید. وقتی فرزندتان رفتار مناسب را فراموش کرد، به او یادآوری و وقتی رفتار مؤدبانه‌ای از او سر زد، تشویقش کنید.

مهمترین مهارتهای اجتماعی برای کودکان

صحبت آخر

مهارت‌ های اجتماعی چیزی نیست که فرزند شما یا داشته باشد یا نداشته باشد. این مهارت‌ ها باید به طور مرتب با رشد کودک پرورش داده شوند. به دنبال لحظات مناسبی برای آموزش باشید تا بتوانید در کسب  مهارت‌ های بیشتر به او کمک کنید. برخی از مهارت ‌های اجتماعی بسیار پیچیده هستند، مثل درک این که چطور وقتی یک بچه‌ی دیگر به آن‌ها زور می‌گوید، محکم باشند. با مهارت ‌های اجتماعی اولیه و ساده شروع کنید و سعی کنید مهارت‌ های فرزند خود را به مرور زمان افزایش دهید.

در صورتی که فرزند شما در یادگیری مهارت‌ ها بیشتر از کودکان دیگر مشکل داشت، با متخصص اطفال صحبت کنید. ممکن است او برای رسیدن به سطح مناسب تنها به تلاش بیشتر و افزایش سن نیاز داشته باشد، ولی از سوی دیگر رشد نکردن مهارت‌ های اجتماعی می‌تواند نشانه‌ ی مشکلات دیگری هم باشد.

بچه‌ هایی که مشکلات ذهنی مانند اوتیسم یا بیش‌ فعالی دارند، ممکن است در روابط اجتماعی ضعیف باشند. یک پزشک مناسب می‌تواند با معاینه کردن فرزند شما تشخیص دهد که او برای کسب مهارت‌ های اجتماعی نیاز به درمان دارد یا خیر.

 

 

مهمترین مهارتهای اجتماعی برای کودکان

مجله سلامتی پلاس ماد

 

بازی درمانی

مقاله قبلی

۱۰ دلیل احساس دائمی سرما در انگشتان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *