چگونه قرنطینه خانگی را تحمل کنیم؟
اطلاعات عمومیبیماریکرونا

چگونه قرنطینه خانگی را تحمل کنیم؟

چگونه قرنطینه خانگی را تحمل کنیم؟

قرنطینه خانگی دغدغه همه ما در این روزهای سرشار از کرونا ویروس است و معلوم نیست تا چه مدت دیگر مجبوریم در قرنطینه خانگی بمانیم. قرنطینه خانگی‌ای که در شرایط فعلی توصیه می‌شود خارج نشدن از منزل مگر در موارد بسیار ضروری برای همه افراد است. افرادی که بیمار هستند و توصیه به درمان خانگی شده‌اند و خانواده‌هایشان تحت هیچ شرایطی نباید از منزل خارج شوند. بقیه افراد هم برای شکستن زنجیره انتقال باید فقط در شرایط اضطراری از منزل خارج شوند.

قرنطینه چیست؟

قرنطینه یا قَرَنطین که کلمه‌ای با ریشه فرانسوی است عبارت است از محدود کردن اجباری به منظور جلوگیری از فراگیر شدن بیماری. اما اصل داستان قرنطینه فارغ از هر زبانی که از آن آمده یک چالش جدی است.

چطور در قرنطینه خانگی روحیه خود راحفظ کنیم؟

به عنوان یک فرصت به شرایط پیش آمده نگاه کنید همه ما لیستی از کارهای انجام داده نشده داریم که هرگز فرصت رسیدگی به آنها را نداشته‌ایم.این قرنطینه‌ی اجباری فرصت بی‌نظیری برای تکمیل کردن این دسته از فعالیت‌ها است.

یادگیری یک مهارت جدید یا ماهر شدن در مهارتهای قدیمی

ساز موسیقی؟ اکسل؟ برنامه‌نویسی؟ زبان خارجی؟ امروزه هزاران سایت و کانال اینترنتی فرصت یادگیری مهارت‌های آنلاین را فراهم کرده‌اند.یادگیری یک یا چند مهارت موجب می‌شود که در پایان قرنطینه حس بسیار بهتری نسبت به روزهای سپری شده در منزل داشته باشید پس همین الان راجع به یک مهارت جدید فکر و جستجو کنید.

بهبود روابط خانوادگی

تغییر شکل زندگی روزمره باعث شده است که امروزه کمتر از همیشه وقت برای در کنار خانواده بودن داشته باشیم.اگر دهه‌های گذشته را به خوبی به یاد می‌آورید حتماٌ خاطرتان است که چقدر روابط بین انسان‌ها نزدیک‌تر و صمیمی‌تر بود. این فرصت اجباری بهترین زمان برای احیای این روابط و بازسازی حس خوب گذشته است که حتماٌ بعد از پایان قرنطینه نیز تاثیرات خوب آن ادامه خواهد داشت.

دیدن فیلم‌ها و سریال‌ها

فیلم‌ها و سریال‌هایی هستند که همواره و همه‌جا از آن‌ها صحبت می‌شود ولی فرصتی برای دیدن آن‌ها نداشته‌ایم. کلاسیک‌های تاریخ سینما،لیست ۲۵۰ فیلم برتر IMDb  و یا بسیاری از سریال‌های خوب کمتر دیده شده توصیه ما به شما جهت سرگرم شدن هستند.

تقویت حس تعامل

قبل از دوران قرنطینه به ندرت تمامی اعضای خانواده در تمامی ساعات شبانه روز و طی روزهای متمادی در کنار یکدیگر بودند. این تغییر می‌تواند زمینه ساز بروز تنش و یا دلخوری میان اعضای خانواده باشد ولی بالاتر از آن فرصت بی‌نظیری برای تقویت حس تعامل با دیگر اعضای کوچکترین واحد جامعه یعنی خانواده در اختیار ما قرار می‌دهد پس مثبت باشید و به شکل یک فرصت بی‌نظیر به آن نگاه کنید.

دوری کردن از پیگیری بیش از حد اخبار

تلگرام یا واتس‌اپ را باز می‌کنید و با حجم بی‌سابقه‌ای از فیلم،عکس و فایل صوتی در مورد ناگوار‌بودن اتفاقات اخیر روبرو می‌شوید.از لحظه‌ای که در مورد قرنطینه کردن خود و خانواده به جمع‌بندی رسیدید در حقیقت دریافت اطلاعات اضافی راجع به حجم و گستردگی مبتلایان و تلفات بیماری کمک چندانی به شما نمی‌کند.اجازه دهید کادر درمانی به مانند قبل بدور از  هیاهوی خبری با تمرکز کامل به کار خود مشغول باشند.از دوستان خود بخواهید که اخبارو فیلم‌های ناگوار را برای شما ارسال نکنند.

حفظ آمادگی بدنی

محدود شدن فضای حرکتی به داخل خانه موجب می‌شود که مجموع مسافت طی شده توسط شما در طول روز به یک سوم تا یک چهارم حالت طبیعی برسد. در این شرایط تمرین‌هایی مانند یوگا یا انجام نرمش و حرکات کششی موجب حفظ آمادگی بدنی و عدم ازبین رفتن بافت عضلانی در اثر عدم تحرک می‌شود. همچنین ترشح اندورفین ناشی از ورزش موجب ایجاد نشاط و جلوگیری از ایجاد افسردگی می‌شود. اپلیکیشن‌های ورزشی رایگان زیادی وجود دارند که می‌توانید با آن‌ها ورزش کنید.

جلوگیری از به هم خوردن ساعت خواب

عدم الزام به حضور در محل کار در ساعت خاص میتواند به تدریج موجب بهم خوردن ساعت خواب و بیداری بشود. این به‌هم خوردن ساعت خواب می‌تواند به تدریج موجب خستگی و بی‌حوصلگی در طول روز و در نتیجه کاهش قدرت تحمل خانه نشینی شود. سعی کنید طبق ساعاتی که در گذشته از خواب بیدار می‌شدید بیدار شوید.

تماس تصویری ویدیویی

تماس‌های ویدیویی می‌تواند اندکی از حجم دلتنگی ندیدن دوستان و آشنایان بکاهد. در این تماس‌ها مثبت، شاد و امید دهنده باشید و راجع به خطرات و تلفات بیماری زیاده‌روی نکنید.

آشپزی کنید

زندگی روزمره، زمان محدود و جذابیتهای سفارش غذای آنلاین همه ما را به سمت سفارش غذای غیرخانگی برده بود. یکی از توفیق‌های اجباری شرایط اخیر تهیه غذای خانگی است که هم وقتتتان را به طرز قابل ملاحظه‌ای پر میکند و هم موجب یک بازنگری کلی در مورد کیفیت غذای مصرفی‌تان می‌شود. در مورد تهیه غذا خلاق، متنوع و ماجراجو باشید. طرز تهیه انواع غذا و مواد مورد نیاز آن‌ها را می‌توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت پیدا کنید.

بازی خانوادگی

اگر متولد دهه ۶۰ یا قبل از آن باشید حتماٌ به خاطر می‌آورید که زمان زیادی را صرف انواع بازی‌های فکری و خانوادگی می‌کردیم. دبل‌نا یا دبرنا، منچ، اسم‌فامیل، رازجنگل، مونوپلی و خیلی بازی دیگر. این بازی‌ها علاوه بر کمک به گذران وقت و ایجاد زمان مفرح موجب تقویت ارتباط بین اعضای خانواده می‌شوند. بد نیست بازی‌های قدیمی را دوباره به میدان بیاورید.

ویدیو گیم

بازی‌های کامپیوتری و کنسول‌های بازی سال‌هاست که به عنوان یکی از مهم‌ترین وسیله‌های تفریحی مطرح شده‌اند. بازی کردن برای چند ساعت محدود می‌تواند حال و هوای شما رو عوض کند.

کتابخوان شوید کتابخوان بمانید

هیچ وقت برای شروع کتاب خواندن دیر نیست. مهم‌ترین نکته پیدا کردن کتابی است که برای ادامه‌ خواندن جذابیت داشته باشد. در این زمینه می‌توانید از دوستان کتابخوان خود یا سایت‌های نقد و بررسی کتاب مشورت بگیرید. اگر اهل کتاب الکترونیکی هستید سایت‌های زیادی جهت تهیه کتاب وجود دارند. اگر هم نیاز به استنشاق بوی کاغذ کتاب دارید کتابفروشی های زیادی به صورت اینترنتی و غیر حضوری کتاب مورد نظرتان را ارسال می‌کنند.

 

چگونه قرنطینه خانگی را تحمل کنیم؟

مجله سلامتی پلاس ماد

استرس، اضطراب و افسردگی همراه با بیماری کرونا

مقاله قبلی

بیماری کرونا در زنان باردار

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *