پروتئین وی
اطلاعات عمومیورزش

پروتئین وی

پروتئین یک ماده مغذی مهم است که همه بطور روزانه به آن نیاز دارند. پروتئین در ترمیم سلولهای بدن، ترمیم و بازسازی عضلات و استخوانها و کنترل بسیاری از فرآیندهای مهم بدن مربوط به سوخت و ساز نقش بسیار کلیدی ایفا می کند.پروتئین منبع بسیار مهمی برای تامین انرژی بدن می باشد.پروتئین وی

پروتئین وی
پروتئین وی، خیلی پیش از آنچه فکر می کنید، در دسترس بوده است. این مکمل را اصولا از همان شیری که هر روز می خوریم، می سازند .شیر از ترکیب دو نوع پروتئین به نامهای پروتئین وی به میزان (۲۰%) و پروتئین کازئین به میزان (۸۰%) تشکیل شده است. پروتئین وی پروتئینی خالص، طبیعی و با کیفیت بسیار بالامی باشد که از شیر گاو هنگام استحصال پنیر تولید می شود. پروتئین وی منبع غنی از آمینو اسیدهای ضروری است. بدن خود قادر به ساختن این آمینو اسیدها نمی باشد و بطور روزانه از طریق تغذیه غذاهای حاوی پروتئین نیاز خود را برآورده می کند. اسیدهای آمینه ضروری بلوک های سازنده عضلات ، پوست، ناخن و بافت های دیگر بدن می باشند. خالص ترین نوع پروتئین وی، پروتئین ایزوله است که حاوی کمترین میزان چربی، لاکتوز و کلسترول و بالاترین میزان آمینو اسیدهای ضروری می باشد. تحقیقات نشان میدهد که پروتئین وی عالی ترین نوع پروتئین و انتخاب بسیار خوب برای افراد در همه سنین می باشد.
انواع پروتئین وی :
۱. پروتئین وی هیدرولیز شده:معمولاً در مصارف کلینیکی استفاده می شوند، زیرا تا حدی خرد شده اند و هضم آنها آسان تر است
۲. پروتئین وی مجزا:حاوی حداقل چربی، لاکتوز و کلسترول است، و ۹۰% بیشتر پروتئین دارد
۳. کنسانتره پروتئین وی:که شامل چربی، لاکتوز و ۲۹ تا ۸۹% پروتئین است که این مقدار به نوع محصول بستگی دارد.
منشاء پروتئین وی:
تقریبا ۸۰% پروتئین شیر، کازئین و ۲۰% دیگر، وی است. شیر تازه، پیش از پاستوریزه شدن، ابتدا توسط متخصصان تضمین کیفیت، آزمایش می شود. سپس، کازئین و چربی شیر برای تولید پنیر جدا می شوند و آنچه باقی می ماند، وی است.
فواید پروتئین وی
در چند تحقیق و آزمایش به عمل آمده در خصوص پروتئین وی معلوم گردید که این پروتئین یک پروتئین مستعد برای کاهش نرخ سرطان، مبارزه با HIV، افزایش قدرت ایمنی بدن، کاهش استرس و پائین آورنده کلسترول، افزایش سطح سرتونین در داخل مغز، ارتقاء عملکرد کبد در گروهی که به نوعی از بیماری هپاتیت رنج می برند، کاهش فشار خون و افزایش عملکرد فیزیکی بدن به عنوان نمونه می توان اشاره کرد.
یکی از تأثیرات بارز پروتئین وی علی الظاهر توانائی افزایش Glutathione GSH آن می باشد. GSH به طور قطع مهمترین آنتی اکسیدان محلول در آب می باشد که در بدن یافت می شود.
GSH سه پپتایدی است که از آمینواسیدهای ال سیستین، ال گلوتامین و گلیسین تشکیل شده است. از آنجائی که GSH به عنوان یک ماده شناخته شده ضروری بر ایمنی بدن، اکسیدکننده استرس و حفظ سلامتی بدن می باشد کاهش آن مرتبط است با یک لیست بلند از بیماری ها. پروتئین وی جایگاه خاصی در برنامه غذائی افراد دارد. یکی از علائم دیگر کاهش GSH در ورزشکاران بروز سندرم تمرین زدگی می باشد. بنابراین این احتمال وجود دارد که استفاده از پروتئین وی در جلوگیری از تمرین زدگی و یا حداقل تخفیف آن بسیار دشوار است.
بعضی از فواید این پروتئین شامل موارد زیر است:
۱- افزایش توده ی عضلانی بدن (به راحتی جذب بدن می شود)
۲- کاهش وزن بدن به خصوص چربی های بدن
۳- افزایش قدرت ایمنی بدن توسط افزایش مقدار گلوتاتیون
۴- پیشگیری از سرطان
۵- کمک به فعالیت سلول های لنفوسیت T که نقش مهمی در پاسخ ایمنی بدن دارند و در نتیجه کاهش تحلیل بافت های بدن در طی بیماری و افزایش سطح سلامتی و تسریع بهبودی بدن بعد از بیماری.
همچنین مطالعات جدید نشان می دهد این پروتئین از سرطان سینه نیز جلوگیری می کند.
چرا پروتئین وی اینقدر مهم است؟
وی محصول جانبی تولیدات پنیر است. وی در واقع مایعی است که پس از دلمه بستن شیر باقی می ماند. جالب است بدانید این مایع را قبلاً دور می ریختند. بعدها مشخص شد که وی حاوی پروتئین هایی کاملی است که به سنتز پروتئین و عضله سازی کمک می کند و اینطوری بود که مکمل وی خلق شد.
دلایلی دیگری نیز در این میان وجود دارند:وی دارای آمینو اسیدهای مهمی از جمله لوسین است. لوسین آمینو اسید مهمی است که نقش اساسی در سنتز پروتئین را بازی می کند.
مکمل وی بعد از تمرین به سرعت هضم می شود و لوسین زیادی را در خون آزاد می کند که همین موضوع سبب موثر بودن آن می شود. محققان ثابت کرده اند که هر چقدر پروتئین زودتر جذب شود و لوسین بالاتری هم داشته باشد رشد عضلانی بیشتری هم خواهید داشت. به همین دلیل مکمل وی بهترین مکمل بعد از جلسه تمرینی است.
ویژگی های پروتئین وی چیست؟
پروتئین وی یکی از با کیفیت ترین منابع پروتئین است و یک انتخاب ایده آل برای مردان و زنان در هر سنی محسوب میشود.نه تنها پروتئین وی باعث فراهم کردن آمینو اسیدهای شاخه دار ضروری برای ورزشکاران حرفه ای میشود،بلکه این ماده در بهبود و بازسازی بافت های ماهیچه ای نیز کمک می کند.پروتئین وی به سرعت به خاطر طول کم آمینو اسیدهای شاخه دار آن جذب بدن میشود که خود باعث ریکاوری مطلوب و رشد در عضلات میشود.پروتئین وی دارای ویژگی های مطلوب فراوانی است که کنترل وزن،سلامت قلب و عروق و سلامت استخوانها تعداد کمی از این ویژگیها هستند.
مدت زمان انقضا پروتئین وی چقدر است؟
بر روی بسته بندی تمام محصولات پروتئین وی تاریخ انقضا و نحوه مصرف آن درج گردیده است.مصرف پروتئینهای تاریخ گذشته به دلیل از بین رفتن مواد جانبی آن که باعث تغییر رنگ و طعم آن میشود میتواند باعث ناراحتیهای معده یا شرایط بدتر نیز شود.
احتمال خراب شدن پروتئین وی به دلیل رشد میکرو باکتریال تا زمانی که در محیطی مات و غیر قابل نفوذ نسبت به آب و رطوبت باشد بسته بندی شوند کم است.
اگرچه مقدار چربی در این پروتئینها کم است اما پروتئین کانسنتریت یا پروتئین بلند(blend) مقداری چربی در آنها وجود دارد،که این چربی میتواند به واسطه تجزیه شیمیایی به وسیله اکسیژن موجود در هوا فاسد شود.تاکید میشود که برای ایمنی ۱۰۰ درصد به اطلاعات مندرج روی بسته بندی که توسط شرکت تولید کننده ارائه کرده است پایبند بمانید.
آیا کسانی که نسبت به لاکتوز حساسیت دارند میتوانند از پروتئین وی استفاده کنند؟
پروتئین وی ایزولیت تقریبا بدون لاکتوز است ولی امکان دارد حاوی مقدار کمی (نیم گرم) باشد.کسانی که مشکل حساسیت به لاکتوز را دارند میتوانند به راحتی بدون نگرانی نسبت به عوارض آن این ماده را مصرف نمایند.در صورت هر گونه شک این افراد میتوانند با پزشک مربوطه در این باره مشاوره کنند.
بهترین زمان مصرف پروتئین وی
اما تحقیقات جدیدی انجام شده که نشان می دهد روشی که مصرف پروتئین را در ساعت بعد از تمرین برنامه ریزی می کنید می تواند تمام تفاوت در چگونگی پیشرفت بدنتان را تعریف کند.در جدیدترین تحقیق که در نسخه جدید ((تغذیه و متابولیسم))منتشر شده است،محققان گروهی از مردان تمرین کننده با وزنه در یک جلسه تمرین پا شرکت دادندو پس از آن به دو گروه تقسیمشان کردند .
۸۰ گرم پروتئین را طی ۱۲ ساعت بعدی در سه روش مختلف مصرف کردند:
۱- هر ۹۰ دقیقه ۸الی ۱۰ گرم
۲-هر ۳ ساعت ۲۰ گرم
۳- هر ۶ ساعت ۴۰ گرم.
محققان معادله پروتئین ،سنتز و تخریب پروتئین را اندازه گیری کردند.در پایان تحقیقات افراد شرکت کننده که ۲۰ گرم وی را هر سه ساعت خوردند در صدر جدول قرار گرفتند و بالانس خالص پروتئین شان فراتر از ۲ گروه دیگر قرار گرفت.و محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف ۲۰ گرم پروتئین وی هر ۳ ساعت یک بار در ساعات پس از نمرین در واقع موثر ترین راه برای مصرف پروتئین وی برای ریکاوری و سنتز پروتئین عضلات است.
شاید بتوان از پودر پروتئین وی به عنوان بهترین مکمل برای وعده غذائی بلافاصله پس از تمرین و خیلی بهتر از گوشت و شیر (کی سین) نام برد. می پرسید چرا؟ به دلیل اینکه پروتئین وی خیلی سریع هضم و جذب می شود و توانائی بدن در استفاده بهینه از آمینواسیدهای متمرکز شده در زمان پس از تمرین بسیار بالا می باشد. برای دو چندان شدن کارائی این وعده، آمینواسیدهای شاخه ای BCAA را نیز به پروتئین وی بیفزائید واقعیت اینست که بهترین زمان برای مصرف آمینواسیدهای BCAA در وعده غذائی بعد از تمرین می باشد و نه در طول تمرین.
چگونه و چه وقت باید از پروتئین وی استفاده کنیم؟
برای مصرف پروتئین وی شما مجبور نیستید که حتما آن را به صورت خالص و خام مصرف کنید.در حقیقت با کمی تلاش و کمی خلاقیت شما میتوانید انواع مختلفی از نوشیدنی های پروتئینی و غذا های مختلف را با پروتئین وی مخلوط و مصرف نمایید.
در مورد زمان مصرف نیز نمی توان مصرف پروتئین وی را به یک زمان خاص محدود کرد.در واقع پروتئین وی فقط یک پروتئین می باشد و همانند هر ماده غذایی دیگر شما باید زمانی از پروتئین وی استفاده کنید که نیازمند یک افزایش مقدار پروتئین در وعده غذایی خود می باشید.قابل ذکر است که مصرف پروتئین وی در زمان های نزدیک به برنامه تمرینی مخصوصا قبل و بعد از تمرین میتواند بسیار مفید واقع شود.
چه مقدار باید پروتئین وی مصرف کنیم؟
یک فرد معمولی روزانه حدود ۲-۱ گرم پروتئین برای هر یک پوند (حدود ۴۵۰ گرم) از وزن بدنش نیاز دارد؛ بنابراین یک فرد متوسط با وزن تقریبی ۷۰ کیلوگرم، باید روزانه بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ گرم پروتئین مصرف کند. پودرهای پروتئینی که با آب یا شیر مخلوط می شوند معمولآ از انواع مناسبی هستند که کیفیت بالایی داراند و شما می توانید از آنها استفاده کنید. البته لازم نیست تمام پروتین مورد نیاز خود را از طریق مکمل تهیه کنید،میتوانید بسته به نیاز خود مقداری از پروتئین وی و مابقی را از طریق تغذیه تامین کنید.
از آنجایی که نیاز های هر فرد برای دریافت پروتئین یکسان نمی باشد تعیین کردن عدد خاصی برای این موضوع درست نمی باشد.اولین کاری که شما باید انجام دهید تعیین میزان کالری و درشت مغذی های مورد نیاز روزانه شما می باشد.بعد از تعیین دقیق میزان این درشت مغذی ها شما میتوانید میزان دریافت پروتئین خود را بر اساس آن تعیین کنید.
پروتئین وی در مقابل غذاهای طبیعی، کدام بهتر است؟
فرآیند عضله سازی و ریکاوری شما به وسیله پروتئین وی بسیار تحت تاثیر قرار می گیرد. این پروتئین به مراتب نسبت به بقیه اشکال پروتئین در آماده کردن بدنتان با آمینواسید عالی برای عضله سازی، قدرت و ریکاوری برتری دارد.
بدنسازها و ورزشکاران حرفه ای به خاطر خواص هضم سریع پروتئین وی بیشتر به این نوع پروتئین اعتماد دارند. به این دلیل است که شیک پروتئین می نوشند ولی کمتر از مرغ و ماهی استفاده می کنند. مصرف روزانه پروتئین باید فراتر از سهمیه هر روزتان باشد.
باید از منابع گوناگونی استفاده کنید پروتئین وی که از شیر گرفته می شود بهترین منبع پروتئین است.
اجازه دهید توضیح دهیم که چرا مکمل های پروتئین وی از غذاهای طبیعی حاوی پروتئین گاهی اوقات بهتر هستند؟
ارزش بیولوژیکی
پروتئین وی بالاترین ارزش بیولوژیکی هر پروتئین را دارد. ارزش بیولوژیکی تعیین می کند چه مقدار از پروتئینی که مصرف می شود، جذب بدن می شود. اگر ارزش بیولوژی یک پروتئین ۱۰۰ باشد یعنی کل پروتئین جذب شده است.
جالب است بدانید تخم مرغ ارزش بیولوژیکی ۱۰۰ را دارد و پروتئین وی ۱۰۴ است.

آمینو اسید

پروتئین ها مولکول های بزرگی هستند که متشکل از زنجیره آمینواسید می باشند. بعضی از آمینو اسیدها مسئول رشد ناخن و پوست هستند و برخی برای تولید هورمون می باشند و بعضی دیگر مسئول رشد عضله و ریکاوری هستند.
اگر غذاهای طبیعی غنی از پروتئین مثل مرغ، ماهی یا تخم مرغ بخورید تمامی آمینواسیدهای مورد نیاز برای سلامتی بدن را دریافت می کنید. به همین دلیل است که این مواد غذایی باید همیشه در رژیم غذایی تان باشد و به یاد داشته باشید که مکمل ها فقط برای کمک به رژیم غذایی شما هستند .
اما گاهی اوقات پروتئین وی از بقیه منابع پروتئین برتر است چون پروتئین وی براحتی قابل هضم و سریعا جذب بدن می شود. وقتی تمرین استقامتی خود را تمام می کنید بدنتان به اسیدآمینه های خاصی نیاز دارد تا فرآیند ریکاوری را شروع کند و چیزی را ترجیم می دهد که سریعتر قابل هضم باشد. پروتئین وی به عنوان یک ماده غذایی بعد از تمرین بسیار ایده آل است چون سریعا جذب می شود و مورد استفاده بدن قرار می گیرد.

هضم

پروتئین وی سریعترین پروتئین قابل هضم است و خیلی سریعتر از تخم مرغ، پروتئین شیر یا دیگر پروتئین ها جذب بدن می شود، بعد از تمرین، بدن از گلیکوژن محروم می شود و میزان سنتز پروتئین را کاهش می دهد و میزان تجزیه پروتئین را افزایش می دهد. مصرف منبع پروتئین وی به طور موفقیت آمیزی این روند را بر عکس می کند.
پروتئین وی، بهترین نوع پروتئین با حداقل چربی و کربوهیدرات را دارد. دیگر غذاهای پروتئینی مثل مرغ یا تخم مرغ می تواند مقدار چربی بالایی داشته باشند و منابعی مانند شیر یا ماست دارای کربوهیدرات بالایی می باشند.
پروتئین وی را با چی بخوریم

شیک پروتئین وی با شیر در مقابل آب

با خواندن برچسب روی پروتئین وی، ما متوجه می شویم که باید شیک پروتئین وی را با آب یا شیر بدون چربی مصرف کنیم، اما آن ها تفاوت این دو را به ما نمی گویند. بنابراین من می خواهم چند دقیقه وقت بگذارم و سعی کنم مزایا و معایب هر کدام را توضیح دهم.
اینکه شما باید شیک پروتئین وی را با آب مصرف کنید یا با شیر،.سایت تک اندام. به هدف تان بستگی دارد. منظور من این است که شما به طور کلی یا سعی دارید توده ی خالص عضلانی به دست آورید و وزن کم کنید یا وزن و حجم عضلانی تان را افزایش دهید.
نکته دیگری که باید در نظر بگیرید، این است که بدن تان چطور به شیر واکنش نشان می دهد. من افرادی را می شناسم که به شیر حساس هستند و هنگامیکه آن را با شیک پروتئین وی مخلوط می کنند، حساسیت شان بیشتر می شود و نمی توانند آن را به خوبی هضم کنند.
شیک پروتئین وی با شیر
اگر سعی دارید وزن اضافه کنید و به تعداد کالری ها اهمیت نمی دهید، باید از این محلول استفاده کنید. اگر شما hardgainer (افرادی که به سختی عضله می سازند) هستید یا فرد لاغری که باید وزن اضافه کند، می توانید از شیر استفاده کنید.
یک فنجان شیر می تواند مقداری پروتئین بیشتر و تقریبا ۲۰۰ کالری اضافه کند که می تواند برای هدف شما به منظور افزایش وزن مفید باشد.
اما به یاد داشته باشید که بدن شما در هر زمان، تنها می تواند مقدار مشخصی پروتئین جذب کند و اگر شما از آن مقدار تجاوز کنید، بدن تان آن را هدر خواهد داد و با برخی عوارض جانبی از شر آن خلاص می شود.
هنگامیکه شما شیک پروتئین وی را با شیر مصرف می کنید،.سایت تک اندام.این پروتئین ها به آرامی جذب می شوند، بنابراین می تواند محلول خوبی در صبح باشد. اما اگر شما بعد از تمرین تان از مکمل پروتئین استفاده می کنید، آن گاه به جذب سریع نیاز خواهید داشت. بنابراین آب، بهتر از شیر است.
من بر اساس تجربه ام با مارک های مختلف می توانم یک چیز دیگر نیز به شما بگویم:بعضی از پودرها، بسیار آسان مخلوط می شوند و بقیه نه. اگر پودر شما بخوبی مخلوط نمی شود باید آن را با آب مصرف کنید، زیرا با آب بسیار آسان تر از شیر مخلوط می شود. چندان خوشایند نیست که شیک پروتئین وی را هنگامیکه حل نشده و پر از تک های پودر است، بنوشید.

شیک پروتئین وی با آب

این، بهترین محلول برای آزادسازی و جذب سریع است، به ویژه برای مکمل های بعد از تمرین که بدن شما برای ترمیم فیبرهای عضلانی آسیب دیده که در طول تمرین پاره کرده اید، به پروتئین های فوری نیاز دارد.
بدیهی است که پودر پروتئین به علت چگالی پایین تر آب، بسیار آسان تر با آب مخلوط می شود.
یکی از شایع ترین دلایلی که چرا مردم دوست ندارند شیک های پروتئین وی را با آب مصرف کنند، طعم آن است. آن ها به خودشان می گویند:طعم آن را دوست ندارم و نمی توانم کاری در مورد آن انجام دهم.
با شیر، داستان کاملا متفاوت است. اما با آب، شما مطمئنید که فقط پروتئین سریع و خالص و از بهترین نوع آن مصرف می کنید. به علاوه، شما دچار عوارض جانبی معمول که به شیک پروتئین وی با شیر مربوط می شوند، دچار نخواهید شد. بله، آن عوارض جانبی شامل باد شکم و دستشویی رفتن زیاد می باشند.
بهترین پروتئین برای بانوان ورزشکار
به طور میانگین یک پیمانه از این پروتئین ۳۰ گرم است وقتی بحث ساختن حجم خالص عضلانی باشد تحقیقات اثبات کرده اند که پروتئین وی انتخاب خوبی است به عنوان پر فروش ترین مکمل پروتئینی وی تامین کننده طیف ایده آل و مناسبی از اسید های آمینه ای است که به ریکاوری عضله و رشد آن کمک کرده و همچنین ارتقاء دهنده چربی سوزی است
وی از شیر گرفته می شود و به عنوان زود هضم ترین منبع پروتئینی کامل شناخته می شود پروتئین کامل یعنی منبع حاوی تمام آمینو اسید های ضروری از جمله مقادیر بالایی از آمینو های شاخه ای BCAAs
آمینو های شاخه ای بعد از تمرین کم می شوند و برای حفظ بافت عضله نیاز است که مصرف شوند به همین علت اغلب توصیه می شود که پروتئین وی را بعد از تمرین میل کنید تا به سرعت تخریب های ایجاد شده در عضلات بازسازی شوند
فواید سلامتی :
می تواند با توجه به محتویات آنتی بادی که دارد با سرطان مبارزه کند این موضوعی است که تحقیقات نشان داده پروتئین وی می تواند به بدن در تولید آنتی اکسیدان های مبارزه کننده با بیماری ها کمک کند
مضرات پودر پروتئین وی
پودرهای پروتئینی:دور شدن از تغذیه ی متعادل و سالم
ساده ترین و البته شایع ترین خطری که با مصرف آن مکمل ها گریبان مصرف کننده را می گیرد افتادن در دام تغذیه نامتعادل و ناسالم است. چون با افزایش پروتئین دریافتی، میزان مواد مغذی دریافتی از طریق مصرف مواد غذایی، ناکافی و نامتعادل خواهد بود. زمانیکه به جای خوردن غذا، نوشیدنی های پروتئینی مصرف می کنید از تمام مواد مغذی یک غذای کامل و سالم مانند ویتامین ها، کلسیم و دیگر مواد مغذی محروم خواهید بود. اگر لازم است که حتما از این مکمل ها استفاده کنید فراموش نکنید که بدن تان به مواد مغذی دیگر نیز نیاز دارد که باید روزانه و به میزان کافی جذب شوند آن هم از طریق مصرف مواد غذایی سالم.
مصرف پودر پروتئین و کمبود کلسیم
پروتئین نقش موثری در تقویت استخوان ها و جلوگیری از نابودی بافت استخوانی دارد. اما با این حال نتایج برخی از پژوهش ها نشان می دهند که داشتن تغذیه ای سرشار از پروتئین باعث افزایش ترشح اسیدی می شود که بدن را وادار به آزاد کردن کلسیم می کند. داشتن تغذیه ی متعادل که حاوی میزان مناسبی کلسیم و پروتئین است برای حفاظت و تقویت استخوانها و پیشگیری از پوکی استخوان لازم و ضروری است. هر چه میزان کلسیم از دست رفته بیشتر باشد مصرف این مکمل ها تاثیر بیشتری روی کاهش میزان کلسیم خواهد داشت و آسیب های جدی به استخوان ها خواهد زد.
مصرف پودر پروتئین و افزایش وزن
با وجود اینکه مصرف پودر پروتئین به شما کمک می کند تا وزن کم کنید، چربی هایتان بسوزد و حجم عضلاتتان بیشتر شود در عین حال می تواند باعث چاقی و اضافه وزن نیز بشود. زمانیکه از نوشیدنی ها و پودر پروتئین استفاده می کنید فقط پروتئین جذب نمی کنید بلکه همزمان میزان زیادی مواد افزودنی و کالری اضافی نیز نصیب تان می شود. در اینصورت اگر حواستان به مصرف کالری ها نباشد امکان اینکه به جای لاغر شدن چاق شوید زیاد است. از آنجایی که این پودرها به افزایش حجم عضلانی کمک می کند شما مجبور می شوید تا ورزش های سنگین تر انجام دهید تا بتوانید کالری بسوزانید و به جای چربی به عضله برسید.
پودرهای پروتئینی و مشکلات قلبی
داشتن رژیمی سرشار از پروتئین می تواند مشکلات جدی برای قلب به وجود بیاورد. با وجود اینکه مصرف مکمل های پروتئینی به طور مستقیم باعث افزایش کلسترول خون نمی شود اما اگر علاوه بر پروتئین موجود در غذا مکمل نیز مصرف کنید خطر ابتلا به مشکل کلسترول بالا را به جان می خرید. برخی از مکمل ها به خودی خود حاوی کلسترول هستند برای همین بهتر است بدانید که این مکمل ها می توانند چه بلایی سر بدن تان بیاورند. یادتان باشد مصرف همزمان این مکمل های سرشار از کلسترول با مواد غذایی حاوی این ماده مانند تخم مرغ و غیره می تواند قلب تان را دچار مشکل کند.
مصرف مکمل های پروتئینی و افزایش میزان چربی دریافتی
آیا تا به حال اطلاعات مربوط به ارزش غذایی نوشیدنی پروتئینه ی خود را مطالعه کرده اید. اگر نه این بار اینکار را انجام دهید. با وجود اینکه بیشتر این نوشیدنی ها سرشار از پروتئین و حاوی میزان کمی چربی هستند اما برخی از انواع آن ها حاوی میزان قابل توجهی چربی می باشند. این نوشیدنی ها همچنین حاوی مواد نگهدارنده نیز هستند. اگر شما به طور مرتب ورزش نمی کنید و کالری و چربی های موجود در این مکمل ها را نمی سوزانید هیچ دلیلی برای مصرف آن ها وجود ندارد. باید بدانید که در صورت ورزش نکردن، مازاد پروتئین تبدیل به چربی می شود.
باید بدانید که بدن برای سوخت و ساز مازاد پروتئین دریافتی، نیاز به آب بیشتری
دارد و بدون آن بدن شما دچار بی آبی خواهد شد. علاوه بر این باید بدانید که
کلیه ها نیز به زحمت می افتند برای اینکه مجبور می شوند برای دفع اسید
موجود در مکمل ها بیشتر کار کنند
پودرهای پروتئینی و مشکلات گوارشی
مکمل های پروتئینی باعث بروز مشکلات گوارشی می شوند. کرامپ های عضلانی معده، یبوست، نفخ و گاز معده از جمله علائمی است که بعد از مصرف این مکمل ها بروز می کنند. پروتئین ها برای هضم شدن نیاز به زمان دارند و اگر شما به میزان کافی کربوهیدرات مصرف نکرده باشید مدت زمان طولانی تری در معده خواهند ماند. افرادی که از مشکل عدم تحمل لاکتوز رنج می برند بیشتر در معرض مشکلات گوارشی قرار می گیرند چون اکثر این مکمل ها حاوی لاکتوزروم و کازئین هستند که مشکل را چند برابر می کنند.
پودرهای پروتئینی و ترکیبات پنهان
روی بسته بندی پودرها و نوشیدنی های پروتئینه به ندرت لیست کامل ترکیبات آن نوشته می شود. در نتیجه مصرف کننده از وجود ترکیباتی مانند مواد نگهدارنده بی اطلاع می مانند. بهتر است بدانید که برخی از ترکیبات این مکمل ها بدون رعایت اصول و بدون کنترل به آن ها اضافه می شوند که خیری برای شما نخواهند داشت.
پودرهای پروتئینی و دهیدراته شدن بدن
مصرف آب کافی و تامین آب بدن برای افرادی که بدن سازی، کار یا ورزش های شدید دیگر انجام می دهند لازم و ضروری است. اگر شما عادت به مصرف این پودرها داشته باشید امکان اینکه بتوانید به میزان کافی آب بدن تان را تامین کنید سخت می شود. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که پودرهای پروتئینی می توانند بدن را کمابیش در معرض دهیدراته شدن قرار دهند. این خطر متناسب با میزان مصرف و شدت ورزش کم یا زیاد می شود. باید بدانید که بدن برای سوخت و ساز مازاد پروتئین دریافتی، نیاز به آب بیشتری دارد و بدون آن بدن شما دچار بی آبی خواهد شد. علاوه بر این باید بدانید که کلیه ها نیز به زحمت می افتند برای اینکه مجبور می شوند برای دفع اسید موجود در مکمل ها بیشتر کار کنند. اگر از این پودرها استفاده می کنید حتما میزان مصرف آب را افزایش دهید.
پودرهای پروتئینی شما را در معرض فلزات سنگین قرار می دهد
برخی از مکمل های پروتئینی حاوی ترکیبات خطرناکی بویژه فلزات سنگین مانند آرسنیک، جیوه، سرب و کادمیوم هستند. نتایج بررسی هایی که روی ۱۵ نوشیدنی پروتئینه انجام شده نشان می دهد که برخی از این نوشیدنی ها به دلیل دارا بودن این ترکیبات، سلامتی را با خطرات جدی رو به رو می کنند. با وجود اینکه این ترکیبات به میزان کمی در این نوشیدنی ها وجود دارند اما اگر عادت داشته باشید که روزانه سه مرتبه از آن ها استفاده کنید تبدیل به میزان قابل توجهی می شوند که بدن را در معرض خطر قرار می دهند.

فرمول غذایی محافظت از پوست در برابر نور خورشید

مقاله قبلی

همه چیز درباره مکمل آمینو اسیدها

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

4 نظرات

  1. دیگه الان زیاد از پروتئین وی استفاده نمی‌شود بخاطر اسیدی کردن شدید بدن و تولید تورم مانند بقیه محصولات لبنی! در یک مقطع پروتئین وی تمام مارکت را گرفته بود و امروز منهای ۸ درصد آنالیز فروش سال ۲۰۱۹ تا به امروز است. پروتئین وی تجاری مانند همین بران بالا دارای سکرلز و فیللر و همچنین اسولفیم سولفت است که خود شدیدا میتواند دراز مدت مشکلات جدی ببار آورد.

  2. سلام
    نوید عزیز، لطفا برای این مسئله رفرنس هم بدید تا کاربران استفاده کنند

  3. وی گلد استاندارد اپتیموم هشت سال بعنوان بهترین مکمل وی انتخاب شده است و از برندهای معتبر امریکایی است ولی باید در نظر داشت که متاسفانه به خاطر قیمت بالا برای سودجویان ارزش زیادی دارد که تقلبی آن را به دست استفاده کننده ها که اغلب ورزشکار هستند برسانند، برهمین اساس خرید از داروخانه ها بهترین انتخاب هست.
    تمام مکمل های وارداتی باید کد اصالت کالا داشته باشند و حتما کد روی محصول را استعلام بگیرید تا از اصالت آن اطمینان حاصل کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *