۹ روش از بین بردن مکیدن انگشت شست کودک
اطلاعات عمومیروانشناسیسلامتمشاوره

۹ روش از بین بردن مکیدن انگشت شست کودک

۹ روش از بین بردن مکیدن انگشت شست کودک

به گزارش گروه سلامت پلاس ماد به نقل از WebMD، بعضی از والدین براساس تجربه و مشاهدات خودشان به این نتیجه می‌رسند که مکیدن انگشت، احساس آرامش و امنیت به کودکان خردسال می‌دهد چون بسیار دیده‌اند که کودک در شرایط استرس‌زا به مکیدن انگشت خودش تمایل پیدا می‌کند و بعد از چند ثانیه آرام می‌شود. اما آیا مکیدن انگشت در کودکان ۳ ساله هم عادی است؟

متخصصان روان‌شناسی، پزشکی کودکان و دندانپزشکی کودکان می‌توانند نکات راهنمای خوبی را در این زمینه به والدین ارائه کنند.

نوزادان، مکیدن انگشت و احساس آرامش

دکتر رابرت اندرسون، متخصص پزشکی کودکان می‌گوید: «مکیدن انگشت برای نوزادان کاملا طبیعی است؛ یعنی مکیدن انگشت شست یا دیگر انگشتان به ‌عنوان بخشی از روال زندگی آنها شناخته می‌شود و احساس آرامش و راحتی به آنها می‌دهد». به‌گفته دکتر اندرسون، بچه‌ ها در دوران نوزادی یا همان چندین ماه اولیه زندگی از مکیدن انگشت به‌عنوان راه‌حلی برای خوابیدن، آرام شدن و احساس راحتی استفاده می‌کنند. ضمن این‌که مکیدن انگشت در این دوران برای رشد و تکامل کودک بی‌خطر و بی‌ضرر است.

 

کودکان خردسال و عادت مکیدن انگشت 

دکتر مری هیس، دندانپزشک کودکان می‌گوید: «در میان کودکان ۲ تا ۴ ساله معمولاً روند یادگیری مهارت‌ های مقابله‌ای از مهارت‌های ابتدایی مانند مکیدن انگشت فراتر می‌رود و مثلا تکامل زبان اهمیت  بیشتری از این نظر پیدا می‌کند». اما بعضی کودکان این مهارت مقابله‌ای ابتدایی را رها نمی‌کنند، درحالی که این عادت می‌تواند به مشکلات مختلفی برای رشد و تکامل ساختار دهانی و دندانی آنها منتهی شود.

مکیدن انگشت در کودکان خردسال ۲ تا ۴ ساله به دو طرف فک فوقانی و بافت نرم روی سقف دهان آسیب می‌رساند. درنتیجه ممکن است که فک فوقانی حالت تنگ و باریکی به خودش بگیرد و دندان ‌های بالایی و پایینی به‌ درستی روی همدیگر قرار نگیرند.

راهکارهایی برای والدین 

دکتر جین برمان، روان‌شناس می‌گوید: «اول از همه توجه کنید مکیدن انگشت نوعی فعالیت آرامش‌ بخش است. به‌علاوه، به یاد داشتن این نکته بسیار مهم است که عادت مکیدن انگشت در هیچ بچه‌ای مثلاً تا سن ورود به دوران دانشگاه ادامه پیدا نمی‌کند! پس این مشکل بالاخره تمام می‌شود». به‌گفته این روان‌شناس، فرآیند های رشد و تکامل اساساً برای کودکان اضطراب‌آور و استرس‌زا هستند، درحالی که مکیدن انگشت می‌تواند این استرس و اضطراب را کاهش دهد. پس والدین باید با کمک راهکارهای زیر، این عادت را به‌درستی کنترل کنند:

  1. سعی نکنید که عادت مکیدن انگشت را به اتاق خواب کودک و فضای خانه محدود کنید و او را مجبور سازید که هرگز در فضا های عمومی این کار را انجام ندهد .در عوض به او توضیح دهید که این کار فقط باید هنگام چرت ظهرگاهی و خواب شبانه انجام بگیرد.

 

  1. این مسأله را هرگز به یک جدال عجیب ‌و غریب با کودک تبدیل نکنید، بنابراین لازم نیست جدی و محکم به او بگویید: «دیگه حق نداری این کارو انجام بدی!». در عوض، در راستای درک هرچه بیشتر کودک تلاش کنید و مواقعی که خودش در برابر این عادت مقاومت می‌کند، او را تشویق کنید.

 

  1. با کودک خود در مورد مکیدن شست یا مکیدن انگشت صحبت کنید. به فرزندتان کمک کنید تا او متوجه این بشه شما می خواهید کمکش کنید که او این کار را انجام ندهد. و او سرانجام به شما خواهد گفت. ” مامان من دیگر نمی خواهم انگشت شست خود را بمکم ” زیرا شما به او این قدرت را دادید تا او به این نتیجه برسد که دیگر این کار را انجام ندهد.

 

  1. اگر کودک پس از آسیب‌دیدگی یا جراحت خواست انگشتش را بمکد، او را از این کار منع نکنید. کودک در چنین موقعیتی نیاز دارد که در منطقه آسایش خودش قرار بگیرد و اگر شما مانع از این روند عادی شوید، در واقع آسیب‌های روانی ناشی از جراحت را تشدید می‌کنید و حتی شاید او را دچار تروما کنید.

 

  1. والدین باید روند خودآگاهی را با کودک تمرین کنند. مثلاً وقتی می‌بینید که کودک درحال مکیدن انگشتش است، با آرامش و بدون عصبانیت ‌از او بپرسید: « می‌دونی که الان داری انگشتت رو می‌مکی؟». اگر کودک پاسخ منفی داد، به او کمک کنید تا خودش این حالت را تشخیص دهد و در ادامه دنبال راهکارهای دیگر برای تسکین‌یابی او پیدا کنید. شاید یک حیوان اسباب ‌بازی خیلی سریع ذهن او را از مکیدن انگشت دور کند.

 

  1. هرگز از محصولات طعم‌داری که برای منصرف کردن کودکان از مکیدن انگشت فروخته می‌شوند، استفاده نکنید. این کار بسیار ظالمانه و ناعادلانه است. درواقع شما با این کار شدیداً امنیت کودک را دچار اختلال می‌کنید و او را تنها می‌گذارید.

 

  1. والدین باید از راه ‌های خلاقانه برای کمک به کودک استفاده کنند تا او بالاخره درک کند که درحال بزرگ‌تر شدن است و روزی می‌رسد که دیگر نباید انگشتش را بمکد. مثلاً یکی از شخصیت ‌های کارتونی مورد علاقه فرزندتان را در نظر بگیرید و از کودک بپرسید که آیا این شخصیت هم مثل تو انگشتش را می‌مکد؟! این کار سریعاً ذهن کودکان را فعال می‌کند و آنان خودشان را با شخصیت‌ های مورد علاقه ‌شان مقایسه می‌کنند و کم‌کم از مکیدن انگشت منصرف می‌شوند.

 

  1. دستکش را به عنوان یک برطرف کننده سریع در مکیدن انگشت شست یا انگشت کودک خود امتحان نکنید. اندرسون می گوید: این فقط آنها را بیشتر ناامید و مضطرب می کند. به احتمال زیاد به اندازه کافی عادت آنها کهنه است که فقط موقت آن کار را ترک می کنند و در نتیجه آنها می خواهند به مکیدن ادامه بدهند.

 

 

  1. به یاد داشته باشید که وقتی کودک در سلامت کامل باشد ، اکثر کودکان در جریان رشد به مکیدن انگشت شست یا مکیدن انگشت ، که یک رفتار تکراری ثابت را که ارادی نیست و عادت نامیده می شود، نشان می دهند.  برمن می گوید: “گرچه والدین ممکن است آن را دوست نداشته باشند ، اما بهترین کار بی توجهی کامل به رفتار نادرست کودک است.”بچه ها سرانجام آن را رها خواهند کرد.”

 

۹ روش از بین بردن مکیدن انگشت شست کودک

مجله سلامتی پلاس ماد

نکاتی در خصوص مراقبت از موهای چرب

مقاله قبلی

آیا نوجوان من از مواد مخدر استفاده می‌کند؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *