وقتی خود دندان‌ها کار پر کردن را انجام می‌دهند
اخباراطلاعات عمومیپزشکی

وقتی خود دندان‌ها کار پر کردن را انجام می‌دهند

وقتی خود دندان‌ها کار پر کردن را انجام می‌دهند : پژوهشگران چینی، نوعی ژل ابداع کرده‌اند که می‌تواند به دندان‌ها کمک کند خود را ترمیم کنند.

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از نیوساینتیست، پژوهشگران “دانشگاه ججیانگ” (ZJU) چین، ژل خاصی ابداع کرده‌اند که می‌تواند به مینای دندان کمک کند تا از عهده ترمیم خود برآید. شاید این ژل بتواند از ایجاد حفره در دندان‌ها پیشگیری کند و نیاز به پر کردن آن‌ها را کاهش دهد.

مینای دندان، لایه محکم و محافظ خارجی دندان است که با اسید دهان و جویدن مکرر از بین می‌رود و حفره‌هایی را در دندان ایجاد می‌کند که باید پیش از پوسیدگی کامل، پر شوند.

برای پر کردن دندان، از موادی مانند فلز، پرسلان و رزین استفاده می‌شود، اما این مواد به صورت یکپارچه به سطح دندان نمی‌چسبند و اغلب سست می‌شوند. پژوهشگران دانشگاه ججیانگ برای برطرف کردن این مشکل، نوعی ژل حاوی کلسیم و فسفات ابداع کردند که دندان را در ترمیم خود کمک می‌کند.

آن‌ها این ژل را با به کار گرفتن آن روی دندان‌های آسیب‌دیده آزمایش کردند. در این آزمایش، دندان در ظرف‌هایی حاوی نوعی مایع قرار گرفت تا محیط دهان به مدت ۴۸ ساعت شبیه‌سازی شود.

کریستال‌های جدید

ژل طی این آزمایش توانست رشد مینای جدید دندان را تحریک کند و پژوهشگران با استفاده از میکروسکوپ دریافتند که ترتیب قرار گرفتن بلور‌های کلسیم و فسفات، مانند مینای دندان معمولی است.

“رویکانگ تانگ” (Ruikang Tang)، سرپرست این پروژه گفت: در رشد دندان معمولی، مینا با لایه نامنظمی از ذرات کلسیم و فسفات پوشیده شده که آن را به رشد ترغیب می‌کنند.

ضخامت این پوشش جدید، فقط سه میکرومتر و حدود ۴۰۰ برابر نازک‌تر از مینای سالم است.

تانگ ادامه داد: این ژل را می‌توان بار‌ها مورد استفاده قرار داد تا لایه مورد نظر ترمیم شود.
چندین گروه دیگر نیز پیش از این تلاش کرده‌اند تا مینای دندان را با استفاده از مخلوط کلسیم و فسفات ترمیم کنند، اما مخلوطی که آنان ارائه داده‌اند، ذرات بزرگتری را در بر دارد که خوب به سطح دندان نمی‌چسبند؛ در نتیجه فرآیند ترمیم مینای دندان دشوار خواهد بود.

پژوهشگران در حال حاضر، این ژل را روی موش‌ها آزمایش می‌کنند و امیدوارند که آن را در آینده روی انسان نیز به کار ببرند. آن‌ها قصد دارند از ایمن بودن ژل و کارکرد درست آن در محیط دهان واقعی مطمئن شوند.

این پژوهش، در مجله “Science Advances” به چاپ رسید.

 

مجله سلامتی پلاس ماد

 

چرا تا دیر نشود شروع به درس خواندن نخواهید کرد؟

مقاله قبلی

هفت گیاه تصفیه‌کننده خون

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

1 اظهار نظر

  1. […] بنابراین ممکن است فکر کنید که یخ بی ضرر است. یخ می تواند دندان های شما را خرد کند. و حتی باعث تحریک بافت نرم داخل دندان […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *