پزشکیتبلیغات

پروتز چیست؟ چند نوع پروتز داریم؟ (بهترین کلینیک برای انجام پروتز)

پروتز یا اندام مصنوعی؛ روشی کاربردی برای جایگزین کردن اعضای از دست رفته بدن! آیا می دانید انواع پروتز کدام است؟ چه کسانی به پروتز نیاز دارند؟ و اصلاً از چه برهه ای از تاریخ، پروتز به عنوان یک روش درمانی وارد علم پزشکی شد؟ این مقاله به شما کمک می کند تا پاسخی برای این سوالات بیابید.

 

پروتز چیست؟

دیابت، سرطان و اختلال در رگ های خونی، گاه تصمیمی سخت پیش روی اشخاص می گذارد؛ یا تشدید بیماری و یا قطع عضو آسیب دیده! البته بسیاری از افراد، به صورت مادرزادی با قطع عضو به دنیا می آیند و برخی دیگر در یک سانحه مثل تصادف، عضوی از بدن را از دست می دهند.

پس از قطع عضو، پروسه توانبخشی به بیماران آغاز می شود که هدف از آن، بازگرداندن توان و تحرک به بیماران است. پروتزها بخش مهمی از این پروسه هستند. وقتی از پروتز صحبت می کنیم، اشاره ما به اندام های مصنوعی است که جایگزین یک عضو از دست رفته در بدن می شوند.

پروتز،  بهترین روش جایگزینی برای اندام های از دست رفته است. پروتز شامل اندام فوقانی، تحتانی و پروتز زیبایی است که با بهره مندی از آن ،  بیمار عملکردی مشابه با قبل از قطع عضو خواهد داشت.

 

پروتز چیست (انواع پروتز اندامی)

تاریخچه پروتز چیست؟

پایه گذاران علم پروتز، مصریان بودند. شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید اولین عضو مصنوعی، یک شصت پا بود که برای زنی عالی رتبه آماده شد. اما آنچه باعث شد علم پزشکی نگاه جدی تری به پروتز داشته باشد، جنگ بود.

از تاسف بارترین حوادث جنگ جهانی اول و دوم، این بوده که بسیاری از سربازان و حتی مردم عادی با قطع عضو روبه رو شدند و این نقطه تاریکی در زندگی آن ها شد. به همین دلیل پزشکان تصمیم گرفتند از مصریان باستان الهام بگیرند و اولین اندام های مصنوعی را بسازند.

محققان در گذشته، با استفاده از مواد آهنی و فولادی اندام مصنوعی می ساختند. مشکل عدیده ای که این پروتزها داشتند، وزن بالای آن ها بود؛ به طوری که بیماران، نمی توانستند آن ها را برای مدت طولانی تحمل کنند. با گذشت زمان، پروتز چوبی و پس از آن پروتز چرمی و در انتها پروتزهای چربی با هدف راحتی بیشتر بیماران ، طراحی و روانه بازار شد. پروتزهای چربی که با بهره مندی از پلاستیک، پلی کربنات، رزین و لمینت ساخته شده بودند ، رفته رفته جای خود را به پروتز پروتئینی دادند. همانطور که می دانید روند پیشرفت در ساخت انواع پروتز، کماکان ادامه دارد.

 

انواع پروتز (پروتز زیبایی اندام)

 

انواع پروتز کدام اند؟

پروتزها به صورت کلی یا اندامی اند و یا زیبایی. پروتز زیبایی، کاربرد خاصی ندارد و صرفاً با هدف زیبایی قسمتی از بدن، طراحی می شود؛ برای مثال پروتز سینه و لب. اما پروتز اندامی دارای عملکردی طبیعی بوده و بیماران با هدف بهره مندی از کاربرد آن، به سراغش می روند.

انواع پروتز:

  • پروتز اندام فوقانی: پروتز اندام فوقانی، هرگونه قطع عضو در قسمت بالای بدن را شامل می شود. دست، سطح شانه کتف تا آرنج، بالای آرنج، مچ دست، مچ به پایین دست، انگشت شست و… اندام فوقانی بدن هستند که برای آن ها اندام مصنوعی طراحی شده است. پروتز اندام فوقانی، با وزن بسیار پایینی ساخته می شود تا بیمار، با آن احساس راحتی داشته باشد. این نوع از پروتز از جنس سیلیکون بوده و رنگ آن، کاملاً شبیه رنگ بدن است.
  • پروتز مایوالکتریک: پروتز مایوالکتریک را می توان به عنوان بخشی از پروتز اندام فوقانی به شمار آورد. این نوع از پروتز با استفاده از باطری شارژ می شود و برای بیمار یک محدوده حرکتی تعریف می کند. شباهت بسیار زیاد پروتز مایوالکتریک با عملکرد طبیعی اندام های بدن در کنار انعطاف بالای آن، دلیل محبوبیت فراوان این پروتز است.

 

  • پروتز اندام تحتانی: پروتز تحتانی شامل ساق پا، انگشتان پا ، بالای زانو، زیر زانو، مچ پا، قطعات پنجه و در انتها یک پای کامل است. پروتز اندام تحتانی به گونه ای طراحی شده که تحمل وزن کل بدن را داشته باشد.

 

  • پروتز ورزشی: قطع عضو برای هر شخصی، اتفاقی تلخ و ناگوار است. اما اگر این عارضه برای یک ورزشکار پیش آید، رنج مضاعفی خواهد داشت. خوشبختانه پیشرفت علم، تولید انواع پروتز ورزشی را تسهیل نموده است. ورزشکاری که از پروتز ورزشی استفاده می کند، نه تنها به زندگی عادی بازمی گردد بلکه می تواند در حرفه ورزشی خود پیشرفت کند و یک ورزشکار حرفه ای شود.

 

  • پروتز زیبایی: پروتز زیبایی، جنبه زیبایی دارد و مبنای آن افزایش حجم در قسمتی از بدن است. پروتز لب و سینه نمونه ای بارز از پروتز زیبایی هستند. این پروتزها از دوام بسیار بالایی برخوردارند و ماندگاری طولانی دارند. توجه داشته باشید پروتز زیبایی شامل چشم مصنوعی هم می شود.

 

کلینیک ارتوپدی ارائه کننده خدمات پروتزی

 

پروتز های اندامی چگونه به بدن متصل می شوند؟

بستگی به شرایط خاص هر فرد دارد. پزشکان با بررسی وضعیت بیمار خود، روش های مختلفی را پیشنهاد می دهند که در ادامه با برخی از آن ها آشنا خواهیم شد.

روش اتصال اندام مصنوعی به بدن:

  • چسب: از چسب غالباً برای پروتز زیبایی و یا هر پروتز کوچک و جزئی دیگری استفاده می شود.
  • سوکت: سرکت بخشی از پروتز است که انتهای عضو قطع شده مانند پا و دست در آن قرار می گیرد.
  • ایمپلمت: ایمپلنت برای همه نوع از پروتز قابل استفاده بوده و روشی عالی برای متصل کردن اندام مصنوعی است.

اگر شما نیز قصد دارید از انواع پروتز زیبایی یا اندامی استفاده کنید، می توانید به کلینیک ارتوپدی فنی پایار مراجعه کنید. در این کلینیک ضمن بهره مندی از خدمات ارزشمند پروتز و ارتز ، می توانید راهنمایی و معاینه لازم را از دکتر با تجربه و نام آشنا آن (دکترمحمد کفیلی لاریمی) دریافت کنید. توجه داشته باشید کلینیک های : خانه سفید ، کلینیک ایرانیان ، کلینیک نور ، کلینیک ارتوپدی پایار ، جزو بهترین کلینیک های درمانی و زیبایی کشور محسوب می شوند.

درمان انواع بیماری های خود ایمنی توسط متخصص روماتولوژی

مقاله قبلی

مهم ترین نکاتی که باید قبل از ازدواج بدانید

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در پزشکی