تبلیغات

چه مدل بینی را عمل کنیم تا بعد از عمل پشیمان نشویم؟

فرم عمل بینی به شکل فانتزی

فرم عمل بینی به شکل فانتزی

بینی فانتزی، بینی عروسکی، بینی کوچک و سر بالا از یک سو و بینی طبیعی با راه تنفسی مناسب از سوی دیگر؛ دو نوع کاملا متفاوت از عمل جراحی بینی هستند. در این میان کسانی که بینی گوشتی دارند، به سادگی نمی‌توانند هر فرمی را برای بینی خود انتخاب کنند.

قبل از تصمیم به عمل بینی، ظاهرا همه چیز خیلی ساده به نظر می‌رسد اما وقتی که برای انجام عمل بینی اقدام جدی می‌کنید، متوجه خواهید شد که انتخاب یک مدل مناسب برای بینی اصلا کار ساده‌ای نیست. ظاهرا می‌دانید چه چیزی را نمی‌خواهید اما دقیقا نمی‌دانید چه مدلی از بینی برای عمل بینی خود شما، مناسب است!

پارامترهای پزشکی و زیبایی بسیاری وجود دارند که باید قبل از عمل رینوپلاستی به آن توجه نماییم. باید به مدلی بینی را عمل کنیم تا بعد از عمل پشیمان نشویم. پس بیایید از تجربه و تخصص یک جراح فوق تخصص زیبایی کمک بگیریم.

دکتر آرش نجف بیگی، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی، یکی از پرکارترین و شناخته شده ترین جراحان بینی در تهران، به سوالات ما در این زمینه پاسخ داده است.

چه مدلی برای جراحی بینی بهتر است؟ فانتزی یا طبیعی؟
نوع بینی هر فرد و اینکه بخواهد شکل و فرم بینی خود را به چه صورت تغییر دهد، تا اندازه‌ای به سلیقه و خواست خود او بستگی دارد. برخی افراد دوست دارند تا نتیجه عمل بینی آنها دیده شود و تغییری که در چهره آنها به وجود آمده است، مشخص باشد. پس بینی های فانتزی یا عروسکی را بیشتر می‌پسندند. اما برخی دیگر دوست ندارند عمل بینی آنها خیلی مشخص باشد. به بیان بهتر دوست دارند چهره آنها تغییر کند اما در نگاه اول مشخص نباشد که بینی خود را جراحی کرده اند. این افراد از متقاضیان جراحی بینی طبیعی هستند.

با این وجود خیلی ها به این نکته توجه نمی‌کنند که زیبایی، بیش از آنکه یک چیز سلیقه‌ای باشد، یک سری اصول و قواعد دارد. ما جراحان فوق تخصص پلاستیک و زیبایی در جراحی‌های صورت و بینی، کاملا از دانش و علم زیبایی شناسی استفاده می‌کنیم. یعنی کاملا ابعاد، فرم و اندازه تمامی اجزای صورت را با یکدیگر می‌سنجیم و سعی می‌کنیم تا فرمی را برای بینی فرد در نظر بگیریم که با دیگر اجزای صورت و نسبت‌های موجود در چهره او، متناسب باشد.

به بیان بهتر، هر فرم و شکلی از بینی با هر اندازه‌ای، الزاما به صورت شخص نمی‌آید. باید اندازه، طول، ضخامت و پهنای بینی با ابعاد صورت فرد و فاصله بین دو گوشت و دو چشم فرد، متناسب و هماهنگ باشد. همچنین زاویه نوک بینی با پشت لب، نباید از یک حد مشخصی بیشتر شود، مثلا بیشتر از ۹۵ یا ۱۰۰ درجه باشد.

آیا بینی گوشتی را می‌شود عمل فانتزی کرد؟
بینی گوشتی اصطلاحی است که برای بینی‌هایی با پوست ضخیم و دارای غدد چربی فراوان، به کار می‌رود. پیش از هر چیز باید اشاره کرد که عمل بینی برای کوچک و زیبا کردن بینی، دو کار اصلی انجام می‌دهد:

  • غضروف‌ها و فریم بینی را دست خوش تغییر می‌کند تا فرم و اندازه بینی عوض شود.
  • پوست بینی که روی غضروف‌ها قرار می‌گیرد را نیز دستکاری می‌کند تا اندازه آن متناسب با فرم جدید غضروف‌های بینی باشد.

به بیان بهتر پوست بینی باید به خوبی روی این چارچوب جدید بنشیند و فرم جدیدی به بینی بدهد. حال در کسانی که بینی استخوانی دارند؛ یعنی بینی غضروف‌های بیشتری دارد و پوست آن نیز نازک است، عمل بینی فانتزی به خوبی انجام می‌شود. یعنی اول چارچوب بینی با تغییر شکل غضروف‌های آن به خوبی انجام می‌شود. سپس پوست نازک روی این فریم به خوبی قرار می‌گیرد و بینی به یک فرم جدید و کوچک خواهد رسید.

اما در بینی‌های گوشتی، معمولا غضروف زیادی بریا تغییر شکل وجود ندارد. از سوی دیگر آنقدر پوست بینی ضخیم است که وقتی سر جای خودش برمی‌گردد، نمی‌تواند تغییرات ایجاد شده در فریم زیر خودش را به خوبی نشان دهد. به همین دلیل بینی‌های گوشتی را نمی‌توان خیلی به فرم عروسکی یا فانتزی رساند.

در مورد تکنیک‌های عمل بینی گوشتی دکتر آرش نجف بیگی توضیح میدهند که : زیرسازی در عمل بینی گوشتی بسیار مهم است. برای ایجاد فرم جدید، معمولا در نوک بینی و بخش‌های دیگر بینی، غضروف‌هایی را کار می‌گذاریم که به بینی فرم جدیدی بدهد و ظاهر آن را کاملا عوض کند.

همچنین این غضروف‌های اضافی موجب می‌شود تا پوست بینی گوشتی فضای کافی برای رشد غدد چربی نداشته باشد و بیش از اندازه ضخیم نشود. به این ترتیب می‌توان بینی‌های گوشتی را کوچک و خوش فرم کرد. اما قطعا نمی‌توان مانند بینی‌های استخوانی، به یک فرم کاملا فانتزی رسید. با این وجود تغییرات در چهره فرد آنقدر زیاد خواهد بود که خود افراد معمولا پس از دیدن نتایج عمل، از آن راضی می‌شوند و تصور بینی فانتزی را فراموش می‌کنند.

قبل و بعد از عمل بینی گوشتی

قبل و بعد از عمل بینی گوشتی

بینی طبیعی چه مزیتی نسبت به بینی فانتزی دارد؟
دکتر نجف بیگی در مورد عملکرد بینی توضیح داد که در عمل جراحی زیبایی بینی، فقط نباید بروی ظاهر بینی تمرکز کرد. باید دقت داشته باشیم که کارکرد درست بینی به عنوان بخش آغازین از راه تنفسی، در سلامت فرد بسیار مهم است. به ویژه در کسانی که فعالیت‌های بدنی روزانه دارند، کوچک کردن بیش از اندازه بینی و کاهش سطح مقطع سوراخ‌های ورودی و کانال‌های تنفسی، ایجاد مشکلات جدی خواهد کرد.

کاهش ورودی هوا، دشوار شدن تنفس و فشار به سیستم تنفسی را در پی دارد. همچنین کاهش اکسیژن در ریه‌ها و خون، مشکلاتی را برای عملکرد اندام‌ها و مغز و خستگی دائمی را ایجاد می‌کند. خر و پف، بدخوابی و البته خشکی بینی، از دیگر مشکلاتی است که ممکن است به دلیل عمل جراحی بینی فانتزی، ایجاد شود.

