کاربرد هیپنوتیزم در روان شناسی
اطلاعات عمومیروانشناسیمشاوره

کاربرد هیپنوتیزم در روان شناسی

کاربرد هیپنوتیزم در روان شناسی

هیپنوتیزم‌ دقیقاً چیست؟ به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از verywellmind ، در حالی که تعاریف متفاوتی وجود دارد، انجمن روانشناسی آمریکا هیپنوتیزم را تعامل دو طرفه‌ای توصیف می‌کند که در آن هیپنوتیزم شونده به تلقینات هیپنوتیزور پاسخ می‌دهد. مانند سایر حالات هوشیاری، مانند هوشیاری طبیعی بیدار شدن، خواب و مسمومیت از داروهای مختلف، تجربه خواب هیپنوتیزم برای شخصی که آن را تجربه می‌کند بی‌نظیر است. بنابراین اگرچه ویژگی‌هایی در این حالت خواب‌آور وجود دارد که در بین افرادی که هیپنوتیزم‌ می‌شوند مشترک است، اما هرگز دقیقاً از یک شخص به فرد دیگر یکسان نیست و همچنین هر بار که یک شخص واحد نیز هیپنوتیزم می‌شود، یکسان نیست. با این حال، بسیاری از افراد به دلیل اینکه هیپنوتیزم یا چیزی شبیه به آن را در تلویزیون دیده‌اند، می‌ترسند که در صورت هیپنوتیزم‌ کنترل خود را از دست بدهند، کاری شرم‌آور انجام دهند و یا تجربه‌ ای ناخوشایند را پیدا کنند. هیپنوتیزم به واسطه اعمال افرادی که اقدامات غیرمعمول یا مسخره‌ای انجام می‌دهند، کاملاً مشهور شده است، اما از نظر بالینی نیز به اثبات رسیده است که دارای مزایای پزشکی و درمانی است که مهم‌ترین آن‌ها، کاهش درد و اضطراب است. حتی گفته‌ شده است که هیپنوتیزم می‌تواند علائم زوال عقل را کاهش دهد.

هیپنوتیزم چگونه کار می کند؟

وقتی کلمه هیپنوتیزم را می‌شنوید، چه چیزی به ذهن شما خطور می‌کند؟ اگر شما مانند بسیاری از مردم فکر کنید، این کلمه ممکن است تصاویر یک شخص شرور را تداعی کند که با چرخاندن یک ساعت جیبی به جلو و عقب حالت هیپنوتیزم ایجاد می‌کند.در واقعیت، هیپنوتیزم‌ شباهت چندانی با این تصاویر کلیشه‌ای ندارد. به گفته روانشناس جان کیلستروم، هیپنوتیزور فرد را هیپنوتیزم نمی‌کند. بلکه هیپنوتیزور به عنوان نوعی مربی یا مدرسی عمل می‌کند که وظیفه‌اش کمک به فرد در پذیرش هیپنوتیزم است. در روانشناسی، گاهی اوقات از هیپنوتیزم صرفاً به عنوان هیپنوتیزم درمانی یاد می‌شود و برای تعدادی از اهداف از جمله کاهش و درمان درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. هیپنوتیزم معمولاً توسط یک متخصص آموزش دیده انجام می‌شود که از تجسم و تکرار کلامی برای القاء وضعیت هیپنوتیزم استفاده می‌کند.

هیپنوتیزم چه تأثیری دارد؟

تجربه خواب هیپنوتیزم می‌تواند به طور چشمگیری در افراد متفاوت باشد. برخی از افراد هیپنوتیزم شده احساس می‌کنند که در حالت هیپنوتیزم احساس جدا شدن یا آرامش شدید دارند درحالی‌که برخی دیگر حتی احساس می‌کنند که اعمال آن‌ها خارج از اراده آگاهانه آن‌ها اتفاق می‌افتد. افراد دیگر ممکن است کاملاً آگاه و قادر به انجام گفتگوها، در حالی که تحت هیپنوتیزم هستند، باشند. آزمایش‌های ارنست هیلگارد، نشان داد که چگونه می‌توان از هیپنوتیزم برای تغییر چشمگیر در برداشت‌ها استفاده کرد. پس از تلقین به فرد هیپنوتیزم شده با این مضمون که احساس درد در بازوی خود نکند، بازوی شرکت‌کننده در یک ظرف آب یخ قرار داده شد. در حالی که افراد غیر هیپنوتیزم شده مجبور بودند پس از چند ثانیه به دلیل درد، بازوی خود را از آب خارج کنند، افراد هیپنوتیزم شده قادر به بیرون نکشیدن بازوهای خود برای مدت چند دقیقه در آب یخ‌زده و بدون تجربه درد، بودند.

علائم یا شرایطی که هیپنوتیزم معمولاً در آن ها استفاده می شود

موارد زیر فقط تعدادی از کاربردهای هیپنوتیزم است که از طریق تحقیقات نشان داده شده است:

  • درمان شرایط درد مزمن مانند آرتریت روماتوئید
  • درمان و کاهش درد هنگام زایمان
  • کاهش علائم زوال عقل
  • هیپنوتیزم درمانی ممکن است برای برخی از علائم اختلال کمبود بیش فعالی مفید باشد
  • کاهش تهوع و استفراغ در بیماران سرطانی که تحت شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند
  • کنترل درد در طی مراحل دندانپزشکی
  • از بین بردن یا کاهش شرایط پوستی از جمله زگیل و پسوریازیس
  • کاهش علائم مرتبط با سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)

بنابراین چرا ممکن نباشد که شخصی تصمیم بگیرد هیپنوتیزم را امتحان کند؟! در بعضی موارد، افراد ممکن است به دنبال هیپنوتیزم برای کمک به مقابله با درد مزمن یا کاهش درد و اضطراب ناشی از اقدامات پزشکی مانند جراحی یا زایمان باشند. همچنین از هیپنوتیزم برای کمک به افراد در تغییر رفتارهایی مانند ترک سیگار، کاهش وزن یا جلوگیری از شب‌ادراری استفاده شده است.

آیا شما هیپنوتیزم پذیرید؟

در حالی که بسیاری از مردم فکر می‌کنند که نمی‌توانند هیپنوتیزم شوند، تحقیقات نشان داده است که تعداد زیادی از افراد هیپنوتیزم پذیرند پانزده درصد افراد نسبت به هیپنوتیزم بسیار پاسخگو هستند.کودکان تمایل بیشتری به هیپنوتیزم دارند.تقریباً ده درصد از بزرگسالان در حالت دشوار یا غیرممکن برای هیپنوتیزم شدن قرار دارند. افرادی که می‌توانند به‌راحتی در خیالات و افکار فانتزی جذب شوند، بسیار پاسخگوی هیپنوتیزم هستند. اگر به هیپنوتیزم علاقه دارید، مهم است که به یاد داشته باشید که با یک ذهن باز به استقبال این تجربه بروید. تحقیقات نشان داده است که افرادی که هیپنوتیزم را با ذهنیت مثبتی تصور می‌کنند، تمایل به بهتر پاسخ دادن دارند.

نظریه های هیپنوتیزم

یکی از معروف‌ترین نظریه‌ها، نظریه جدید تفکیک هیپنوتیزم هیلگارد است. طبق گفته‌های هیلگارد، افراد در حالت هیپنوتیزم یک آگاهی شکافته را تجربه می‌کنند که در آن دو جریان مختلف از فعالیت‌های ذهنی وجود دارد. در حالی که یک جریان هوشیاری به تلقینات هیپنوتیزور پاسخ می‌دهد، جریان مجزای دیگری اطلاعات را خارج از آگاهی هوشیار فرد هیپنوتیزم شده پردازش می‌کند.

افسانه های هیپنوتیزم

سوءتفاهم در مورد موضوع هیپنوتیزم بسیار رایج است. در این قسمت به تعدادی از افسانه‌ها و واقعیت‌ها آورده شده است.

افسانه ۱: وقتی از خواب هیپنوتیزم بیدار می‌شوید، چیزی را که هنگام هیپنوتیزم اتفاق افتاد، به یاد نمی‌آورید. در حالی که فراموشی ممکن است در موارد بسیار نادر اتفاق بیفتد، مردم به طور کلی همه چیزهایی که در هنگام هیپنوتیزم اتفاق می‌افتد را به خاطر می‌آورند. با این حال، هیپنوتیزم می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی در حافظه داشته باشد. فراموشی پس از هیپنوتیزم می‌تواند فرد را به فراموش کردن مواردی که قبل یا در حین هیپنوتیزم اتفاق افتاده‌اند سوق دهد. با این حال، این اثر به طور کلی محدود و موقتی است.

افسانه ۲: هیپنوتیزم می‌تواند به افراد کمک کند جزئیات دقیق جنایتی را که شاهد آن بوده‌اند به خاطر بیاورند. در حالی که می‌توان از هیپنوتیزم برای تقویت حافظه استفاده کرد، اما این اثرات در رسانه‌های اجتماعی به طرز چشمگیری اغراق‌شده است. تحقیقات نشان داده است که هیپنوتیزم منجر به تقویت یا دقت قابل‌توجهی در حافظه نمی‌شود و هیپنوتیزم در واقع می‌تواند در زمینه خاطرات کاذب یا تحریف ‌شده اثرگذار باشد.

افسانه ۳: می‌توانید بدون خواست خود هیپنوتیزم شوید. با وجود داستان‌هایی درباره اینکه افراد بدون رضایت خودشان هیپنوتیزم می‌شوند، هیپنوتیزم مستلزم مشارکت داوطلبانه از جانب بیمار است.

افسانه ۴: در حالی که تحت هیپنوتیزم هستید، هیپنوتیزور کنترل کامل عملکرد شما را در دست دارد. در حالی که افراد غالباً احساس می‌کنند که اعمال آن‌ها تحت هیپنوتیزم بدون تأثیر اراده و بدون خواست آن‌ها اتفاق می‌افتد، هیپنوتیزور نمی‌تواند باعث شود شما اقداماتی را خلاف خواسته‌های خود انجام دهید.

افسانه ۵: هیپنوتیزم می‌تواند شما را فوق‌العاده قوی، سریع یا دارای استعداد ورزشی خاصی کند. در حالی که می‌توان از هیپنوتیزم برای افزایش عملکرد استفاده کرد، نمی‌تواند باعث شود افراد از توانایی‌های بدنی موجود شان، خود را قوی‌تر کنند. این مقاله اگر شما در حال بررسی هیپنوتیزم هستید، این ایده را به شما می‌دهد که چه چیزی را باید انتظار داشته باشید.

آرامش

آرامش جنبه اصلی هیپنوتیزم است و هم آرامش روحی و هم جسمی را شامل می‌شود. هیپنوتیزم در واقع باعث ایجاد آرامش به خودی نمی‌شود، بلکه روند القاء هیپنوتیزم شما را دنبال می‌کند تا از پیشنهاد‌های هیپنوتیزم مبنی بر آرامش ذهن و بدن خود استفاده کنید. به عنوان مثال، متخصص هیپنوتیزم ممکن است احساس سنگینی را در یک یا چند قسمت از بدن شما نشان دهد. از آنجا که هیپنوتیزم یک فرآیند مشترک بین هیپنوتیزور و مراجع است، ممکن است تمایل به توجه به احساس سنگینی در قسمت (هایی) بدن را داشته باشید، اما در واقع شما، و نه هیپنوتیزور هستید که باعث ایجاد آرامش در خود می‌شوید. برخلاف روشی که هیپنوتیزم‌ اغلب به تصویر کشیده می‌شود، تلقینات ارائه شده توسط هیپنوتیزور به طور معمول به عنوان یک دعوت ‌نامه ارسال می‌شود، نه یک دستور. همان‌طور که به تلقیناتی که هیپنوتیزور می‌کند فکر می‌کنید، ممکن است رها کردن تنش و آرامش آن را بسیار آسان پیدا کنید.

تمرکز قوی

ویژگی دیگر هیپنوتیزم نوع خاصی از تمرکز قوی ذهنی است. مانند آرامش، این کاملاً تحت کنترل فردی که هیپنوتیزم می‌شود است، نه درمانگر. از آنجا که هیپنوتیزم درمانی به طور معمول در یک فضای خصوصی و ساکت انجام می‌شود، تمرکز روی کلمات درمانگر معمولاً کاملاً طبیعی و سر راست است. اکثر افراد به راحتی می‌توانند حواس خود را جمع کنند و توجه خود را به موضوعی که متخصص هیپنوتیزم‌ در مورد آن صحبت می‌کند، متمرکز کنند. این درمانگر برای راهنمایی فرایندهای اندیشه شما به روشی خاص آموزش داده می‌شود، که به شما در روند غلبه بر رفتارهای اعتیادآور، کنترل درد یا کمک به انواع دیگر مشکلات روحی، عاطفی و رفتاری کمک می‌کند، بنابراین افرادی تحت هیپنوتیزم قرار می‌گیرند. به طور طبیعی روی آنچه درمانگر گفته است متمرکز خواهد شد. با این توافق‌نامه که “رضایت آگاهانه” نامیده می‌شود و کلیه درمانگران خوب قبل از شروع هیپنوتیزم درمانی با مراجعین انجام می‌دهند، شما قبلاً هیپنوتیزم را انتخاب کرده‌اید و می‌دانید که دلیل جستجوی درمان چیست و اهداف شما برای درمان چیست. درمانگر روند کار را به روشی هدایت می‌کند که به شما امکان می‌دهد در مورد اعتیاد و مشکلات مرتبط با خود به روشی متمرکز فکر کنید.

ذهنیت باز

هنگامی که افراد مشغول گرفتن مشاوره در مورد رفتارهای اعتیادآور هستند، معمولاً به دلایل زیادی فکر می‌کنند که چرا پیشنهاد‌های مفید مشاور نمی‌تواند کارآمد باشد. این می‌تواند تبدیل به یک سریال طولانی “بله، اما” شود. وقتی افراد تحت هیپنوتیزم‌ قرار می‌گیرند، اغلب نسبت به شرایط موجود در حالت عادی و بیدار بودن، به در نظر گرفتن فرصت‌ها گشوده‌تر می‌شوند. این ذهنیت آزاد در بعضی افراد می‌تواند منجر به احساس باورنکردنی از قدرت شخصی شود، که در آن فرد متوجه می‌شود که می‌تواند خیلی بیشتر از آنچه قبلاً تصور می‌کرده قدرتمند باشد. باز هم، این ذهنیت آزاد نباید با عدم کنترل اشتباه گرفته شود.

تغییرات حسی

هیپنوتیزم‌ به دلیل توانایی خود در القاء تجربیات غیرمعمول شناخته‌شده است، مهم‌ترین آن‌ها این است که به افراد اجازه می‌دهد احساساتی مانند درد متفاوت از حد معمول را تحمل کنند. این اثر به قدری عمیق است، که برخی افراد حتی بدون بیهوشی نیز تحت عمل جراحی قرارگرفته‌اند. همچنین می‌تواند تفاوت‌هایی در نحوه تجربه احساسات دیداری و شنیداری ایجاد کند. مانند سایر جنبه‌های هیپنوتیزم، این تغییرات توسط شخص تحت هیپنوتیزم کنترل می‌شود، نه توسط متخصص هیپنوتیزم که صرفاً تلقیناتی را ارائه می‌دهد. به عنوان مثال درک درد به شدت تحت تأثیر سطح اضطراب است. در حالت آرامش عمیق، بسیاری از افراد متوجه می‌شوند که بدون وجود اضطراب، آن‌ها قادر به جدا شدن از درد هستند.

کناره گیری

تحت هیپنوتیزم، برخی از افراد احساس جدا شدن را تجربه می‌کنند، گویی که اندکی از آنچه تجربه می‌کنند جدا هستند. برخی افراد این را تجربه می‌کنند که انگار خودشان را مشاهده می‌کنند، مثل اینکه بیرون از خود هستند یا انگار شخصیتی در صفحه تلویزیون هستند. با این حال، افراد تحت هیپنوتیزم‌ همچنان آگاه هستند که در کجا هستند و چه کاری انجام می‌دهند. گاهی اوقات این احساس جدا شدن را به افراد کمک کند بدون اینکه درگیر احساسات معمول خود شوند، عینی‌تر موقعیت‌ها را مشاهده کنند.

حرف آخر

هیچ روش صحیحی برای احساس هنگام خواب هیپنوتیزم وجود ندارد. اگر چه برای هیپنوتیزم درمانی به عنوان روشی برای درمان علاقه دارید، اطمینان حاصل کنید که شخصی که با او کار می‌کنید، صلاحیت درمان شما را دارد.

 

 

کاربرد هیپنوتیزم در روان شناسی

مجله سلامتی پلاس ماد

 

علل، معالجه و نکاتی درباره شب ادراری

مقاله قبلی

چگونه از ناخن خوردن کودکان جلوگیری کنیم؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *