تبلیغاتسلامت

شقاق چیست و چرا با بواسیر اشتباه گرفته می شود؟

 

 

مقعد بخش انتهایی دستگاه گوارش است که به دلیل وجود اعصاب و عروق زیاد در این ناحیه از حساسیت بالایی برخوردار است. وارد شدن ضربه و فشار زیاد به مقعد می تواند منجر به ایجاد آسیب و بروز بیماری های نشیمنگاهی شود.

دو مورد از شایع ترین عارضه های نشیمنگاهی که آمار ابتلا به آنها روز به روز در حال افزایش است، بیماری شقاق و هموروئید است.

علائم آزاردهنده شقاق و بواسیر گاهی شبیه به یکدیگرند و ممکن است بیمار نتواند تشخیص دهد که به کدام عارضه مبتلا شده، بنابراین باید تشخیص را به عهده پزشک گذاشت. علی رغم شباهت برخی از علائم این بیماری ها، روش های درمان فیشر و هموروئید کاملا با یکدیگر متفاوتند.

در ادامه به بررسی این بیماری ها، علائم، دلایل، تفاوت ها و بهترین روش های درمان آنها می پردازیم:

شقاق یا فیشر

شقاق یا فیشر مقعدی به ایجاد یک زخم بیضی شکل کوچک در داخل یا لبه خارجی مقعد گفته می شود که بیماران آن را در دو نوع حاد و مزمن تجربه می کنند. اصلی ترین علت شقاق را می توان حرکات روده ای سخت و یبوست دانست که فشار زیادی در کانال مقعد ایجاد میکنند. شقاق با نام زخم مقعدی هم شناخته می شود و به دلیل علائم دردناک و آزاردهنده نیاز به اقدامات درمانی سریع دارد.

بواسیر یا هموروئید

بواسیر یا هموروئید یکی از شایع ترین بیماری های نشیمنگاهی شناخته می شود که به معنی تورم و بیرون زدگی رگ های مقعد است. وقتی عروق دیواره مقعد تحت فشار زیاد قرار می گیرند دچار آسیب و پارگی می شوند و هر چقدر شدت این آسیب بیشتر شود، بیماری پیشرفت می کند و علائم آن هم تشدید خواهد شد. اگر رگ های داخل مقعد دچار آسیب شوند بواسیر از نوع داخلی و اگر عروق بیرونی و اطراف مقعد آسیب ببینند بواسیر خارجی است.

هر چقدر بواسیر پیشرفته تر شود، علائم آن شدیدتر و آزاردهنده تر است و به همین دلیل توصیه می کنیم که در مراحل ابتدایی بیماری برای درمان مراجعه کنید.

 

علائم شایع شقاق و هموروئید

با توجه به اینکه هموروئید دارای انواع مختلف است، علائم آن می تواند تغییر کند. اما شایع ترین نشانه های این بیماری به شرح زیر است:

 • بیرون زدگی یا برآمدگی در مقعد
 • احساس دفع نشدن کامل مدفوع
 • خونریزی هنگام دفع
 • احساس درد و ناراحتی هنگام نشستن
 • تغییر شکل مدفوع
 • احساس خارش یا سوزش در مقعد
 • قرمزی و التهاب مقعد

البته با توجه به شدت بیماری و نوع هموروئید ممکن است شما تمام یا بخشی از این علائم را تجربه کنید.

علائم شایع شقاق یا فیشر مقعدی هم به شرح زیر است:

 • احساس درد زیاد هنگام مدفوع
 • مشاهده خون در مدفوع یا روی دستمال
 • مشاهده زخم یا شکاف در مقعد
 • خارش و سوزش مقعد
 • خروج ترشحات از زخم
 • تورم و التهاب

معمولا نشانه های شقاق به قدری آزاردهنده است که از تحمل فرد مبتلا خارج است و مبتلایان به دنبال سریع ترین راه برای درمان شقاق مقعدی هستند.

بواسیر ممکن است در مراحل ابتدایی علائم کمتری داشته باشد اما به مرور علائم آن تشدید شده و زندگی فرد را دچار اختلال می کند.

مراجعه به دکتر متخصص

توصیه ما این است که قبل از تشخیص دقیق و قطعی بیماری تان توسط پزشک متخصص، از هیچ دارویی به صورت خودسر استفاده نکنید. همچنین استفاده از درمان های خانگی فقط بطور موقت به کاهش علائم شما کمک می کند و هر چقدر اقدام به تشخیص و درمان بیماری را به تعویق بیندازید، بیماری پیشرفته تر خواهد شد.

بنابراین با مشاهده هرگونه علائم غیرعادی حتما به دکتر متخصص مراجعه کنید تا بیماری تان بررسی و تشخیص داده شود.

شاید بپرسید باید به چه پزشکی مراجعه کنم؟

می توانید به دکتر جراح عمومی، متخصص گوارش یا بیماری های کولورکتال مراجعه کنید. اما نکته ای که باید در نظر بگیرید تجربه و تخصص پزشک مورد نظر است.

دکتر متخصص بواسیر یا شقاق، پزشکی است که تجربه درمان های موفق و تخصص و تسلط کافی به آناتومی مقعد و رکتوم را داشته باشد.

تفاوت بارز شقاق و هموروئید

شاید تصور کنید که هموروئید و شقاق تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند اما این دو بیماری هم در ظاهر و هم در علائمی که ایجاد میکنند تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

برخی از بارزترین تفاوت های این دو بیماری را در ادامه بررسی می کنیم:

 • دردی که در بیماری شقاق تجربه می کنید، هنگام دفع مدفوع تشدید می شود و به صورت تیر کشنده است. اما درد بواسیر تقریبا ممتد است و بیماران در تمام روز این درد را احساس می کنند. البته با توجه به شدت بواسیر و شقاق، شدت درد هم متفاوت است.
 • تفاوت ظاهری بواسیر و شقاق تقریبا اصلی ترین تفاوت این دو عارضه است. در بیماری هموروئید بیمار شاهد بیرون زدگی یا زائده متورم در اطراف مقعد است. اما در بیماری شقاق یا فیشر مقعدی فرد شاهد زخم یا شکاف در ناحیه مقعد است که معمولا متورم و ملتهب است.

علت شقاق و هموروئید

اصلی ترین علت بیماری شقاق و هموروئید را می توان ایجاد فشار زیاد در ناحیه مقعد و رکتوم دانست. اما در ادامه علت ایجاد این عارضه را بطور کامل شرح خواهیم داد:

 • بی تحرکی و نشستن طولانی
 • یبوست مزمن
 • اسهال طولانی و مزمن
 • عدم مصرف فیبر و مایعات کافی
 • رابطه مقعدی و بارداری در زنان
 • استفاده از دستمال زبر
 • چاقی

روش های درمان شقاق و هموروئید

بیشتر افرادی که به این بیماری ها مبتلا می شوند به دنبال راه درمان سریع این عارضه ها در خانه هستند. اما همانطور که قبل تر هم اشاره کردیم، بیماری شقاق و هموروئید شاید در مراحل ابتدایی با روش های خانگی بطور موقت درمان شوند اما بعد از مدتی دوباره عود می کنند.

همچنین در مواقع بسیاری استفاده از روش های درمان خانگی باعث پیشرفت بیماری و سخت تر شدن شرایط درمان می شود.

راه های مختلفی برای درمان شقاق یا هموروئید وجود دارد که با توجه به شدت بیماری و طبق نظر پزشک باید تجویز شوند. روش های پزشکی برای درمان شقاق و هموروئید به شرح زیر است:

جراحی شقاق و هموروئید

عمل جراحی شقاق: این جراحی معمولا در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام می شود و بیمار یک روز قبل و بعد از عمل باید در بیمارستان بستری شود. روش های گوناگون جراحی شقاق شامل اسفنکتروتومی، فلپ و فیشرکتومی است که هر یک مزایا و معایب خود را دارد.

عمل جراحی بواسیر: روش های جراحی هموروئید هم معمولا تحت بیهوشی و در بیمارستان انجام می شوند و نیاز به بستری دارند. عمل بواسیر با روش های هموروئیدکتومی باز، هموروئیدکتومی بسته، استاپلر و رابربند انجام می شود.

استاپلر و رابربند فقط برای هموروئیدهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد اما هموروئیدکتومی باز و بسته برای انواع بواسیر استفاده می شود.

باید در نظر داشته باشید که روش های سنتی جراحی شقاق و بواسیر همیشه با ریسک عود مجدد بیماری، عفونت و آسیب به عضلات اسفنکتر مقعد و بروز بی اختیاری همراه هستند.

درمان شقاق و بواسیر با لیزر

عمل لیزر یک روش نوین است که در حال حاضر تا حد زیادی جایگزین جراحی های سخت و طولانی شده و به دلیل مزایای فراوان مورد استقبال بیماران قرار گرفته است.

لیزر شقاق و هموروئید یک عمل سرپایی است و در زمانی کمتر از نیم ساعت انجام می شود و بیمار بلافاصله بعد از عمل مرخص خواهد شد. در روش لیزر خبری از پانسمان و زخم های جراحی و دوران نقاهت طولانی نیست.

احتمال عود مجدد بیماری بعد از روش لیزر برخلاف سایر روش های جراحی بسیار پایین است و این روش هیچ گونه عوارضی به دنبال نخواهد داشت.

 

کلینیک پایتخت

موثرترین راهکار برای درمان بواسیر یا هموروئید چیست؟

مقاله قبلی

۱۰ ترفند روانشناسی برای افزایش خلاقیت

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در تبلیغات