نگهداری آب میوه
تغذیهسبک زندگی

نگهداری آب میوه تازه

آیا آب میوه‌ های تازه تهیه شده برای مدت زمان طولانی قابل نگهداری هستند یا خیر؟ جواب سؤال بله است، اما به شرطی که نکاتی را مد نظر قرار دهید:

برخی اثرات مفید آب میوه مثلا برخی ویتامین‌های حساس به اکسیژن و نیز آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن بلافاصله پس از گرفتن آب میوه شروع به از بین رفتن می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید از ترکیبات مفید آن استفاده کنید، بهترین زمان مصرف بلافاصله پس از تهیه آن است.

نوع آب میوه نیز تعیین‌کننده مدت زمان نگهداری آن است. به عنوان مثال، آب‌سیب خیلی سریع بر اثر واکنش‌های قهوه‌ای‌شدن آنزیمی تغییر رنگ می‌دهد یا در مورد آب مرکبات تغییر رنگ با تاخیر اما مقدار زیادی از ویتامین C آن دستخوش واکنش‌های اکسیداسیون می‌شود.

 

نوع روش آب میوه‌گیری نیز اهمیت زیادی دارد. هر چقدر دور پایین‌تر باشد، افت کیفی آب میوه کمتر است. آب میوه‌های تهیه شده با دستگاه‌های دور پایین یا دستی گاهی تا ۲۴ ساعت قابل نگهداری است، اما در انواع سانتریفیوژی این زمان به ۸ ساعت کاهش می‌یابد.

 

بهترین ظرف برای نگهداری آب میوه، ظروف شیشه‌ای است و پس از آن ظروفی از جنس استیل ضد زنگ. استفاده از ظروف پلاستیکی برای نگهداری آب میوه در یخچال توصیه نمی‌شود، زیرا بیشتر آب میوه‌ها اسیدی بود و سبب نشت مواد شیمیایی از بطری به داخل آبمیوه می‌شوند.

 

تا جای ممکن از تماس آب میوه با اکسیژن جلوگیری کنید به این معنی که ظرف را پر کنید تا هیچ اکسیژنی داخل آن باقی نماند. این اکسیژن عامل اصلی تغییر رنگ و افت ارزش غذایی است.

 

آب میوه را به محض تولید حتما در یخچال نگهداری کنید.

می‌توانید مقدار کمی آب لیمو به عنوان نگهدارنده طبیعی به آن اضافه کنید.

 

اگر حجم زیادی از آب میوه را تولید کرده‌اید، می‌توانید آن را در ظروف مخصوص یخ و در مواقع نیاز استفاده کنید، اما میزان آسیب به مواد مغذی در این روش بیشتر از یخچال است.

 

به محض این‌که هر‌گونه تغییر طعم و رنگ غیر‌معمول در آب میوه نگهداری شده مشاهده کردید، آن را دور بریزید. این تغییرات در نتیجه انجام نوعی واکنش‌های آنزیمی و اکسیداسیون در آبمیوه رخ می‌دهند.

 

مجله سلامتی پلاس ماد

چرا پوست کف پاهایمان ترک ترک می شود؟

مقاله قبلی

سنکوپ چیست؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در تغذیه