نشانه های والدین آسان‌گیر
اطلاعات عمومیروانشناسیسبک زندگیمشاوره

نشانه های والدین آسان‌گیر

نشانه های والدین آسان‌گیر

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از webmd، بسیاری از والدین، برنامه‌ریزی مشخصی برای چارچوب‌ های فرزند پروری و همچنین نظم و ترتیب‌ دهی به فرزندان ندارند. این وضعیت درحالی ادامه پیدا می‌کند که خانواده‌ های بدون برنامه عمدتاً دارای فرزندان لوس و تنبلی می‌شوند که اساساً برنامه‌ریزی و مسئولیت‌پذیری برایشان مفهومی ندارد.

بسیاری از پدر و مادرهایی که در گروه والدین آسان‌گیر قرار می‌گیرند، با شنیدن این مسأله از زبان متخصصان شدیداً تعجب می‌کنند و خودشان باور دارند که همه چیز در مورد فرزندان‌شان به‌درستی پیش رفته است.

دکتر لئونارد ساکس، پزشک خانواده و متخصص فرزندپروری در پنسیلوانیا می‌گوید: «امروزه خیلی از پدر و مادرها در درک نقش خودشان دچار سوءتفاهم شده‌اند. آنان فکر می‌کنند که پدر یا مادر بودن یعنی تلاش برای ورود فرزندان به دانشگاه و همچنین محافظت از فرزندان در برابر سرخوردگی‌ها و مشکلات. در واقع، در مواقعی که فرزندان باید با پیامدهای رفتارها و تصمیمات خودشان مواجه شوند، والدین از راه می‌رسند و از فرزندان محافظت می‌کنند.»

 

در ادامه با ۵ نشانه بسیار رایج والدین آسان‌گیر آشنا خواهیم شد.

 

  1. هیچ برنامه مشخص و هیچ محدودیتی برای فرزندان ندارند

بسیاری از والدین، برنامه‌ریزی مشخصی برای چارچوب‌ های فرزند پروری و همچنین نظم و ترتیب‌ دهی به فرزندان ندارند. این وضعیت درحالی ادامه پیدا می‌کند که خانواده‌ های بدون برنامه عمدتاً دارای فرزندان لوس و تنبلی می‌شوند که اساساً برنامه‌ریزی و مسئولیت‌پذیری برایشان مفهومی ندارد.

به‌گفته متخصصان، بسیاری از والدین می‌دانند که فرزندان باید برنامه‌ریزی و روال‌های مشخصی برای زندگی داشته باشند، اما آن‌قدر پُر مشغله هستند که پس از پایان ساعات کاری و بازگشت به خانه به‌هیچ‌ وجه نمی‌خواهند اوقات ‌تلخی یا ناراحتی‌ ای بین خودشان و فرزندان ‌شان پیش بیاید.

  1. از تعارضات با فرزندان دوری می‌کنند

بسیاری از والدین گمان می‌کنند که تسلیم شدن در برابر خواسته فرزندان بهتر از شروع مشاجره جدید است، درحالی که با این ایده روزبه‌روز فقط به سمت آسان‌گیری بیشتر تمایل پیدا می‌کنند. این مشکل خصوصاً برای آن گروه از والدین اتفاق می‌افتد که از سخت‌گیری ‌های دوران کودکی و نوجوانی خودشان راضی نیستند و می‌خواهند معکوس رفتار کنند.

به‌گفته متخصصان وقتی فرزندان به سن بلوغ می‌رسند، تعارضات بین والدین و فرزندان نیز افزایش می‌یابد. بسیاری از والدین در برابر عصبانیت فرزندان کوتاه می‌آیند و حوصله فرسایش ناشی از تعارضات بین والدین و فرزندان را ندارند، اما این مسأله دلیل موجهی برای کناره‌گیری از تعارضات نیست. اگر واقعاً از تعارضات متنفر هستید، اشکالی ندارد که در موضوعات جزئی از تعارضات دوری کنید، اما اعتبار یک پدر یا یک مادر به‌ عنوان والدین ایجاب می‌کند که در موضوعات مهم از تعارضات هراسی نداشته باشند.

 

  1. سودجویی فرزندان از مدرسه و تکالیف درسی را می‌پذیرند

نوجوانانی که می‌خواهند از مسئولیت‌ های اولیه‌ شان در خانه مانند تمیزکاری اتاق شخصی، کمک در کارهای خانه و… فرار کنند، اغلب از مدرسه و امور تحصیلی به‌عنوان بهانه سودجویی می‌کنند، زیرا می‌دانند که والدین آسان‌گیر در مورد مسائل مرتبط با امور تحصیلی کوتاه می‌آیند. والدین در این شرایط گمان می‌کنند که درحال کمک کردن به فرزند شان هستند، اما آسان‌گیری نا درستشان می‌تواند در طولانی ‌مدت به فرزندان آسیب برساند.

توجه داشته باشید که وقتی فرزندان شما وارد جامعه یا هر اجتماع خرد و کلانی شوند، باید مهارت ‌های فردی و اجتماعی اولیه را برای زندگی گروهی داشته باشند و در جهان واقعی دیگر هیچ‌کس امور شخصی فرزندان شما را انجام نخواهد داد.

 

  1. تلاش می‌کنند که دوست فرزند نوجوان‌شان باشند

بعضی از والدین شدیداً آسان‌گیر به‌ جای این‌که جایگاه خودشان به‌عنوان پدر یا مادر را حفظ کنند، بیشتر نگران این هستند که مورد پسند و علاقه فرزند نوجوان‌شان واقع شوند. به‌گفته دکتر ساکس، «هیچ دوستی به دوست دیگر نمی‌تواند بگوید که «تو مجاز به انجام این کار نیستی»، اما پدر یا مادر باید چنین جمله‌ای را در صورت لزوم به فرزندان مثلاً ۱۴-۱۵ ساله بگویند. پس فرزندان به والدینی نیاز دارند که در انتخاب‌ های صحیح و تصمیم‌گیری‌ های دقیق به آنها کمک کنند، نه به دوستانی برای صحبت‌های درِ گوشی.

 

  1. از تکنولوژی به‌عنوان پاداش استفاده می‌کنند

امروزه بچه‌های کم‌ سن و حتی زیر ۱۲ سال هم با اصرار و پافشاری می‌توانند والدین را در برابر درخواست خریدن دستگاه‌ های تکنولوژیک پیشرفته تسلیم کنند، اما متخصصان تاکید می‌کنند که تسلیم شدن والدین در چنین شرایطی هرگز اتفاق خوبی نیست، حتی اگر والدین بخواهند این تسلیم شدن را با ایده‌ های مختلف توجیه کنند.

تسلیم شدن والدین آسان‌گیر در برابر این درخواست‌ ها معمولاً با عدم محدودیت فرزندان در استفاده از فضای اینترنت و رسانه‌های اجتماعی همراه است. متاسفانه این آسان‌گیری والدین باعث می‌شود که فرزندان کم‌ سن به مشکلات زیادی دچار شوند و دردسرهای زیادی برای والدین و خانواده به‌ وجود بیاورند.

 

 

نشانه های والدین آسان‌گیر

مجله سلامتی پلاس ماد

 

 

 

ویتامین های مورد نیاز بدن در سنین مختلف

مقاله قبلی

۷ راهکار طلایی در خرید بیمه تکمیلی انفرادی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *