چگونگی انتخاب بهترین سمعک
تبلیغاترپورتاژ خبری

چگونگی انتخاب بهترین سمعک

چگونگی انتخاب بهترین سمعک

کم شنوایی یکی از مشکلات شایع در جوامع امروزی است که علت آن میتواند بیماری، دارو ها، بالا رفتن سن، صداهای بلند و… باشد. برا اساس آمار سایت سازمان بهداشت جهانی (Who) در سال ۲۰۰۵، ۲۷۵ میلیون نفر در دنیا دچار کاهش شنوایی متوسط در دو گوش هستند. در آن زمان فقط یک نفر از هر پنج نفر که به سمعک نیاز داشت، سمعک در اختیارش قرار میگرفت. کم شنوایی در بین افراد بالای ۶۵ سال حدود ۳۱.۴ درصد و بین افراد بالای ۷۵ سال حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد میباشد.

سمعک چیست؟

سمعک به طور کلی وسیله ای است که از طریق تقویت صدا باعث بهبود شنوایی افراد کم شنوا میشود. سمعک های امروزی دارای سه بخش اصلی هستند.

– میکروفون

– تقویت کننده

– رسیور

چه زمانی باید از سمعک استفاده کرد؟

برای انسان، درد به عنوان نشانه ای از بیماری شناخته میشود. یعنی زمانی که درد دارید میفهمید که باید به پزشک مراجعه کنید، اما مشکلاتی مانند کم شنوایی مخصوصا اگر از بدو تولد یا بر اثربالا رفتن سن باشد، ممکن است خود فرد را آگاه نکند و فرد فقط حس کنم با مشکلات روزمره بیشتری درگیر شده و یا کمتر افراد حوصله ی او را دارند. از این رو چکاپ های منظم یکی از راه های پیشنهادی برای جلوگیری از این مشکلات است. از دیگر نشانه هایی که باید به آنها توجه کرد:

– دائما احساس میکنید افراد با شما آرام صحبت میکنند

– صدای زنگ در و یا آلارم گوشی را نمیشنوید

– هنگام صحبت کردن با تلفن با مشکل رو به رو میشوید

– از شرکت در جمع ها و مراسمات خودداری می کنید

-در درک صدای افراد که مستقیماً به شما نگاه نمی‌کنم مشکل دارید

– در گوش خود احساس وزوز می کنید

-در تعاملات اجتماعی احساس اظطراب میکنید، کم تحمل و عصبی میشوید و صحبت کردن با دیگران کار طاقت فرسایی برای شما میشود.

چگونگی انتخاب بهترین سمعک

استفاده از سمعک چه مزایایی دارد؟

هدف اصلی سمعک بهبود شنوایی است. سمعک ها باعث میشوند در تمام موقعیت ها مانند مسافرت، خیابان، محل کار، تماشای تلویزیون، جمع ها و تعاملات اجتماعی، صداها را بهتر بشنوید.

بالارفتن سلامت روحی وجسمی فرد: استرس، دوری از اجتماع و تنش های عصبی ناشی از کم شنوایی باعث بیماری های قلبی، فراموشی زودرس و بیماری های روحی میشود. تقریبا تمام کاربران سمعک اعلام کرده اند که کیفیت زندگی و تعاملات اجتماعی آن ها بهبود یافته. این امر باعث بازگشت اعتماد به نفس، شادابی و حذف استرس ناشی از قرار گیری در اجتماعات میشود.

بهبود فعالیت در موقعیت های شغلی: تحقیقات نشان داده مشکلات شنوایی میتواند باعث کاهش چشمگیر درآمد افراد شود. استفاده از سمعک میتواند این مسئله را در افراد با کم شنوایی ملایم تا ۹۰ درصد و در افراد با کم شنوایی نیمه شدید تا ۷۷ درصد جبران کند.

کاهش مشکلاتی مانند وزوز گوش: مشکلات جانبی مانند وزوز گوش در دنیا بسیار رایج هستند که میتواند شامل صدای ضربه، کلیک و… نیز باشد. استفاده از سمعک مناسب میتواند تاثیر بسیاری در کاهش این عوارض داشت باشد.

آگاهی از خطرات: صدای آلارم و یا زنگ تلفن، سوت زودپز، بوق خودروها در کوچه و خیابان، و بسیاری اصوات هشتار دهنده دیگر باعث تضمین ایمنی ما در روزمره میشوند و در صورت کاهش شنوایی، سمعک ها میتوانند از قرارگیری در معرض این گونه خطرها جلوگیری پیشگیری کنند.

از دیگر مزایای استفاده از سمعک میتوان به استفاده راحت تر از تلفن، استفاده راحت تر از تلویزیون و گوش دادن به موسیقی، محافظت از مغز، بهتر شدن روابظ با دوستان و آشنایان اشاره کرد.

آیا خودمان میتوانیم سمعک بخریم؟

خیر. خرید سمعک از حساسیت بالایی برخوردار است به همین دلیل باید با تجویز پزشک صورت گیرد. در ابتدا باید به کلینیک های شنوایی سنجی و یا پزشک متخصص مراجعه کنید و در صورت تشخیص کم شنوایی شروع به انتخاب سمعک کنید. سپس از گوش قالب گیری انجام میشود و سپس قالب و سمعک ساخته میشود.

ساخت و تنظیم سمعک

ساخت و قالب گیری سمعک معمولا بین ۱ ای ۳ روز زمان میبرد. ابتدا راحتی و نوع پوسته آن بررسی شده تا باعث ناراحتی در گوش نشود. پس از تحویل با توجه به میزان کم شنوایی و نوع سمعک تنظیم آن انجام میگیرد. سپس آموزش های نگهداری و استفاده صحیح از آن داده شده که شامل گارانتی و نحوه تعویض باطری نیز میشود. تنظیم سمعک در صورت نیاز پس از دو هفته دوباره انجام میشود.

چه انتظاری باید از سمعک داشته باشیم؟

زمان تجویز و خرید سمعک باید بدانید سمعک چه کاری میتواند برای شما انجام دهد و از سمعک خوب چه انتظاری باید داشته باشید؟

بهبود شنوایی: حتی با پیشرفت های تکنولوژی در عصر امروز، بسیاری از سمعک ها نیز مانند دیگر پروتز ها نمیتوانند عملکرد عضو مربوطه را دقیقا به حالت طبیعی برگردانند اما میزان بسیار زیادی به بهبود آن کمک میکنند. معمولا ۹۵ درصد افراد کم شنوا می‌توانند از سمعک استفاده کنند، اما میزان رضایت‌ مندی و بهره بری از سمعک در افراد مختلف با توجه به میزان و نوع کم شنوایی آنها متفاوت است.

شنوایی مناسب در محیط های پر سرو صدا: هیچ سمعکی تمام صداهای محیط را تقویت نمیکند. سمعک های امروزی برخی از نویز های محیطی را کمتر تقویت میکنند تا شما آرامش بیشتری در محیط های پر سرو صدا داشته باشید و صداهای مورد نظر خود را بهتر بشنوید.

راحتی در گوش: قالب و روکش سمعک باید به گونه ای باشد که بعد از استفاده مستمر، وجود آن را احساس نکنید و نباید جای زخم و یا احساس ناراحتی ایجاد کند. استفاده به صورت مداوم و حداقل روزی ۸ ساعت باید باعث احساس رضایت و بهبود کیفیت زندگی شما شود.

شنیدن صدای سوت: هنگام قرار دادن سمعک داخل گوش شنیدن صدای سوت طبیعی است ولی باید بعد از چند ثانیه از بین برود. اگر این صدا ادامه داشت، یا سمعک درست در گوش شما قرار نگرفته یا قالب سمعک برای گوش شما اندازه نیست و باید اصلاح شود.

دوره سازگاری: دردوره عادت پذیری یا سازگازی باید به دقت به آموزش های شنوایی شناس خود دقت کنید و توصیه ها را جدی بگیرید. این دوره ممکن است چند روز تا یک ماه طول بکشد.

چگونگی انتخاب بهترین سمعک

حتما باید از سمعک گران قیمت استفاده کنیم؟

سمعک ها با توجه به تکنولوژی به کار رفته در آن ها قیمت های متفاوتی دارند. اما باید در نظر داشته باشید که میزان و نوع کم شنوایی، سن و سبک زندگی فرد، گارانتی، برند سمعک و استفاده از یک یا دو سمعک نیز تاثیر زیادی بر روی قیمت سمعک دارد.

سمعک ها از نظر تکنولوژی به چهار دسته آنالوگ، دیجیتال، دیجیتال هوشمند و هوشمند وایرلس تقسیم میشوند که به همین ترتیب قیمت آن ها افزایش پیدا میکند.

برند های مختلفی نیز در حال رقابت در این بازار هستند که هر کدام دارای امکانات ویژه خود و مدل های تخصصی هستند. از میان این برند ها میتوان به سمعک فوناک و سمعک اتیکن و سمعک یونیترون و سمعک استارکی و سمعک زیمنس اشاره کرد.

بیمه سمعک

یکی دیگر از مباحث خرید سمعک بیمه آن است که بستگی به نوع بیمه تان و مرکزی که از آن سمعک را تهیه میکنید دارد. اکثر بیمه های درمانی در ایران مبلغی از هزینه های درمان کم شنوایی را تحت پوشش خود قرار می دهند و افرادی که زیر نظر این بیمه ها هستند می توانند از این خدمات استفاده نمایند. کلینیک شنوایی سمعک اشراق به منظور بهبود ارائه خدمات به مشتریان خود و افراد کم شنوا با اکثر بیمه های درمانی در این زمینه همکاریهای لازم را دارد. برای اطلاعات بیشتر و اطلاع از شرکت های طرف قرارداد میتوانید به سایت ما مراجعه کنید.

چگونگی انتخاب بهترین سمعک

چرا کلینیک شنوایی سمعک اشراق؟

کلینیک شنوایی سمعک اشراق با بهره گیری از جدید ترین ابزار ها، انجام تست های تخصصی و مشاوره رایگان، شما را در انتخاب بهترین ترین سمعک همراهی میکند. از مزایای دیگر این مجموعه میتوان به بهره مندی از ۶ ماه تا ۲ سال باطری سمعک رایگان، تنظیم دقیق انواع سمعک ها با استفاده از دستگاه های پیشرفته و مدرن، تعویض سمعکهای کهنه و قدیمی با سمعک های جدید و پیشرفته، تنظیمات دوره ای سمعک به صورت رایگان و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. شعبات کلینیک شنوایی سمعک اشراق در تهران (شرق، شمال شرق، پیروزی، تهران پارس، غرب)، کرج و رشت آماده خدمات رسانی به شما میباشند.

مجله سلامتی پلاس ماد

چطور می‌توان یک متخصص کودکان خوب بود؟

مقاله قبلی

لبخندی زیبا با ایمپلنت دندان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در تبلیغات