نحوه صحیح نشستن
اطلاعات عمومیسبک زندگیسلامت

نحوه صحیح نشستن

نحوه صحیح نشستن

می­دانیم که نشستن می­تواند برای سلامتی ما مضر باشد. نشستن با افزایش خطر ابتلا به بیماری­های قلبی ­عروقی، دیابت و حتی سرطان ارتباط داده شده است. اما این تازه تمام مضرات نیست؛ نشستن برای مدت طولانی می­تواند عضلات را غیرفعال کند و باعث شود شما در دقیقه یک کالری بسوزانید- یعنی یک سوم آنچه در حال پیاده ­روی می­سوزانید. و این تازه مربوط به زمانی است به شکل صحیح نشسته ­اید و وضعیت قرارگیری بدنتان مناسب است!

نحوه صحیح نشستن پشت میز  و نحوه صحیح کار با لپتاپ

به گزارش گروه سلامتی پلاس ماد، اکثر ما حتی درست نمی­نشینیم. ما مثل آکروباتها پیچ­ می­خوریم و کج و معوج می­شویم و خودمان را برای یک عمر درد و جراحت آماده می­کنیم. اما نشستن در بیشتر طول روز تقریباً اجتناب­ ناپذیر شده است. پس برای پیشگیری از عواقب ترسناک آن، اگر زیاد جلوی رایانه می­نشینید، نکات زیر را برای کمک به بهبود حالت قرارگیری بدنتان (ساختار قامتی) بخوانید و رعایت کنید.

برای پشت­تان تکیه­ گاه مناسب فراهم کنید

با تنظیم صندلی خود به شکلی که کمرتان تکیه­ گاه مناسبی داشته باشد، ریسک کمردرد را کاهش دهید. تنظیم صحیح صندلی باعث کاهش فشار روی پشت شما خواهد شد. صندلی­ ای بخرید که به راحتی تنظیم می­شود تا بتوانید ارتفاع، پشتی صندلی و شیب آن را تغییر دهید. زانوهای شما باید کمی پایین­تر از باسن باشد. در صورت لزوم از یک زیرپایی استفاده کنید.

صندلی خود را تنظیم کنید

ارتفاع صندلی را طوری تنظیم کنید که در حین کار با صفحه کلید مچ و ساعدتان صاف و موازی زمین باشد. این کار می­تواند به جلوگیری از “آسیب فشار تکراری” کمک کند. آرنج­ها باید در کنار بدنتان قرار بگیرند تا بازوی شما در ناحیه مفصل آرنج، شکلی L مانند ایجاد کند.

پای خود را روی زمین بگذارید

پاهایتان را صاف روی زمین بگذارید. اگر روی زمین نیستند، از محل کارتان بخواهید برای شما زیرپایی تهیه کنند. زیرپایی به شما امکان می­دهد پاهای خود را در سطحی قرار دهید که احساس راحتی داشته باشند.

پاهایتان را روی هم نیندازید، زیرا این ممکن است منجر به مشکلاتی در ساختار اسکلتی بدنتان شود. از جمله­ ی این مشکلات کمردرد،‌ آسیب به برخی عضلات،‌ فشار روی معده و در نتیجه مشکلاتی در گوارش،‌ مشکلات قلبی، رگهای واریسی و … است.

نمایشگر خود را هم­­راستا با چشمتان قرار دهید

نمایشگر باید مستقیماً در مقابل شما باشد. یک راهنمای خوب برای اطمینان از این موضوع این است که نمایشگر به اندازه ­ی یک طول ساعد از شما دور باشد و قسمت بالای صفحه تقریباً هم­سطح با چشمتان باشد. برای رسیدن به این هدف، ممکن است به یک پایه­ ی نمایشگر احتیاج داشته باشید. اگر نمایشگر خیلی بالا یا خیلی پایین باشد، باید گردنتان را خم کنید که می­تواند ایجاد ناراحتی کنند.

نحوه صحیح نشستن

صفحه کلید را مستقیماً در مقابل خود قرار دهید

صفحه کلید را هنگام تایپ کردن درست مقابل خود قرار دهید. فاصله­ ای در حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی­متر را در جلوی میز خالی بگذارید تا مچ دستتان را در وقفه­ های بین تایپ کردن استراحت دهید. بازوهای خود را به شکل L نگه دارید و آرنج­ها را کنار بدنتان نگه دارید. بعضی­ها دوست دارند از زیرمچی استفاده کنند تا مچ دستشان را صاف و در همان سطح صفحه کلید نگه دارند.

ماوس را نزدیک به خود نگه دارید

ماوس را تا حد ممکن نزدیک به خود نگه دارید. یک ماوس ­پد به علاوه یک پد زیرمچی می­توانند به صاف ماندن مچ دستتان کمک کنند و از خم شدن غیرطبیعی آن جلوگیری کنند. اگر از صفحه کلید استفاده نمی­کنید، آن را کنار بزنید تا ماوس را به خود نزدیکتر کنید.

بازتابش نور از صفحه نمایشگر  را کنترل کنید

صفحه نمایش شما باید تا حد امکان بدون بازتابش نور باشد. اگر انعکاس نوری خیره ­کننده­ای روی صفحه نمایشگر شماست، آینه ­ای را جلوی نمایشگر نگه دارید تا بفهمید چه چیزی باعث آن شده است. نمایشگر را طوری تنظیم کنید که نور لامپها و نور خورشید را منعکس نکند. در صورت لزوم، پرده­ ی کرکره ­ای پنجره ­ها را بکشید. تنظیم روشنایی یا کنتراست صفحه نمایش می­تواند استفاده از آن را بسیار ساده ­تر کند.

از زدن عینک دوکانونی خودداری کنید

اگر عینک دوکانونی (دو عدسی با دو نمره مختلف) دارید، شاید متوجه شوید که برای کار با کامپیوتر ایده ­آل نیستند. مهم است که هنگام کار بتوانید بدون نیاز به بالا یا پایین بردن سر خود، صفحه نمایشگر را به راحتی ببینید. اگر نمی­توانید با عینک دوکانونی راحت کار کنید، ممکن است به نوع دیگری از عینک نیاز داشته باشید. اگر تردید دارید با چشم پزشک مشورت کنید.

وسایل مورد نیاز را در دسترس خود بگذارید

وسایلی که اغلب استفاده می­کنید، مانند تلفن یا منگنه را در دسترس خود قرار دهید. از کشش شدید بدن یا چرخیدن مکرر برای رسیدن به وسایل خودداری کنید.

از کشیدگی عضلانی ناشی از استفاده از تلفن اجتناب کنید

اگر زمان زیادی را پشت تلفن می­گذرانید، سعی کنید به جای گوشی از هدست استفاده کنید. نگه داشتن تلفن بین گوش و شانه به شکل مکرر و مداوم، می­تواند عضلات گردن شما را تحت فشار قرار دهد.

به طور منظم استراحت کنید

برای مدت طولانی در یک وضعیت ثابت ننشینید. اطمینان حاصل کنید که هر چند وقت یکبار وضعیت بدن خود را تغییر می­دهید. وقفه­ های کوتاه اما مکرر برای کمر شما موثرتر از وقفه­ های طولانی­ تر اما کم­ تعداد است. این زنگ تفریح ها فرصتی برای استراحت به عضلات شما می­دهند.

نکاتی برای کاربران لپتاپ

لپتاپ­ ها به ما این امکان را می­دهند تا بتوانیم با انعطاف بیشتری کار کنیم، اما آنها عامل ایجاد مشکلات کمر، گردن و شانه شناخته شده­ اند.

ویژگی ­هایی که باعث می­شود لپتاپ­ ها سبک و قابل حمل باشند (مثلاً نمایشگر متصل به کیبورد)، همان ویژگی­ هایی هستند که قرار گرفتن در حالت بدنی صحیح هنگام استفاده از آنها را برای افراد دشوار می­کند.

اینجا روش هایی برای استفاده ایمن­ تر و راحت­تر از لپتاپتان معرفی می­شود:

  • از یک صفحه کلید و ماوس جداگانه استفاده کنید تا لپتاپ را روی یک پایه بگذارید و نمایشگر هم­راستا با چشمتان قرار بگیرد
  • از لپتاپ خود روی میز یا سطحی پایدار استفاده کنید (نه روی دامنتان) که در آن بازوهای شما تکیه­ گاه داشته باشند
  • به طور منظم استراحت کنید. اگر حرکت کنید، فشار بسیار کمتری روی عضلات و مفاصل شما ایجاد می­شود
  • درست بنشینید؛ طوری که ناحیه تحتانی کمرتان تکیه­ گاه داشته باشد و اطمینان حاصل کنید سایر وسایل روی میز در دسترس هستند
  • عادتهای خوب را قبل از شروع درد در خود ایجاد کنید. مشکلات گردن، شانه و کمر به تدریج و به مرور زمان شکل میگیرند.

 

نحوه صحیح نشستن

مجله سلامتی پلاس ماد

 

سریعترین راه خوابیدن

مقاله قبلی

سردردهای میگرنی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *