پزشکیسبک زندگی

نشانه های گرمازدگی و راههای جلوگیری از آن

بیماری‌های مرتبط با گرما می توانند تهدید کننده زندگی باشند، اما کاملا قابل پیش ‌گیری هستند.

در این مطلب، اطلاعات موردنیاز در مورد گرمازدگی و راه های ایمن ماندن در تابستان را بررسی می کنیم.دو نوع گرمازدگی وجود دارد، گرمازدگی سنتی و گرمازدگی شدید.

گرمازدگی سنتی به تدریج رخ می دهد و بر روی کودکان و افراد مسن که در حفظ دمای بدنشان دچار مشکل هستند تاثیر می گذارد. افرادی که راهی برای خنک کردن محیط ندارند و یا کسانی که در یک ساختمان بدون تهویه مطبوع زندگی می ‌کنند، در معرض گرمازدگی سنتی قرار دارند. در این موارد، ممکن است فرد متوجه نشود که داغ شده و دچار گرمازدگی شده، چون دمای بدنش به طور پیوسته در طول چند ساعت یا روز افزایش می ‌یابد.

گرمازدگی شدید، بیشتر ناگهانی است و در افرادی رخ می ‌دهد که در دماهای بالا فعال هستند. این اتفاق می‌ تواند بر روی هر کسی که در گرما کار می‌ کند تاثیر بگذارد، اما ورزش ‌کاران استقامتی (مانند دوندگان و بازیکنان فوتبال) و کارگران (مانند کارگران ساختمانی) با بالاترین خطر مواجه هستند.

معمول ترین نشانه های گرمازدگی چیست؟

 1. دمای بالای بدن

اگر دمای بدن شما ۳۹.۴ سانتی‌گراد و یا بالاتر باشد، می ‌توانید دچار گرمازدگی شوید.

 1. فقدان عرق یا فراوانی آن

هنگامی که زمان زیادی را در گرمای شدید سپری می ‌کنید، بدن متوقف می‌ شود تا دمای درونی هسته خود را حفظ کند. بنابراین در طی گرمازدگی سنتی ممکن است عرق ریختن را متوقف کنید. با این حال، اگر دچار گرمازدگی شدید شوید، احتمالا دیوانه وار شروع به عرق کردن خواهید کرد.

 1. گیجی و یا مشکل راه رفتن

گرمازدگی شدید  علائم عصبی مرکزی شما را از بین می ‌برد، بنابراین عدم هماهنگی، سردرگمی، پرخاش یا ناتوانی در راه رفتن را شاهد خواهیم بود.

 1. سردرد شدید

معمولا گرمازدگی با سردرد همراه است. این نشانه به طور معمول به علت کمبود آب بدن و یا یا تاثیر کلی گرما بر سیستم عصبی مرکزی است.

 1. سرگیجه، حالت تهوع یا استفراغ

وقتی که به عرق کردن ادامه می ‌دهید ، بدن شما به طور فزاینده ای آب از دست خواهد داد. گرما شروع به تاثیر بر اندام ‌های مختلف خواهد کرد که همه آن‌ ها می ‌توانند هر کدام از علائم این لیست را بدتر کنند و منجر به سرگیجه، غش، حالت تهوع، یا استفراغ شوند.

 1. قرمزی پوست

در هر دو نوع گرمازدگی سنتی و شدید، وقتی بدن سعی در خنک کردن خود دارد، جریان خون را به سمت پوست هدایت می ‌کند و باعث می‌ شود که پوست قرمز به نظر برسد. هم چنین ممکن است پوست شما نسبت به نوع گرمازدگی ای که تجربه می‌ کنید، به طور غیر معمول مرطوب و یا فوق ‌العاده خشک به نظر برسد.

 1. افزایش ضربان قلب و یا مشکلات تنفسی

هنگامی که بدن شما بیش از حد گرم شود، قلب تان تحت فشار بسیار زیادی قرار می ‌گیرد. چرا؟ چون باید سخت ‌تر و سریع‌ تر پمپاژ کند تا مطمئن شود که سیستم‌ های خنک ‌کننده طبیعی بدن شما برای حفظ تعادل دمای بدن تان کار می ‌کنند. این پمپاژ سریع می ‌تواند منجر به مشکل تنفسی یا نفس نفس زدن شود.

اگر فکر می کنید کسی دچار گرمازدگی شده است چه باید بکنید؟

در وهله اول، با مشاهده این علایم بهتر است هرچه زودتر با اورژانس تماس بگیرید، چرا که این اتفاق می تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد.

بهترین کاری که می ‌توانید انجام دهید این است که در حالی که منتظر رسیدن کمک هستید، به سرعت فرد را خنک کنید. در اینجا چند اقدام است که آن ها را بهتر انجام دهید:

 • فرد را به یک مکان خنک ‌تر انتقال دهید. او را از تماس با نور خورشید دور کنید و یا او را به سایه یا یک اتاق خنک در داخل خانه حرکت دهید.
 • یک وان با آب یخ پر کنید و فرد را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه خیس کنید.
 • اگر یک وان در دسترس نیست، به وسیله شلنگ یا یک بطری آب را روی بدن او بریزید و یا او را به دریاچه یا رودخانه نزدیک کنید.
 • از او بخواهید کمی آب بنوشد، البته ممکن است فرد گیج باشد و امکان این کار وجود نداشته باشد، بنابراین لازم است صبر کنید تا ابتدا کمی خنک شود و بعد آب بنوشد.

 

مجله سلامتی پلاس ماد

 

تکنولوژی و رهایی از استرس

مقاله قبلی

انواع روغن زیتون

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در پزشکی