خشکی بینی را باید جدی بگیریم. وقتی سوراخ‌های بینی تنگ می‌شود، سرعت و شدت حرکت هوا در آن بیشتر می‌شود. این موضوع موجب خشک شدن بیش از حد مخاط بینی خواهد شد. نتیجه این خشکی غیرطبیعی، عوارض مختلفی است از جمله:

  • سوزش، درد و ضخم شدن مخاط و بخش‌های داخلی بینی و خونریزی
  • خشک شدن هوای ورودی به شش‌ها و ایجاد اختلال در فرایند تنفس و جذب اکسیژن
  • کاهش حس بویایی در بلند مدت
  • اشکال در فرایند کنترل و دفع ویروس‌ها و باکتری‌های موجود در مسیر تنفسی بینی

این در حالی است که وقتی بینی فرد به شکل کاملا طبیعی و بر اساس استانداردهای پزشکی و زیبایی شناسی عمل شود، نه تنها به زیبایی چهره او کمک می‌کند؛ بلکه مشکلات تنفسی نیز برای او به وجود نخواهد آمد. حتی در بسیاری از موارد ما جراحان فوق تخصص پلاستیک و زیبایی، علاوه بر اصلاح مشکلات ظاهری، ایرادهای ساختاری بینی را نیز در عمل رینوپلاستی رفع می‌کنیم. برای مثال اصلاح انحراف در سپتوم یا تیغه میانی بینی، موجب می‌شود تا بعد از عمل بینی طبیعی، وضعیت تنفس فرد نیز بهبود پیدا کند.

نمونه عمل بینی طبیعی دکتر نجف بیگی

نمونه عمل بینی طبیعی دکتر نجف بیگی

چرا بعد از عمل بینی، بعضی افراد از آن پشیمان می‌شوند؟

۱- دکتر آرش نجف بیگی عنوان کرد که به چند دلیل ممکن است افراد از نتایج عمل بینی خود راضی نباشند. در هر مورد نیز راه حل‌های مشخصی وجود دارد تا نارضایتی فرد برطرف شود.

اول از همه اینکه نتایج عمل زیبایی بینی معمولا ۹ ماه تا یک سال بعد از عمل مشخص خواهد شد. برخی افراد انتظار دارند ۲ تا ۳ ماه بعد از عمل بینی و وقتی که چسب‌های بینی برداشته شد، به نتیجه دلخواه خود برسند. این در حالی است که معمولا باید بیشتر از این مقدار صبور باشند. کسانی که حوصله نمی‌کنند و عجول هستند، معمولا در ماه‌های اول از بینی خود راضی نیستند.
اما وقتی مدت طولانی از عمل بینی می‌گذرد، تورم بینی رفع خواهد شد و پوست بینی به خوبی روی فریم و غضروف‌ها می‌نشیند. در این زمان است که فرم جدید بینی به خوبی خودش را نشان می‌دهد.

۲- در برخی افراد اما نارضایتی بیشتر جنبه ذهنی دارد. یعنی فرد به طور کلی از ظاهر خود و فرم بینی خود ناراضی است و جراحان زیبایی هرچقدر هم که تلاش بکنند، باز هم این فرد به رضایت صد در صد از بینی خود نخواهد رسید.
توصیه ما به این افراد این است که اول از همه، یک انتظار منطقی از عمل بینی داشته باشند و تصور نکنند که با جراحی رینوپلاستی می‌توان هر نوع تغییری را در بینی ایجاد کرد. همچنین هر نوع فرم بینی به صورت هر شخصی نمی‌آید و بینی باید از نظر اندازه و شکل با صورت شما هماهنگ باشد.

۳- در نهایت اگر مدتی از عمل بینی بگذرد و بینی به فرم نهایی خودش برسد، کم کم این افراد به بینی جدید خود عادت می‌کنند و آن ناراحتی اولیه نسبت به فرم جدید را دیگر نخواهند داشت. در واقع همیشه کمی طول می‌کشد تا افراد به بینی تازه و چهره جدید خود عادت کنند.

در نهایت ممکن است در ۱۰ تا ۲۰ % افراد، نیاز به عمل بینی ترمیمی باشد. به دلیل واکنش‌های مختلف بدن به جراحی و شرایط خاص در بینی و پوست هر فرد، ممکن است برخی از افراد به عمل بینی دوباره نیاز داشته باشند تا به بهترین فرم از بینی خود برسند. معمولا از هر ۱۰ نفر، یک تا دو نفر باید یک سال بعد از عمل بینی اول خود، جارحی بینی ترمیمی داشته باشند.

۷ محصول موثر برای لیفت و سفت کنندگی پوست

مقاله قبلی

موثرترین راهکار برای درمان بواسیر یا هموروئید چیست؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در تبلیغات