کمال گرایی در کودکان
اطلاعات عمومیدسته‌بندی نشدهروانشناسیمشاوره

کمال گرایی در کودکان

کمال گرایی در کودکان

وقتی کودک شما کمال گرا است چه کاری باید انجام دهید؟

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از verywellfamily ، شاید شما هم مادر یا پدری را دیده باشید که با افتخار درباره‌ کودک خود می‌گوید: «پسرم تمام شب رو بیدار بود تا پروژه‌ علمی خود را درست انجام بده. او کمی کمال‌گرا است»! اما هر والدینی که فکر می کند کمال گرایی وضعیت خوبی است احتمالاً نمی‌دانند که کمال گرایی در کودکان می‌تواند به یک مشکل جدی تبدیل شود.

اگر یک کودک کمال گرا داشته باشید، احتمالاً در همان ابتدای کار متوجه دشوار بودن این وضعیت شده اید. کاغذهای پاره شده، شب بیداری‌ها و دوره‌ های مکرر گریه، تنها چند مورد از رفتارهایی هستند که در یک کودک کمال گرا شاهد آنها خواهید بود.

اگر کمال گرایی در کودکان درمان نشود، عواقب مادام العمر خواهد داشت.

کمال گرایی به چه شکل هایی خود را نشان می‌دهد؟

خوب است که بچه ها انتظارات بالایی از خود داشته باشند. اما اگر بخواهد همیشه و در همه‌ی جنبه‌ها عالی و بی‌نقص ظاهر شود، هرگز از عملکرد خود راضی نخواهد بود. انسان‌های کمال گرا، اهدافی غیر واقعی را برای خود در نظر می‌گیرند سپس برای رسیدن به این اهداف، فشار بیش از حدی را به خود وارد می‌کنند. آنها دارای تفکر همه چیز یا هیچ چیز هستند. در صورتی که نتیجه‌ی تلاش‌های این افراد کمی کمتر از بالاترین اهدافشان باشد، عملکرد خود را به صورت یک شکست ملال‌آور تعریف می‌کنند. زمانی که یک فرد کمال گرا موفق می‌شود، نمی‌تواند به سادگی از دستاوردهای خود لذت ببرد. او معمولاً این دستاوردها را به شانس خوب ربط می‌دهد و نگران است که مبادا نتواند همین نتایج را تکرار کرده یا سطح بالای موفقیت خود را حفظ کند.

انواع کمال گرایی

برخی از محققان بر این باورند که کودک ممکن است به صورت سازگار کمال گرا باشد، به این معنی که انتظارات بالای غیر واقعی او بتوانند عملاً برای او در زندگی مفید باشند. دسته‌ای دیگر از محققان هم بیان می‌کنند که کمال گرایی واقعی همیشه مضر است.

 همچنین کارشناسان سه نوع مجزا از کمال گرایی را شناسایی کرده اند:

 • کمال گرایی مبتنی بر خود– داشتن انتظارات غیر واقعی از خود
 • کمال گرایی مبتنی بر دیگران– تنظیم استاندارد های غیر واقعی برای افراد دیگر
 • کمال گرایی ناشی از جامعه– باور به اینکه افراد دیگر مانند والدین یا مربیان، از فرد انتظارات غیر واقعی دارند.

هر سه نوع کمال گرایی می‌تواند برای کودک مضر باشد.

علائم کمال گرایی

علائم هشدار دهنده‌ کمالگرایی در کودکان بسته به سن آنها و نوع کمال گرایی متفاوت است.

اما به طور کلی علائم کمال گرایی، موارد زیر هستند:

 • این کودکان در مقابل انتقاد بسیار حساس هستند.
 • در تکمیل کردن تکالیفی که به آنها داده شده، مشکل دارند چون کاری که پیش روی آنهاست هرگز به قدر کافی «خوب» نیست.
 • برای پرهیز از کارهای سخت، مدام آنها را به تأخیر می‌اندازند.
 • خود آگاه هستند، از خود انتقاد می‌کنند و به راحتی خجالت‌زده می‌شوند.
 • از افراد دیگر به شدت انتقاد می‌کنند.
 • در تصمیم‌گیری یا اولویت‌بندی وظایف مشکل دارند.
 • در زمان اشتباه کردن، تحمل ناکامی را ندارند.
 • در محیطی که دارای اضطراب بالاست، شکست می‌خورند.

چه عواملی باعث کمال گرایی در کودکان می‌شوند؟

عوامل متعددی در کمالگرا شدن کودک تاثیر دارند.

 • عوامل بیولوژیکی– تحقیقات نشان داده اند که کمال گرایی در کودکان به شدت با بیماری‌ های خاص ذهنی، مانند اختلال وسواس فکری- عملی و اختلالات خوردن در ارتباط است. این نتیجه، دانشمندان را به این باور رسانده است که ممکن است مؤلفه‌ های بیولوژیکی در کمال گرایی دخالت داشته باشند.

 

 • اثرگذاری والدین– ستایش کردن کودک به صورت «تو باهوش‌ترین بچه‌ی مدرسه‌ هستی» یا «مورد توجه قرار دادن هر حرکتی در تمرین ژیمناستیک کودک»، می‌تواند باعث ایجاد این باور در کودک شود که اشتباه کردن بد است. او ممکن است به این فکر کند که باید به هر قیمتی موفق شود.

 

 • کمال گرا بودن والدین– والدینی که خودشان کمال گرا هستند، به احتمال زیاد فرزندان کمال گرا تربیت می‌کنند. این شباهت ممکن است به دلیل مشاهده‌ رفتار کمال گرایانه‌ی والدین توسط کودک یا منتقل شدن حالت ‌های ژنتیکی از والدین به فرزندان باشد.

 

 • فشار مدرسه– کودک ممکن است از این بترسد که گرفتن نمرات پایین‌تر، او را از رفتن به یک دانشگاه خوب باز دارد. این فشارها از سمت مدرسه ممکن است باعث این احساس شود که برای رسیدن به هر جایی در زندگی، باید عالی بود.

 

 • احساساتی بودن نسبت به موفقیت و شکست– تصویری که رسانه ‌های گروهی از موفقیت و شکست افراد نشان می‌دهند، ممکن است در جوانان این باور را به وجود بیاورد که باید در هر کاری که انجام می‌دهند عالی باشند.

 

 • میل به ستایش شدن– بعضی از بچه‌ ها می‌خواهند که با نشان دادن اینکه در هر کاری عالی هستند، محبت و تحسین اطرافیان را به دست بیاورند. کودک ممکن است این کار را برای کاستن از فشار والدین یا جلب توجه آنها انجام دهد.

 

 • اعتماد به نفس پایین– کودکی که نسبت به خود احساس بدی دارد، ممکن است فکر کند که تنها به خاطر موفقیت ‌هایش خوب و دوست داشتنی است.

 

 • وارد شدن آسیب– ضربه ‌های روحی، ممکن است باعث این احساس در کودک شوند که دوست داشتنی نیست و تا زمانی که عالی نباشد، مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد.

کمال گرایی در کودکان

خطرات بالقوه‌ی کمال گرایی در کودکان

کمال گرایی در کودکان، باعث نمی‌شود که آنها به مراتب بالایی در زندگی خود برسند. در واقع، کمال گرایی می‌تواند دارای اثر برعکس روی نتیجه باشد. موارد زیر، نمونه‌ هایی از مشکلاتی هستند که افراد ایده‌ آل گرا با آنها مواجه می‌شوند:

 • اضطراب ناشی از احتمال شکست و اشتباه، مانع از موفق شدن برخی از افراد کمال‌گرا می‌شود. ترس این افراد از شکست خوردن، آنها را از امتحان کردن چیزهای جدید منع می‌کند.
 • کودکان کمال گرا معمولاً درد و پریشانی خود را پنهان می‌کنند. آنها ظاهر بیرونی خود را عالی نشان می‌دهند. در نتیجه، بسیاری از این کودکان در زمان بروز مشکلات در سکوت و به تنهایی رنج می‌کشند.
 • کمال گرایی ممکن است به بروز مشکلات ذهنی منجر شود. افراد کمال گرا ریسک بالاتری از ابتلا به افسردگی، اضطراب و دیگر بیماری‌های ذهنی را دارند.
 • کمال گرایی باعث بالا رفتن سطح استرس می‌شود. از آنجا که افراد کمال گرا از اشتباه کردن پرهیز می‌کنند، معمولاً تحت استرس شدید قرار می‌گیرند و همه می‌دانیم که استرس بیش از حد می‌تواند به سلامت فیزیکی و احساسی فرد صدمه بزند.

چطور می توانم کمال گرایی را در کودک خود برطرف کنم؟

اگر علائم کمال گرایی را در کودک خود مشاهده کردید، کارهای زیادی می‌توانید برای کمک به او انجام دهید. استراتژی‌ هایی که برای حل کمال گرایی در کودکان کاربرد دارند را در ادامه بخوانید.

 • به جای ستایش نتیجه، از تلاش کودک تعریف و قدرشناسی کنید. از ستایش کودک بخاطر گرفتن نمره ۱۰۰ در آزمون درسی او خودداری کنید. به جای آن، او را به خاطر تلاش زیادش تحسین کنید. همچنین، کودک را به دلیل رفتار خوبش با دیگران یا بخاطر اینکه دوست خوبی است ستایش کنید. برای او روشن کنید که موفقیت تنها موضوع مهم در زندگی نیست و چیزهای دیگری هم در کنار موفقیت اهمیت دارند.
 • از شکست‌های خود برای او بگویید. کودک را به این باور برسانید که شما هم بدون نقص نیستید. درباره‌ی زمانی که موفق نشده اید شغلی را به دست آورید یا زمانی که در یک امتحان رد شده اید، برای کودک تعریف کنید. برایش توضیح بدهید که چطور با این مسئله کنار آمده اید.
 • مهارت‌های مقابله‌ی سالم و صحیح را به او بیاموزید. با اینکه احساس شکست خوشایند نیست، اما در نهایت می‌توان آن را تحمل کرد. به کودک خود بیاموزید که چطور با ناامیدی، طرد شدگی و اشتباهات، به روشی صحیح مواجه شود. صحبت با یک دوست، نوشتن در یک مجله یا کشیدن یک نقاشی تنها مواردی از این مهارت ‌ها هستند که می‌توانند به کودک در مواجه شدن با احساساتش کمک کنند.
 • به کودک یاد بدهید تا با خودش تعامل سالم داشته و به جای انتقاد از خود، با خودش مهربان باشد. با خودتان بلند بلند حرف بزنید تا به کودک نشان دهید که چطور می‌توانید که حتی وقتی اشتباه می کنید، نسبت به خود مهربان باشید. چنین جملاتی را با خود بگویید: «من امروز فراموش کردم سر ساعت به بانک بروم. فردا سعی می‌کنم دقیق‌تر باشم». یا «حواسم به اجاق گاز نبود و شام را سوزاندم. یه چیز دیگه درست می‌کنم و سعی می‌کنم بیشتر مراقب باشم».
 • مراقب انتظارات خود باشید. مطمئن شوید که خود شما به کودک فشار نمی‌آورید که عالی باشد. انتظارات بالا اما منطقی از او داشته باشید. همچنین با گذشت یک مدت زمان، دوباره انتظارات خود را بررسی کنید. اگر او در رسیدن به اهداف شما شکست می‌خورد یا دیگر نمی‌خواهد برای رسیدن به آنها تلاش کند، شاید به این خاطر است که انتظارات شما زیاد از حد هستند.
 • به کودک کمک کنید تا چیزهایی که می‌تواند و چیزهایی که نمی‌تواند کنترل کند را بشناسد. خواه کودک بخواهد که بهترین بسکتبالیست در مدرسه باشد یا میل داشته باشد که در تمام امتحانات نمره‌ی عالی کسب کند، باید بداند که نمی‌تواند بسیاری از فاکتورهایی را که بر روی موفقیت او تأثیر می‌گذارند را کنترل کند. او نمی‌تواند میزان سختی امتحانات و حد خوب بودن همبازیان خود را کنترل کند اما میزان تلاش‌های او در اختیار خودش است.
 • همراه با کودک اهداف واقعی تعیین کنید. با کودک خود در مورد اهدافی که می خواهد به آنها برسد صحبت کنید. اگر اهداف او نیاز به کمال و بی نقص بودن دارند، درباره‌ی خطرات تنظیم اهداف غیر واقعی برای او صحبت کرده و به او کمک کنید تا اهداف خود را واقعی‌تر کند.
 • به کودک کمک کنید تا عزت نفس سالم داشته باشد. او را در فعالیت ‌هایی شرکت دهید که به او کمک می‌کنند تا فارغ از کارهایی که انجام می‌دهد احساس خوبی نسبت به خود داشته باشد. کارهای داوطلبانه، یاد گرفتن چیزهای جدید و مشارکت در کارهای هنری تنها تعدادی از روش‌ هایی هستند که می‌توانند در ساختن یک دیدگاه سالم‌تر نسبت به خود، به کودک کمک کنند.

کمالگرایی در کودکان چه زمانی نیاز به درمان دارد؟

نسبت به مشکلات در روابط اجتماعی کودک که از کمالگرایی او ناشی می‌شوند، محتاط و آگاه باشید. برای مثال، اگر کودک شما از بودن در اجتماع خودداری می‌کند به این دلیل که می‌خواهد نمره‌ خیلی خوبی بگیرد یا اگر هر بار که نمره‌ اول کلاس را نمی‌گیرد گریه می‌کند، زندگی اجتماعی او احتمالاً لطمه خورده و او به کمک یک فرد حرفه‌ای نیاز دارد.

مشکلات تحصیلی نیز یک علامت هشدار دهنده‌ دیگر هستند که کودک شما به کمک یک پزشک نیاز دارد. برای مثال، اگر کودک شما نمی‌تواند پروژه‌ های خود را به اتمام برساند چرا که فکر می‌کند کار او به قدر کافی خوب نیست یا اگر با هر بار اشتباه کاغذ های خود را پاره می‌کند، مراجعه به پزشک الزامی به نظر می‌رسد.

پزشک اطفال ممکن است شما را برای گرفتن پیشنهادات بهتر، به یک روانشناس ارجاع دهد. از روش درمانی، کودک خواهد توانست تا کمال گرایی را در خود کاهش دهد.

 

 

کمال گرایی در کودکان

مجله سلامتی پلاس ماد

راه های افزایش وزن سریع

مقاله قبلی

بازی درمانی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *