استاندارداطلاعات عمومی

همه چی درباره CLA

سی ال ای ( Cla ) یک نوع مکمل خوراکی و مختصر شده واژه «اسید لینولئیک مزدوج» است این مکمل یک نوع اسید چرب اشباع نشده است که به گروه اسیدهای چرب ضروری تعلق دارد.

پلاس ماد – این ماده به طور طبیعی در گوشت گاو و لبنیات یافت و مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که باعث چربی سوزی می‌شود. در حقیقت مکمل Cla یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های چربی سوزی در جهان است، برخی افراد بر این باور هستند که این مکمل می‌تواند سایر خواص سالم چربی‌ها را نیز با خود داشته باشد. این مقاله به جزئیاتی در رابطه با Cla می‌پردازد و تاثیرات آن را بر میزان وزن تان و سلامت عمومی شما، بازگو می‌کند.

مکمل سی ال ای چیست؟

در حال حاضر Cla در صنعت ورزش و تناسب اندام توجه‌ها را به سمت خود جلب کرده است. اما آیا این مکمل لاغری به اندازه‌ای که محبوب‌اش کارساز نیز است؟ آیا برای بدن مفید است؟ آیا می‌تواند مکمل خوبی برای کاهش وزن باشد؟ تاثیر مصرف مکمل سی ال ای بر کاهش وزن چیست؟ سایر عوارض جانبی آن چیست؟ در واقع پاسخ به این سوالات در این جمله نهفته است که بین Cla طبیعی که در مواد غذایی وجود دارد و Cla که به شکل مکمل مصرف می‌شود، تفاوت‌هایی وجود دارد.

اسید لینولئیک معمول‌ترین امگا ۶ یافت شده در روغن‌های گیاهی است و همچنین در سایر مواد خوراکی مانند گوشت گوسفند و گاو و یا محصولات لبنی یافت می‌شود. اما در مکمل‌های Cla تولید شده به صورت صنعتی از روغن‌های ناسالم گیاهی استفاده شده است. با توجه به اینکه در این ترکیب غیر اشباع چربی ترانس (پیوند دوگانه در اسید چرب) یافت می‌شود، این رو مصرف روغن ترانس صنعتی که در غذاهای حیوانی یافت نمی‌شود اما در این مکمل‌ها موجود است، می‌تواند مضر باشد.

منابع سی ال ای (میلی‌گرم Cla در هر گرم از چربی)

منابع حیوانی و فرآورده‌های آن/ میزان Cla موجود (میلی‌گرمCla در هر گرم از چربی)

  • تکه گوشت لخم تازه گاو /۴.۲
  • گوشت ران گاو – ۵.۶
  • مرغ – ۰.۹
  • شیرگاو – ۵.۵
  • پنیر- ۴.۵
  • پنیر چدار- ۳.۶

فواید مصرف سی ال ای

علت محبوبیت Cla به عنوان مکمل غذایی ارتباط آن با کاهش وزن و لاغری است. مصرف این مکمل می‌تواند باعث کاهش وزن و چربی سوزی از طریق یک سری واکنش‌های بیوشیمیایی شود که این خود در نهایت باعث افزایش میزان متابولیسم پایه می‌شود. افزایش میزان متابولیسم پایه بدین معناست که باید کالری بیشتری برای انجام یک فعالیت سوزانده شود. متابولیسم پایه حداقل مقدار انرژی است که بدن نیاز دارد تا فعالیتی را انجام دهد. Cla در تغییر یک سری واکنش‌های متابولیکی که فعالیت سلول‌های چربی بدن را تنظیم می‌کنند، دخیل است. تصور می‌شود که از طریق افزایش ، سی ال ای، BMR می‌تواند میزان درصد چربی به عضله را کاهش داده و مصرف انرژی را افزایش دهد.

طبق مطالعه‌ای که بر روی موش‌ها در سال ۱۹۹۸ صورت گرفته است. (این آزمایش برای ۶ هفته انجام شد که به گروهی از موش‌ها Cla داده شد و برای باقی هوش‌ها این مکمل استفاده نشد)، مشخص شد که پس از ۶ هفته آن گروه از موش‌هایی که مکمل مصرف کرده بودند به طور قابل ملاحظه‌ای در میزان انرژی مصرفی، میزان رشد و توده چربی بدن کاهش داشتند. (بدون در نظر گرفتن ترکیب مواد خوراکی داخل رژیم مصرفی آن‌ها) این داده‌ها نشان می‌دهد که سی ال ای باعث افزایش میزان سوخت و ساز در موش‌ها و کاهش توده چربی در بدن آن‌ها شد.

از طرف دیگر این مکمل لاغری سبب افزایش رشد عضلانی می‌شود. از آنجایی که عضلات به طور متابولیکی در حال فعالیت هستند، یک افزایش در توده بدون چربی (عضلات) به معنی کالری سوزی بیشتر بدن است. مصرف مکمل Cla سبب کاهش کلسترول بد خون، مقاومت انسولین و سطوح قند خون می‌شود. این مکمل همچنین سبب تقویت دستگاه ایمنی بدن می‌شود. باید توجه داشت که مصرف مکمل «به طور کلی هر مکملی که باشد» با ورزش و رژیم غذایی صحیح و کافی و منظم تاثیر بیشتری بر بدن دارد. گرچه ورزش بیش از حد موجب سرکوب سیستم ایمنی می‌شود، اما مطالعات نشان می‌دهند که با مصرف این مکمل و تغذیه متناسب و کافی، می‌توانید نه تنها از سرکوب سیستم ایمنی جلوگیری کنید بلکه آن را نیز تقویت کنید.

عوارض قرص cla چیست؟

در صورت مصرف این مکمل به مقدار بیش از اندازه، احتمالاً باید انتظار بروز عوارض جانبی سی ال ای (مشابه با تمام مکمل‌های غذایی دیگر) را داشته باشید. این عوارض شامل درد شکمی، اسهال، تهوع و نفخ و همچنین افزایش خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت در افراد چاق می‌شود. Cla می‌تواند برای جنین و نوزادان خطرناک باشد، بنابراین مادران باردار باید از مصرف این مکمل خودداری کنند.این مکمل همچنین می‌تواند باعث انباشته چربی در کبد شود (بیماری کبد چرب). البته اگر از Cla به میزان اندک با تغذیه مناسب و کافی مصرف شود یا به طور طبیعی از منابع خوراکی حیوانی استفاده شود، برای سلامت عمومی فرد مفید است و فواید نام برده شده را بر بدن خواهد داشت.

طریقه مصرف سی ال ای چگونه است؟ چه زمانی و چه مقدار باید از مکمل Cla مصرف کرد؟

دوزهای متفاوتی برای مصرف این مکمل پیشنهاد شده است. به عبارت دیگر برای کمک به کاهش توده چربی بدن، میزان مصرف آن باید بین ۱.۸ تا ۷ گرم از سی ال ای به طور روزانه باشد. مکمل‌های اسید لینولئیک معمولاً به شکل کپسول جامد ژله‌ای و یا به صورت پودر در اشکال و غلظت‌های مختلف وجود دارد. برای کسب نتایج بهینه، توصیه می‌کنیم ۲ عدد کپسول ژله‌ای همراه با ۱ تا ۳ وعده غذایی در طول روز مصرف کنید. شما باید از بین محصولات متنوع Cla محصولی را استفاده کنید که حاوی ۸۰٪Cla باشد. توجه داشته باشید که مصرف این مکمل با مواد خوراکی حاوی پروتئین بالا مانند شیر سبب کاهش وقوع حالاتی مانند اسهال و تهوع می‌شود.

توصیه‌هایی برای شما به منظور مصرف خانگی

گرچه مصرف Cla به وسیله ترکیب آن با مواد خوراکی غنی از پروتئین و رژیم غذایی صحیح و کافی و انجام فعالیت ورزشی منظم تاثیر بیشتری بر وزنه بدن دارد، اما به هیچ عنوان لاغر شدن شما را تضمین نمی‌کند. Cla با وجود تاثیر بسزا بر کاهش توده چربی، سبب رشد توده بدون چربی یا همان عضلات می‌شود. اگر Cla را با چندین منابع غذایی مصرف کردید و هنوز مطمئن نیستید که چطور و یا چه مقدار به تناسب بدن‌تان باید از این مکمل مصرف کنید با مربی یا کارشناس تغذیه مشورت کنید. یا اگر تمرینات ورزشی بسیار شدید مقاومتی انجام می‌دهید، مکمل سی ال ای می‌تواند شما را برای رسیدن به هدف تناسب اندام و کسب وزن دلخواه‌تان یاری دهد.

 

مجله سلامتی پلاس ماد

این هوس‌های غذایی را نادیده نگیرید

مقاله قبلی

خوراکی های چربی سوز شکم

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در استاندارد