نوشیدنی هایی برای کودکان
اطلاعات عمومیتغذیهسبک زندگیسلامت

نوشیدنی هایی برای کودکان

نوشیدنی هایی برای کودکان

 از شیرهای گیاهی اجتناب کنید

در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۹ – این دستورالعمل­ ها با همکاری متخصصان آکادمی طب اطفال آمریکا، انجمن قلب آمریکا، آکادمی تغذیه و رژیم غذایی و آکادمی دندانپزشکی کودکان تهیه شده است. این چهار سازمان بزرگ بهداشت آمریکا از والدین خواستند بر نوشیدنی­ هایی که بچه­ های خردسالشان می­ خورند نظارت بهتری داشته باشند.

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد ، پیام اصلی دستورالعمل جدید «نوشیدنی­های سالم، کودکان سالم» این بود: نوشابه­ های گازدار شیرین، آب­میوه­ ها و موارد مشابه را کاهش دهید و به جای شیرهای گیاهی، به بچه ­ها شیر مادر یا شیر گاو بدهید.

متخصصان اطفال می­ گویند از لحاظ یک رژیم غذایی سالم، چیزهایی که کودک می­ نوشد، تقریباً به اندازه آنچه که می­خورد، مهم است. این موضوع به ویژه برای کودکان خردسال تر صادق است. کودکان از سنین بسیار پایین – حتی از همان ۹ ماهگی– یاد می­ گیرند که چه طعم­ هایی را ترجیح ­دهند و این ترجیحات می­ توانند تا کودکی و بزرگسالی باقی بمانند. به همین دلیل مهم است که کودکان را از همان آغاز به مسیر سالمی هدایت کنید. دستورالعمل زیر به والدین و مراقبان کودکان در انجام این کار کمک می­کند.

با وجود اپیدمی چاقی کودکان در بسیاری از شهرها، هر کاری که والدین بتوانند برای کاهش مصرف «کالری های تهی» و افزایش دریافت مواد مغذی انجام دهند، بسیار مهم است.

توصیه­ ها برای تولد تا ۵ سالگی به شرح زیر است:

  • ۰-۶ ماه: شیر مادر بهترین گزینه است، یا از شیرخشک استفاده کنید.
  • ۶ تا ۱۲ ماه: به تغذیه با شیر مادر یا شیرخشک ادامه دهید و وقتی کودک شروع به خوردن غذاهای جامد کرد، سعی کنید او را با طعم آب آشنا کنید تا به آن عادت کند. کارشناسان می ­گویند از دادن آب­میوه به کودک خودداری کنید – آب­میوه در مقایسه با میوه هیچ ماده­ ی مغذی ارائه نمی­ دهد.
  • ۱ تا ۲ سال: اکنون زمان اضافه کردن شیر کامل (پر چربی) و آب بیشتر به رژیم غذایی فرزندتان است. آب میوه – فقط آب­میوه­ ی واقعی و طبیعی- می ­تواند در مقادیر کمی به کودک داده شود، هر چند باز هم، خود میوه بهتر است.
  • ۲ تا ۵ سال: به شیر و آب وفادار بمانید و بچه­ ها را به سمت شیر بدون چربی یا ۱٪ چربی سوق دهید. نوشیدن مقدار کمی آب­میوه­ ی ۱۰۰٪ طبیعی ایرادی ندارد.

چیزی که در این توصیه ­ها غایب است، شیرهای گیاهی مانند شیر برنج، سویا یا بادام است.

در پنج تا ده سال گذشته علاقه به شیرهای مبتنی بر گیاهان به شدت افزایش یافته است. تعداد فزاینده­ای از والدین به دلایل مختلفی به آنها روی می­ آورند و این تصور غلط وجود دارد که آنها به نوعی معادل شیر گاو یا شیرهای لبنی هستند، اما اصلاً اینطور نیست: نویسندگان این دستورالعمل­ ها تأکید کردند که فرآورده­های شیری با پایه­ ی گیاهی حاوی مقدار کافی از مواد مغذی مهم – مانند ویتامین D و کلسیم – که کودکان می ­توانند از شیر گاو دریافت کنند، نیستند. تنها استثناء این دستورالعمل برای کودکانی است که عدم تحمل لاکتوز دارند.

یک نوشیدنی کاملاً ممنوع دیگر برای بچه­ ها: هر نوع نوشیدنی حاوی کافئین. البته علاوه بر قهوه و چای، این حکم شامل بسیاری از نوشیدنی­ های گازدار نیز هست زیرا آنها نیز کافئین دارند.

بر اساس این دستورالعمل، نوشابه­ های گازدار، حتی آنهایی که با شیرین­ کننده­ های مصنوعی شیرین شده ­اند نیز ممنوع هستند زیرا این نوشیدنی­ ها می ­توانند بخش زیادی از شکر افزوده در رژیم غذایی خردسالان را تشکیل دهند و هیچ ارزش غذایی ­ای ندارند.

مدیر انجمن قلب آمریکا نیز تأکید کرد که مشکلات قلبی و دیابت که در حال حاضر میلیونها نفر را گرفتار کرده است، غالباً ریشه در عاداتی دارند که در اوایل کودکی شروع شده است. هر ساله میلیونها نفر در جهان در اثر مشکلات قلبی ناشی از مصرف بیش از حد نوشیدنی­ های قندی جان خود را از دست می دهند. این رویه ­ی ناسالم و غیرقابل قبول را باید تغییر داد و برای تغییر فرهنگ لازم است که آن را از بچه­ های خود شروع کنیم.

و البته دندان های بچه ها را نیز فراموش نکنید.

انتخاب عاقلانه­ ی نوشیدنی­ های فرزندتان برای سلامتی دهان و دندان او بسیار مهم است؛ کودکی با دندانهای سالم می­ تواند راحت­ تر از کودکی که دچار پوسیدگی دندان است غذا بخورد، صحبت کند، بازی کند و یاد بگیرد.

 

نوشیدنی هایی برای کودکان

مجله سلامتی پلاس ماد

 

 

تفاوت میگرن و سردرد

مقاله قبلی

جرم گوش

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *