چگونه با ترس کودک از آب مقابله کنیم؟
اطلاعات عمومیروانشناسیمشاوره

چگونه با ترس کودک از آب مقابله کنیم؟

چگونه با ترس کودک از آب مقابله کنیم؟

 

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از verywellfamily ، کودک سه ساله شما عاشق حمام است و از سفربه ساحل هیجان زده به نظر می رسد. اما وقتی به ساحل   می رسید، او حتی انگشتان پا را در آب فرو نمی کند. یا شاید کودک شما وقتی به آرامی او را دراستخر نگه داشته اید، حاضر نباشد، وارد آب شود. اگر این نوع سناریوها برای شما آشنا به نظر می رسند، شما تنها نیستید. هنگامی که کودکان خردسال دچار ترس از آب شوند، والدین احساس ناامیدی و عدم اطمینان می کنند که چگونه فرزندان خود را برای غلبه بر این ترس ها وادار کنند.

نگران نباشید، چندین تاکتیک وجود دارد که می توانید برای کمک به فرزند خود در غلبه بر این ترس استفاده کنید.

چه زمانی و چطور این ترس ها شروع می شوند؟

نوزادان همیشه به علت عدم آگاهی از آب، دلیلی برای ترسیدن ندارند و معمولاً با خوشحالی به حمام، دریاچه یا استخر آب وارد می شوند. اما هرچه کودکان بزرگتر می شوند، ترس آنها از آب بیشتر می شود. ممکن است کودک شما ناگهان از وسعت و رمز و راز گونه بودن استخرهای بزرگ آب آگاه شود. آنها ممکن است درک کنند که آب چیزی است که به طور بالقوه می تواند خطرناک باشد. با این حال، آنها هنوز هیچ راهی منطقی برای مقابله با ترس ندارند.

چگونه رایج ترین ترس ها درمان می شوند؟

برخی از کودکان می توانند این ترس ها را راحت تر از سایرین برطرف کنند. اگر فرزند شما تجربه ای دشوار با آب یا ارتباطی خاص با آن داشته باشد، ممکن است این ترس ها شدیدتر باشد. اگر فرزند شما تجربه ترسناک در آب (حتی در وان) مانند لغزش، پاشیدن بیش از حد و یا تجربه غوطه وری در آب را تجربه کرده است، این می تواند ترس ها را تشدید کند. برخی از کودکان نیر ممکن است تجربه خاصی از ترس در آب نداشته باشند، اما یک احساس ناراحت کننده مانند رفتن آب در بینی یا چشم هایشان وجود دارد و نگرانی از این اتفاق دوباره باعث می شود که آنها  تمایلی به ورود در آب نداشته باشند.

کودکی که دارای مشکلات پردازش حسی است و یا مستعد فشار بیش از حد حسی است، ممکن است با آب، شن و ماسه و یا سر و صداهای بلند که جریان آب را همراه دارد، دچار مشکل شود. بهتر است هنگام مقابله با ترسهای کودک، از یک رویکرد سنجیده، همدلانه و آرام استفاده کنید. از این گذشته، اگر استرس نشان دهید، این مسئله حادتر می شود.

در اینجا چند استراتژی برای مقابله با این ترسها بیان شده است:

  1. غوطه وری تدریجی

اجازه دهید کودک شما به تدریج به آب عادت کند، این می تواند واقعاً مفید باشد. شاید در روز اول فقط انگشتان دست خود را در آب وارد کند، روز دیگر به زانو دراز شود، سپس تا کمر وغیره.

  1. تجهیزات سرگرمی

عینک های رنگارنگ، بال های آبی با شخصیت مورد علاقه خود بر روی آنها، یک جلیقه نجات، بعضی از بچه ها با این تجهیزات احساس راحتی بیشتری می کنند. این موارد می تواند باعث شود تا احساس امنیت بیشتری داشته باشند. تأکید بر این نکته مهم است که به همان اندازه که برخی از این موارد سرگرم کننده هستند، می توانند خطرناک باشند، چون این وسایل اسباب بازی نیستند. همانطور که ​​آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند، والدین هرگز نباید به دستگاههای کمک کننده شناور اجازه دهند که امنیت کاذب به آنها بدهند یا از آنها به عنوان جانشینی برای نظارت دقیق استفاده کنند.

  1. درس های شنا مرحله به مرحله

برخی از کودکان در هنگام ورود به آب می ترسند. بعضی از بچه ها تنها در صورتی  احساس راحتی می کنند، که با آنها درون آب باشید تا راحت بتوانند شما را پیدا کنند. شما می توانید چند روز در جایی آنها را بغل کنید، یا دست آنها را بگیرید و سپس به آرامی خود را دور کنید. اما حتی وقتی به عقب برگردید، هرگز خیلی دور نروید.

  1. صحبت کنید

برای درک دلیل ترس کودک، صحبت کردن می تواند مفید باشد. بسیاری از بچه ها می توانند در مورد فیلم ترسناکی که مشاهده کرده اند یا ترس خاصی مانند یک هیولا که در پایین دریاچه یا استخر زندگی می کند، برای شما تعریف کنند. اگر می دانید که با چه چیزی درگیر هستند، شاید بتوان به آنها کمک کرد تا ترس خود را بر طرف و احساس راحتی بیشتری در آب کنند.

  1. مشاوره بگیرید

اگر به نظر می رسد کودک شما همچنان وحشت زده یا مضطرب است، ملاقات برای یک یا دو جلسه با یک روانشناس کودک می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

چه زمانی باید به کودک خود شنا یاد داد؟

شما باید صبور باشید. مهم این است که اجازه ندهید که ترس کودک از آب، مانع یادگیری شنا شود. غرق شدن علت اصلی مرگ در کودکان یک تا چهار ساله است و یکی از بهترین دفاع ها در برابر آن، آموزش به کودک است که چگونه شنا کند.

در حقیقت، اگرچه آکادمی اطفال آمریکایی قبلاً به کودکان توصیه کرده بود تا چهار سالگی برای شروع دروس شنا صبر کنند، اما در ماه مارس سال ۲۰۱۹، آنها دستورالعملهای خود را تغییر دادند. کودکان باید از اوایل یک سالگی، درس های شنا را شروع کنند. تحقیقات نشان می دهد که با انجام این کار می توان میزان غرق شدن را در بین کودکان خردسال کاهش داد. این آکادمی همچنین توصیه می کند که در مورد آمادگی رشد فرزندتان برای درس شنا با یک پزشک متخصص اطفال صحبت کنید و به دنبال یک برنامه آموزش شنا با معلمان با تجربه باشید.

 

 

چگونه با ترس کودک از آب مقابله کنیم؟

مجله سلامتی پلاس ماد

 

راهنمای بهداشت فردی برای مقابله با کرونا

مقاله قبلی

مدیریت اضطراب مالی در قرنطینه

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *