چرا تا دیر نشود شروع به درس خواندن نخواهید کرد؟
اطلاعات عمومیسبک زندگیمشاوره

چرا تا دیر نشود شروع به درس خواندن نخواهید کرد؟

چرا تا دیر نشود شروع به درس خواندن نخواهید کرد؟ برای بیشتر ما، تجربه­ ی مطالعه برای امتحان را می­توان در یک کلمه خلاصه کرد: وحشت. شما ۱۸ ساعت وقت دارید، خسته شده­ اید، و آنجا نشسته ­اید و به یک صفحه پر از معادلات ریاضی که هیچ چیزی از آن نمی­فهمید خیره شده ­اید. چرااا؟ چرا زودتر شروع نکردم؟

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد باور کنید یا نه، نیروهایی وجود دارند که علیه شما عمل می­کنند و شما را از شروع به موقع باز می­دارند. اینجا این عوامل پنهان تاخیر شما در شروع درس خواندن و راه­هایی برای مقابله با آنها را می­گوییم.

  1. پیش­بینی می­کنید کار سختی در پیش دارید

تعلل و «به فردا فکنی» عموماً به عنوان یک نقص شخصیتی تلقی می­شود. اما مسئله این است که این ویژگی از دیدگاه تکاملی طبیعی است. انسانها خست شناختی دارند یعنی ما هر زمان که ممکن باشد منابع ذهنی خود را صرفه­ جویی می­کنیم، به ویژه وقتی با وظایفی روبرو هستیم که برای بقاء ما ضروری تلقی نمی­شوند.

به عبارت دیگر، ما درس خواندن را تا آخرین لحظه به تعویق می­اندازیم زیرا (۱) می­دانیم کار سختی است و به انرژی ذهنی زیادی نیاز دارد، و (۲) تا زمانی که خطر عدم موفقیت در امتحان (و بنابراین تحقیر شدن) وجود نداشته باشد به اندازه کافی احساس ناراحتی که برای شروع مطالعه به ما انگیزه بدهد نداریم.

*ابتدا برای خودتان برنامه ­ریزی کنید و بعد زمانهای باقیمانده را با درس خواندن پر کنید.

بخشی از دلیل تعلل شما این است که هیچ نتیجه­ ی فوری­ ای برای مطالعه نمی­بینید.

به تفاوت بین دوی ۱۰۰ متر و ماراتن فکر کنید. در حالت اول، می­توانید حداکثر تلاش خود را به کار ببندید زیرا خط پایان را می­بینید و می­دانید به زودی تمام خواهد شد. اما در دوی ماراتن مسیری طولانی و توان فرسا پیش رو دارید. این به معنای آن است که اگر بدانید پس از درس خواندن می­توانید یک ساعت در کنار دوستان خود خوش بگذرانید خیلی بیشتر احتمال دارد که بخواهید روی درس خواندن سرمایه­ گذاری کنید.

  1. کم­ خوابی دارید

دانش ­آموزانی که هفته­ های متوالی را با ۴-۶ ساعت خواب می­گذرانند، دو جنبه از عملکرد ذهنی خود را که برای درس خواندن حیاتی هستند به میزان قابل توجهی تخریب می­کنند: انگیزه و هوشیاری.

مطالعات نشان می­دهند خواب کم بر انگیزش افراد تأثیر می­گذارد. اما واقعاً، نیازی به پژوهش ندارید تا بفهمید وقتی کم­ خوابی دارید، دیدگاهتان نسبت به زندگی چقدر منفی­ و بدبینانه است.

و هوشیاری (یعنی توانایی حفظ توجه و تمرکز طی زمانی  طولانی) نیز در طول دوره­ای شامل کمبود خواب حاد (بیدار ماندن در تمام طول شب برای درس خواندن) یا کم­ خوابی مزمن (کم کردن ساعت خواب برای چندین روز) به طور قابل توجهی کاهش می­یابد.

*برای پایان روز زنگ آلارم بگذارید.

مطالعه مداوم برای بازه­ های کوتاه­تر به شما امکان می­دهد تا آن را در مدت زمان طولانی ­تری پخش کنید. بنابراین از لزوم محرومیت از خواب برای اتمام کارتان جلوگیری می­کنید. برای خودتان زنگ آلارم بگذارید. اما نه در صبح. زنگ آلارم را روی ۴۵ دقیقه قبل از خواب تنظیم کنید و به خود اجازه دهید ۸ ساعت کامل بخوابید. اگر به این برنامه پایبند باشید، تعجب خواهید کرد که چقدر وقت مفیدتان بیشتر می­شود.

  1. احساس اطمینان کاذبی دارید

شما ممکن است فکر کنید که دانشجوی خوبی هستید، در کلاس می­نشینید، با دقت گوش می­کنید، از حرفهای استاد یادداشت برمی­دارید. حتی گهگاهی در بحث شرکت می­کنید. اما تفاوت بزرگی بین احساس اینکه چیزی را فهمید­ه ­اید، و توانایی بازیابی آن در امتحان وجود دارد. این همان چیزی است که ما آن را یادگیری منفعل می­نامیم؛ وقتی زمان و تلاش زیادی را صرف یادگیری مطالب جدید می­کنید، بدون اینکه بتوانید هیچ یک از آنها را به خاطر نگه دارید.

*از خودتان امتحان بگیرید

فریب توضیحات ساده و منطقی استاد را نخورید. او از قبل مطالب را می­داند، بنابراین توضیح دادن آن برای دیگران به شکلی که برایشان قابل فهم باشد آسان است. چالش واقعی این است که آیا شما هم می­توانید همین کار را انجام دهید یا نه. اگر کنجکاوید که واقعاً چیزی را فهمیده ­ایدیا نه، از خودتان امتحان بگیرید. یا بهتر این است که آن را برای کسی (یا خودتان) توضیح دهید. همانطور که انیشتین می­گفت «اگر نمی­توانید آن را به زبان ساده توضیح دهید، آن را به اندازه کافی نفهمیده­ اید.»

۴- مطالعه با مطالعه برابر نیست

واقعیت: هفت ساعت مطالعه در طی ۷ روز برای درک مطالب جدید بسیار موثرتر از ۷ ساعت مطالعه ­ی پشت سر هم است.

زمان مطالعه خود را تکه­ تکه کنید. مغز انرژی عظیمی مصرف می­کند (۲۰٪ از میزان سوخت و ساز بدن در حال استراحت توسط مغز مصرف می­شود). برای به حداکثر رساندن حفظ مطالب جدید باید از یادگیری فعال و بازیابی مطالب بهره ببرید. از آنجا که مغز مسیرهای عصبی جدید را در طول خواب، به ویژه در هنگام خواب رِم تثبیت می­کند، هرچه چرخه­ های خواب بیشتری در بین ساعت های مطالعه ­ی خود بگنجانید، احتمال بیشتری وجود دارد که درسها در خاطرتان بماند.

۵- مغالطه­ ی برنامه ­ریزی

انسانها به طور سیستماتیک آنچه را که می­توان در کوتاه­ مدت انجام داد دست بالا می­گیرند و آنچه را می­توان در درازمدت انجام داد دست­کم می­گیرند. با کمال تعجب (و متاسفانه)، ما این مشکل را فقط هنگامی داریم که کارهای خودمان را ارزیابی کنیم – در ارزیابی بیطرفانه ­ی وضعیت یک شخص دیگر تصویری کاملاً دقیق از زمان مورد نیاز برای یک کار داریم.

*از قانون ۵۰٪ استفاده کنید.

تا جایی که می­توانید زمان مورد نیاز برای مطالعه برای امتحان را محافظه ­کارانه تخمین بزنید.

تخمین زدید؟

باشد. الان ۵۰٪ به آن تخمین اضافه کنید. این برآورد دقیق ­تری از زمان مورد نیاز برای اختصاص به مطالعه است.

  1. وقتی که برای درس خواندن دارید را بیشتر از چیزی که هست تخمین می­زنید

برنامه جمعه خود را نگاه می­کنید. چه می­بینید؟

«به نظر می­رسد که از ساعت ۴ بعد از ظهر تا ۱۰ شب یک سره وقتم آزاد است. عالی است، ۵ یا ۶ ساعت درس می­خوانم.»

دوباره چک کنید. این یکی دیگر از اشتباهات برنامه­ ریزی است: بیش از حد تخمین زدن زمانِ سازنده در هر دوره ­ی معین. چیزهایی که تمایل به فراموش کردنشان داریم: باید غذا بخوریم، باید بخوابیم، وقفه­ هایی وجود خواهد داشت (شما که واقعاً تلفن خود را خاموش نمی­کنید).

اما چیز دیگری که به حساب نمی ­آوریم: بدن چرخه­ های کاری ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه­ای دارد. بنابراین حتی اگر آنجا نشسته باشید و کتاب درسی خود را به مدت ۳ ساعت تمام هایلایت کنید، در واقع فقط به مدت ۱.۵ تا ۲ ساعت توانایی جذب درسها را دارید و بعد نیاز به استراحت دارید. کاری که باید بکنید این است که همیشه وقت تخمین زده را به نصف کاهش دهید.

  1. نمی­توانید انگیزه یا تمرکز پیدا کنید

بسیاری از ما می­نشینیم و منتظر می­مانیم … منتظر موج انگیزه که ما را بگیرد تا سرانجام تکلیفی را که باید تا ۲۴ ساعت دیگر تحویل دهیم شروع کنیم یا برای میان ­ترم شروع به کار کنیم.

مشکل اینجاست: انگیزه می­آید و می­رود، اما تکالیف مدرسه و زندگی روزمره ثابت هستند. و اگر برای تمرکز داشتن به انگیزه خود متکی هستید، برای هرکاری در حالت تاخیر دائمی خواهید بود، زیرا هیچگاه انگیزه کافی برای ادامه دادن وجود ندارد.

*روی فرآیند تمرکز کنید، هدف را مد نظر داشته باشید.

چرا تو مدرسه هستی؟ چرا مدرک می­خواهی؟ دقیقاً توضیح دهید که انگیزه ­های شما چیست.

اما فکر کردن در مورد آینده کافی نیست. این چشم ­انداز و خیال آینده که احساسات شما را بر می­انگیزد باید با فعالیتهای روزانه در ارتباط باشد. (به عنوان مثال “هر روز که حساب دیفرانسیل می­خوانم، یک قدم به دکتر بودن نزدیکتر می­شوم.”)

با خود بیندیشید فعالیتهای هرروزه­ایی که موفقیت شما در تحصیل را تضمین می­کند چیست؟ چه کاری می­توانید برای سازماندهی روزهای خود، ایجاد انگیزه، و ترک کارهایی که مهم نیست انجام دهید تا تضمین کنید که علی­رغم بود یا نبود انگیزه، آن فعالیتها را هر روز و هر روز انجام دهید؟

 

چرا تا دیر نشود شروع به درس خواندن نخواهید کرد؟

مجله سلامتی پلاس ماد

غذاهای مناسب و مضر برای کبد

مقاله قبلی

وقتی خود دندان‌ها کار پر کردن را انجام می‌دهند

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *