چگونه می توان گفت که درونگرا هستید ؟
اطلاعات عمومیروانشناسیمشاوره

چگونه می توان گفت که درونگرا هستید ؟

چگونه می توان گفت که درونگرا هستید ؟

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از verywellmind، درونگرایی یک ویژگی شخصیتی است که با تمرکز بر احساسات درونی به جای محرک های بیرونی، مشخص می شود. اغلب از نظر ما درونگراها و برون گرا ها دو گروه متضاد با یکدیگر در نظر گرفته می شود. در حالی که خیلی کم پیش می آید فردی ۱۰۰ درصد درونگرا یا برونگرا از آب در بیاید. معمولاً بیش تر مردم از نظر این ویژگی، نزدیک به وسط طیف قرار دارند.

در حالی که افراد درونگرا ۲۵ تا ۴۰ درصد از جمعیت را تشکیل می دهند ، هنوز تصورات غلط زیادی درباره این نوع شخصیت وجود دارد. توجه به این نکته نیز مهم است که درونگرایی همان چیزی نیست که اضطراب اجتماعی یا کمرویی باشد. درونگرا بودن به معنای اضطراب اجتماعی یا خجالتی بودن نیست./ چگونه می توان گفت که درونگرا هستید ؟

درونگرا چیست؟

درونگرایی یکی از اصلی ترین خصوصیات شخصیتی است  که در بسیاری از تئوری های شخصیت مورد بحث قرار گرفته است.

درون گرا افرادی هستند بیشتر به جای جستجوی محرک های بیرونی ، به سمت لاک درونی خودشان هستند یا بیشتر بر روی افکار ، احساسات و خلقیات درونی شان تمرکز می کنند.

اصطلاحات درونگرایی و برونگرایی از طریق کارل یونگ محبوبیت یافت و بعدها به بخشهای مرکزی دیگر نظریه های برجسته از جمله  نظریه ۵ عامل بزرگ شخصیت تبدیل شد. بعد درونگرایی-برونگرایی نیز یکی از چهار زمینه ای است که توسط آزمون شخصیت مایرز بریگز  Myers-Briggs Type  (MBTI) مشخص شده است. طبق بسیاری از تئوری های شخصیتی ، هر کس درصدی از برون گرایی و درونگرایی را در خود دارد. اما در اکثر مواقع ما ترجیح می دهیم که بیش تر سراغ یکی از این دو بعد برویم.

درونگراها تمایل دارند ساکت تر ، محفوظ تر و درون نگر باشند. بر خلاف برون گرایانی که از تعامل اجتماعی انرژی می گیرند ، افراد درونگرا مجبورند در موقعیت های اجتماعی انرژی مصرف کنند. بعد از شرکت در مهمانی یا گذراندن وقت در گروه بزرگی از افراد ، افراد درونگرا اغلب با گذراندن یک دوره زمانی در یک جای شلوغ احساس نیاز به تنهایی و یا”شارژ مجدد” پیدا می کنند.

  

علل

برای اینکه بدانید چرا برخی افراد درون گرا هستند و برخی افراد برون گرا هستند ، مهم است که نقشی را که فیزیولوژی بدن شما بازی می کند درک کنید. نحوه پاسخ بدن شما به محیط بیرون نقش تعیین کننده ای در تعیین سطح برونگرایی و درون گرایی شما دارد.

در سطح فیزیولوژیکی ، شبکه ای از سلولهای عصبی واقع در ساقه مغز موسوم به سیستم فعال کننده شبکیه (RAS) وظیفه تنظیم سطح برانگیختگی از جمله بیداری و انتقال بین خواب و بیدار شدن را برعهده دارد.

RAS همچنین در کنترل میزان دریافت اطلاعات در هنگام بیدار شدن نقش دارد. در صورت مواجهه با تهدیدات احتمالی در محیط ، RAS سطح برانگیختگی شما را افزایش می دهد تا شما هوشیار و آماده برای مقابله با این خطر باشید. هر فرد از نظر سطح برانگیختگی دارای یک نقطه اصلی است. برخی از افراد تمایل دارند که به طور طبیعی دارای یک نقطه تنظیم بسیار بالاتر باشند ، در حالی که برخی دیگر دارای یک نقطه تنظیم خیلی    پایین تر هستند.

روانشناس هانس آیزنک اظهار داشت که این سطوح برانگیخته را می توان به عنوان یک پیوستار تصور کرد. براساس تئوری برانگیختگی برونگرایی این روان شناس:

  • ۱۵ درصد از افراد دارای یک نقطه حداقل تعیین شده هستند ، به این معنی که آنها به طور طبیعی سطح برانگیختگی کم تری دارند.
  • ۱۵ درصد از مردم دارای یک نقطه قوت بالا هستند ، به این معنی که آنها به طور طبیعی تمایل بیشتری به برانگیختن دارند.
  • ۷۰ درصد از افراد در جایی در وسط طیف قرار دارند.

طبق نظریه آیزنک ، درونگراها افرادی هستند که به طور طبیعی سطح بالایی از برانگیختگی دارند. از آنجا که درونگراها تمایل دارند سطح برانگیختگی مزمن بالایی را تجربه کنند ، آنها تمایل دارند به دنبال فعالیتها و محیطهایی باشند که بتوانند از موقعیت های تحریک کننده اجتناب کنند. به دلیل سطح تحریک طبیعی بالا ، آنها هوشیارتر هستند و اطلاعات بیشتری از محیط دریافت می کنند. فرار در جایی برای داشتن وقت کافی برای شارژ مجدد ، به آنها فرصت می دهد تا آنچه را که یاد گرفته اند پردازش و تأمل کنند.

چگونه می توان گفت که درونگرا هستید ؟

 

علائم مشترک

آیا فرض می کنید که می دانید درونگرا کیست و چه کسی نیست؟ در حالی که ممکن است شما یک شخص درونگرا به عنوان یک فرد خجالتی فکر کنید که ترجیح می دهد به جای معاشرت تنها در خانه بمانید ، افراد درونگرا در واقع می توانند در انواع مختلفی با خصوصیات متنوعی قرار بگیرند.

مطمئناً درونگرایان زیادی وجود دارند که از نظر اجتماعی محفوظ هستند و ترجیح می دهند در خانه بمانند و کتاب بخوانند نه اینکه به یک مهمانی بزرگ بروند ، اما درونگرایان زیادی نیز هستند که از معاشرت لذت  می برند. حتی ممکن است تعجب کنید که بسیاری از افرادی که فکر می کنید “پروانه های اجتماعی” هستند در واقع کاملاً درونگرا هستند.

موارد زیر فقط برخی از نشانه هایی است که شما (یا شخصی که می شناسید) ممکن است درونگرا باشد.

 

  1. تعداد زیادی از مردم انرژی شما را هدر می دهد

آیا بعد از گذراندن وقت با افراد زیادی احساس خستگی کرده اید؟ آیا بعد از یک روز تعامل با دیگران ، آیا اغلب نیاز به عقب نشینی داشته و مدت زمان طولانی در یک مکان آرام به خود اختصاص می دهید؟ یکی از      ویژگی های بزرگ از این نوع شخصیت این است که افراد درونگرا به صرف انرژی در موقعیت های اجتماعی علاقه ای ندارند، بر خلاف افراد برونگرا که افزایش انرژی از جمله تعاملات آنها می باشد .

این بدان معنا نیست که همه درونگراها به طور کلی از وقایع اجتماعی دوری می کنند.

بسیاری از افراد درونگرا در واقع از گذراندن وقت خود در اطراف دیگران لذت می برند ، با یک کلمه کلیدی – درونگراها تمایل به شرکت در جمع دوستان نزدیک را دارند. در حالی که یک برون گرا ممکن است برای دیدار با افراد جدید به مهمانی برود ، یک درونگرا قصد دارد وقت با ارزش خود را برای صحبت با دوستان خوب بگذراند.

 

  1.  شما از تنهایی لذت می برید

به عنوان یک فرد درونگرا ، ایده شما از یک زمان خوب یک بعدازظهر آرام برای خودتان است تا از سرگرمی ها و علاقه های خود لذت ببرید.

چند ساعت به تنهایی با یک کتاب خوب ، یک پیاده روی آرام در طبیعت یا برنامه تلویزیونی مورد علاقه شما روشهای خوبی برای کمک به شما در شارژ شدن و انرژی گرفتن است.

این بدان معنا نیست که ​​درونگرایی میانه می خواهد همه وقت تنها باشد. بسیاری از درونگراها عاشق گذراندن وقت با دوستان و تعامل با افراد آشنا در موقعیت های اجتماعی هستند. نکته کلیدی که باید به خاطر بسپاریم این است که بعد از یک روز طولانی فعالیت های اجتماعی ، یک فرد درونگرا احتمالاً می خواهد برای تفکر ، تأمل و شارژ مجدد به یک مکان ساکت عقب نشینی کند.

اگر داشتن چند ساعت تنها بودن به نظر می رسد که ایده شما از یک زمان خوب است ، فقط ممکن است درونگرا باشید.

 

  1. شما یک گروه کوچک از دوستان نزدیک دارید

یک تصور غلط رایج در مورد درونگراها این است که آنها مردم را دوست ندارند. در حالی که افراد درونگرا معمولاً از معاشرت زیادی برخوردار نیستند ، از داشتن گروه کوچکی از دوستانشان که به ویژه نزدیک هستند لذت    می برند. درونگراها به جای داشتن یک دایره بزرگ اجتماعی از مردم که آنها را فقط در یک ارتباط سطحی می شناسند ، ترجیح می دهند به روابط عمیق و طولانی مدت بچسبند که توسط نزدیکی و صمیمیت بسیار مشخص شده است.

محققان دریافته اند که افراد بالای این صفت تمایل به گروه کوچکتر از دوستان دارند. در حالی که برونگراها عموماً دایره وسیعی از دوستان و آشنایان خود را دارند ، افراد درونگرا معمولاً دوستان خود را با دقت بیشتری انتخاب می کنند. نزدیکترین روابط آنها عمیق و قابل توجه است. آنها همچنین ترجیح می دهند به جای اینکه در یک گروه بزرگ قرار بگیرند ، بر اساس روابط یک به یک با افراد ارتباط برقرار کنند.

اگر حلقه اجتماعی شما تمایل به کوچک اما بسیار نزدیک است ، یک فرصت بسیار خوب وجود دارد که درونگرا باشید.

۴- مردم غالباً شما را به عنوان فردی آرام توصیف می کنند و ممکن است برای آنها آشنایی با شما دشوار باشد

درونگراها معمولاً به عنوان فردی آرام ، محفوظ ، مهربان توصیف می شوند و گاهی به دلیل خجالتی بودن اشتباه می گیرند.

 

در حالی که مطمئناً برخی از درونگرایان خجالتی هستند ، مردم مطمئناً نباید بابت این مضرات درونگرا را اشتباه بگیرند. در بسیاری از موارد ، افراد با این نوع شخصیت به سادگی ترجیح می دهند کلمات خود را با دقت انتخاب کنند و وقت و انرژی خود را در چت بی مورد هدر ندهند.

اگر شما از نوع افراد آرام و کمی محفوظ هستید ، احتمالاً درونگرا هستید.

۵– فعالیتهای بیش از حد باعث می شود احساس پریشانی و عدم تمرکز شوید

هنگامی که افراد درونگرا مجبورند وقت خود را در فعالیتها یا محیطهایی که بسیار طاقت فرسا هستند ، بگذرانند ، در نهایت می توانند احساس عدم تمرکز و پریشانی کنند. از سوی دیگر ، برون گراها تمایل به شکوفایی در موقعیت هایی دارند که فعالیت زیادی وجود دارد و احتمال کمی کسل کننده است.

طبق حداقل یک مطالعه ، محققان دریافته اند که درونگرا ها نسبت به برون گرا ها به راحتی پریشان می شوند ، ۴ دلیل این امر این است که چرا درونگراها تمایل به یک محیط ساکت تر و کمتر آزاردهنده دارند.

اگر تمایل دارید در موقعیت های شلوغ اجتماعی احساس غرق شدن کنید ، احتمالاً تمایل دارید درونگرا باشید.

۶. شما بسیار خودآگاه هستید

از آنجا که درونگراها تمایل به لاک درونی خود دارند ، آنها همچنین زمان زیادی را صرف بررسی تجربیات داخلی خود می کنند. اگر احساس می کنید دانش و بینش بسیار خوبی نسبت به خود ، انگیزه ها و احساسات خود دارید ، ممکن است بیشتر درونگرا باشید.

افراد درونگرا تمایل دارند که به سادگی از فکر کردن و بررسی چیزها در ذهن خود لذت ببرند. خودآگاهی و درک خود برای درونگراها حائز اهمیت است ، بنابراین آنها اغلب وقت زیادی را برای یادگیری بیشتر در مورد خود اختصاص می دهند. این ممکن است شامل کاوش در سرگرمی هایی که از آن لذت می برند ، در مورد زندگی خود فکر کنید و کتاب هایی را بخوانید که موضوعات و مباحثی را که برایشان مهم است کشف کنند.

اگر احساس می کنید که خودآگاه هستید و از به دست آوردن دانش عمیق درباره خود لذت می برید ، ممکن است بیشتر درونگرا باشید.

 

  1.  دوست دارید با مشاهده یاد بگیرید

در آنجا که برونگراها تمایل دارند که از طریق تجربه عملی یاد بگیرند ، افراد درونگرا معمولاً یادگیری را از طریق مشاهده ترجیح می دهند . در حالی که برونگراها معمولاً از طریق آزمایش و خطا یاد می گیرند ، افراد درونگرا با تماشای آنها بهتر یاد می گیرند.

افراد درونگرا دوست دارند که دیگران را مرتباً به طور مکرر تماشا کنند ، تا زمانی که احساس کنند می توانند اعمال را به تنهایی تکرار کنند. وقتی افراد درونگرا از تجربه شخصی درس می گیرند ، آنها ترجیح می دهند در جایی خصوصی تمرین کنند که بتوانند مهارت و توانایی های خود را بدون نیاز به اجرا برای مخاطب ایجاد کنند.

اگر دوست دارید بیشتر با تماشای یادگیری بیشتر به جای انجام کار یاد بگیرید ، این احتمال وجود دارد که شخصیت درونگرا تری داشته باشید.

۸– شما به مشاغلی که استقلال را درگیر می کند ، جذب می شوید

همانطور که ممکن است تصور کنید ، مشاغلی که نیاز به تعامل اجتماعی زیادی دارند ، معمولاً برای افرادی که دارای درون گرایی زیاد هستند ، جذابیت کمی ندارند. از طرف دیگر ، مشاغلی که مستلزم کار مستقل هستند ، اغلب انتخاب خوبی برای افراد درونگرا هستند. به عنوان مثال ، یک درونگرا ممکن است از کار کردن به عنوان نویسنده ، حسابدار ، برنامه نویس رایانه ، طراح گرافیک ، داروساز یا هنرمند لذت ببرد.

کلام آخر

به یاد داشته باشید ، درونگرایی یک ویژگی همه یا هیچ نیست. افراد می توانند همان چیزی باشند که شما می توانید درونگرا بدانید یا ممکن است در بعضی مواقع با برخی گرایشهای درونگرای از آنجا خارج شوند.درون گرایی در یک پیوستار با برون گرایی وجود دارد ، و بیشتر مردم تمایل دارند که در جایی بین این دو قرار بگیرند.

در یک مطالعه از افراد درونگرا در سنین ۱۸ تا ۸۰ سال ، افرادی که روابط اجتماعی و مهارت های تنظیم عاطفی قوی داشتند ، نسبت به افرادی که آن مهارت را ندارند ، خوشبخت تر بودند. با تقویت روابط نزدیک خود از بهترین نقاط قوت خود استفاده کنید تا بتوانید پیوندهای محکم اجتماعی را تقویت کنید و از تمایل خود برای نگاه به درون به منظور ایجاد درک عاطفی محکم استفاده کنید.

درونگرایی کاملاً طبیعی است. اگر فهمید که تمایلات درونگرایانه شما نتیجه اضطراب است که بر عملکرد طبیعی و روزمره شما تأثیر می گذارد ، با پزشک یا متخصص بهداشت روان مشورت کنید.

 

چگونه می توان گفت که درونگرا هستید ؟

مجله سلامتی پلاس ماد

 

خواص برنج قهوه ای

مقاله قبلی

رژیم غذایی بر اساس گروه خونی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *