چه قرص هایی در هواپیما ممنوع است؟
تبلیغاترپورتاژ خبری

چه قرص هایی در هواپیما ممنوع است؟

چه قرص هایی در هواپیما ممنوع است؟

 مردم برای اکثر مسافرت ها معمولا از هواپیما استفاده می کنند که سفری بدون دردسر را تجربه خواهند کرد. اگر شما هم قصد مسافرت با هواپیما را دارید می توانید با توجه به نکاتی که رعایت کردن آن ها الزامی می باشد راهی سفر با این وسایل حمل و نقل شوید. در این مقاله سعی شده است شما را با ممنوعیت داروها در کشورهای مختلف آشنا کنیم. بیشتر مسافران در مورد به همراه داشتن دارو در هواپیما دچار شک نمی شوند اما باید بگوییم که واقعیت این است بردن دارو به هواپیما طبق قانون های خاصی انجام می گیرد و نیاز به بررسی های بیشتری می باشد. دلیل این امر هم این است که دارو هایی که در طول شبانه روز مصرف می کنید ممکن است در فرودگاه و کشورهای مقصد با ممنوعیت رو به رو باشند. به طور کلی به همراه داشتن دارو در هواپیما جرم به شمار نمی رود اما توجه به نوع دارویی که با خود به فرودگاه می برید یا قصد دارید به مقصد مورد نظر خود ببرید از اهمیت خاصی برخوردار است. ممنوعیت دارو دارای قانون های مختلفی است که در هر کشور این قوانین متفاوت می باشد. گاهی اوقات ممکن است با به همراه داشتن داروهای کدئین در کشورهای مقصد دچار مشکل نشوید، اما بعضی وقت ها ممکن است فقط به خاطر به همراه داشتن دارو های کدئین روانه زندان شوید. زمانی که قصد رزرو بلیط هواپیما را دارید باید اطلاعاتی در مورد حمل داروهای ممنوع به دست آورید.

  داروهای ممنوعه

داروهای ممنوعه در برخی از کشورها

ویکس و سودافد: ساده ترین داروهای سرماخوردگی هستند که شامل ویکس می شوند در بعضی از کشورها حتی در سوپر مارکت ها هم می توانید آن ها را تهیه کنید اما برای کشوری مثل ژاپن این نوع از دارو ها ممنوعیت دارد. ماده اولیه موجود در این داروها سودافدرین می باشد که جزء داروهای غیرقانونی به شمار می رود و در کشور ژاپن در لیست سیاه قرار دارند.

ترامادول و کدئین: برای به همراه داشتن ترامادول یا کدئین برای تمامی کشورها باید نسخه پزشک را در دست داشته باشید، به طور کلی باید بگوییم که به همراه داشتن این نوع از داروها در کشورهای یونان، امارت متحده عربی، ژاپن، تایلند و عربستان سعودی به طور کامل ممنوع است و ممکن است افرادی که این داروها را به همراه داشته باشند راهی زندان شوند بنابراین تا حدی که ممکن است از استفاده این داروها در مسافرت پرهیز کنید تا با مشکل های اساسی رو به رو نشوید.

بنادریل: در خیلی از کشورهای جهان هنگامی که فردی دچار آبریزش بینی، گلودرد یا خارش گلو شود یا اینکه علائم آلرژی را داشته باشد به راحتی از دارویی به اسم بنادریل که از آنتی هیستامین ها محسوب می شود استفاده می کنند بدون اینکه نیاز به تجویز دکتر داشته باشند، اما همین داروی بنادریل به دلیل داشتن ماده ای به اسم دیفن هیدارمین که خود به نوعی خواب آور محسوب می شود، در بعضی از کشورها مثل ژاپن و زامبیا به طور کلی با ممنوعیت رو به رو است و مصرف آن ها با تجویز پزشک و در دوز خیلی پایین صورت می گیرد.

آدرال و ریتالین: داروهایی که برای پیش فعالی تجویز می شوند دارای ADHD هستند که در اختلال نقص توجه و بیش فعالی مقدار زیاد از ماده آمفتامین را در خود دارند. عربستان سعودی و کشور ژاپن از کشورهایی هستند که به همراه داشتن این چنین داروهایی را به طور کلی منع کرده اند. کسانی که قصد سفر به این کشورها را دارند و باید از این چنین داروهایی استفاده کنند بهتر است از داروهای جایگزین استفاده کنند.

امبین و اینترمزو: این نوع داروها از دسته داروهای خواب آور هستند که می توان گفت داروهای خواب آور در میان مردم از پر مصرف ترین و پر طرفدارترین داروها به شمار می روند، اما باید بگویم داروهای خواب آور از ماده ای به اسم زولپیدوم تشکیل می شوند که در بعضی از کشورها مثل نیجریه، سنگاپور و عربستان سعودی ممنوع می باشند. دیازپام از داروهای آرام بخش و خواب آور است که به همراه داشتن این دارو هم در سفر های هوایی و بعضی از کشور ها مثل کاستاریکا، قطر، چین و اندونزی ممنوع می باشد.

داروهای ممنوع در مقصد های پرطرفدار ایرانی

ترکیه در گروه پر طرفدارترین مقصد های گردشگری برای ایرانیان به شمار می رود و قوانین مخصوص به خود را برای حمل دارو دارد. برای وارد شدن به فرودگاه های ترکیه نباید قرص های اختلال آور نقض توجه، بیش فعالی، مسکن های قوی و خواب آور را به همراه خود داشته باشید. در صورتی که نیاز داشتید این داروها را با خود به همراه داشته باشید باید حتما گواهی پزشک به زبان انگلیسی یا ترکی را با خود به همراه ببرید، مثلا زمانی که به فکر خرید بلیط هواپیما دبی هستید باید به این نکات هم توجه داشته باشید.

برای به همراه داشتن دارو به کشور گرجستان باید قوانین خاص آن جا را مطالعه کرده باشید و از ان ها تبعیت کنید. گردشگران می توانند تنها برای مصارف شخصی خود در مدت زمان ۳۱ روز با داشتن مدارکی که گفته می شود داروهای کدئین، مورفین و متادون را با خود به همراه داشته باشند. از جمله مدارکی که برای حمل دارو در گرجستان مورد نیاز است شامل این موارد می شود: فتوکپی نسخه ترجمه شده به زبان انگلیسی که باید نام و نام خانوادگی بیمار، تشخیص بیماری، نام داروی مورد مصرف، مقدار مصرف دارو و روش استفاده آن دارو باشد. دومین مدرکی که مورد نیاز است فتوکپی مدرک پزشکی است که داروی مورد نظر را برای شما تجویز کرده است و حتما باید به زبان انگلیسی باشد. از دیگر مدارکی که برای حمل دارو به گرجستان نیاز است تایید تمامی مدارک موجود توسط فردی که مورد تایید دولت گرجستان باشد.

با توجه به مواردی که گفته شد کشور امارات متحده عربی از سخت گیر ترین کشور ها برای حمل دارو می باشد. در صورتی که فردی به مقدار خیلی کم از داروهای ممنوعه را به همراه داشته باشد حداقل ۴ سال زندان برای او در نظر می گیرند؛ مانند کشورهایی که در بالا گفتیم برای به همراه داشتن داروهای ممنوعه باید حتما گواهی پزشک و تایید دکتر به زبان انگلیسی یا عربی را به همراه داشته باشید تا بتوانید به کشور امارات متحده عربی وارد شوید. مقدار دارویی که قرار است با خود به این کشور ببرید نباید برای مصرف بیش از ۳۰ روز باشد. تمامی داروهایی که برای درد های خفیف مورد استفاده قرار می گیرند مثل داروهای مسکن، کدئین، داروهای ضد اضطراب، اسپری های بینی و ترامادول شامل ممنوعیت های دارویی می شوند. هنگامی که قصد خرید بلیط هواپیما برای این کشور را دارید باید این موارد را به خوبی در نظر داشته باشید و گرنه با بی اعتنایی به این موضوعات دچار مشکلات اساسی می شوید. به طور کلی با توجه به این که هر کشوری برای حمل دارو ممنوعیت های خاص خود را دارد بهتر است قبل از مسافرت اطلاعاتی در مورد لیست داروهای ممنوعه در آن کشورها به دست آورید.

قبل از مسافرت باید با پزشک خود مشورت کنید و این مسئله را باید بپرسید که به همراه داشتن دارو ها در هنگام سفر ضروری می باشد یا خیر. اگر دارویی مصرف می کنید قبل از سفر در مورد مشخصات آن محیط و شرایط آب وهوایی آن تحقیق کنید؛ مثلا زمانی که قصد خرید بلیط از وب سایت مستر بلیط برای مقصدی مشخص را دارید باید اطلاعاتی جامع از شرایطی محیط ان منطقه را به دست آورید.

چه قرص هایی در هواپیما ممنوع است؟

مجله سلامتی پلاس ماد

۱۰ مکمل که باید همراه غذا مصرف شوند

مقاله قبلی

آیا کرونا در تابستان فروکش خواهد کرد؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در تبلیغات