7 ماسک خانگی برای جوش سر سیاه
اطلاعات عمومیدسته‌بندی نشدهزیبایی

۷ ماسک خانگی برای جوش سر سیاه

۷ ماسک خانگی برای جوش سر سیاه

داشتن پوست چرب موجب ایجاد جوش‌های سرسیاه روی پوست می‌شود. هر چه پا به سن می‌گذارید پوست بیشتر در معرض انواع بیماری‌های مختلف قرار می‌گیرد. اگر شما برنامه مدونی برای پاکسازی پوست خود نداشته باشید، بیشتر با جوش‌های سرسیاه مواجه می‌شوید.

جوش‌های سرسیاه عارضه‌ای ندارند. آنها معمولا در مواقعی که چربی داخل حفره‌های پوست تجمع می‌کند ظاهر می‌شوند. قسمتی از این چربی که در مجاورت اکسیداسیون قرار می‌گیرد سیاه‌رنگ می‌شود که ظاهر زشتی دارد. آنها معمولا روی پشت، شانه‌ها، ناحیه گردن و بازوها دیده می‌شوند. خوشبختانه درمان‌های متفاوتی برای رفع این جوش‌ها وجود دارد.

چه کسانی در معرض بروز جوش‌های سرسیاه هستند؟

هرکسی ممکن است در طول زندگی خود به این جوش‌ها مبتلا شود، اما جای هیچ نگرانی نیست. مشکل اینجاست که بسیاری از مردم منافذ باز پوستی دارند. علاوه بر این داشتن پوست چرب موجب ایجاد جوش‌های سرسیاه روی پوست می‌شود. هر چه پا به سن می‌گذارید پوست بیشتر در معرض انواع بیماری‌های مختلف قرار می‌گیرد. اگر شما برنامه مدونی برای پاکسازی پوست خود نداشته باشید، بیشتر با جوش‌های سرسیاه مواجه می‌شوید.

هورمون‌ها نیز نقش عمده‌ای در این امر بازی می‌کنند و موجب تحریک سلول‌های شما می‌شوند. همچنین تولید چربی زیاد توسط بدن، وجود باکتری‌ای به نام پروپیونی باکتریوم و خوردن قرص‌های ضدبارداری نیز در به وجود آمدن این جوش‌ها موثر است.

علایم جوش‌های سرسیاه چیست؟

جوش‌های سرسیاه درد و تورمی ندارند و برخلاف آکنه که معمولا تورم و قرمزی به وجود می‌آورد بدون تورم و قرمزی هستند.

درمان جوش‌های سرسیاه

هنگامی که به‌خاطر وجود این جوش‌ها به پزشک مراجعه می‌کنید ممکن است از انواع ژل‌ها و لایه‌بردارها برای شما استفاده شود که شامل ترتینویین، تازاروتن و آداپالن باشند. این فراورده‌ها ممکن است به‌طور مستقیم روی پوست شما استفاده شوند. البته جوش‌های سرسیاه را می‌توان به طریق دستی در مطب پزشک خارج کرد. میکرودرم ابریژن نیز روش دیگری برای حذف این جوش‌هاست.

چگونه می‌توان از به وجود آمدن جوش‌های سرسیاه پیشگیری کرد؟

از فراورده‌های لایه‌بردار استفاده کنید. همچنین سعی کنید در هنگام آرایش کردن از فراورده‌های بدون روغن استفاده نمایید. امروز می‌خواهیم چندین لایه‌بردار خاص را به شما معرفی کنیم. به‌طور قطع تمام مواد لازم برای تهیه این لایه‌بردارها در خانه‌تان پیدا می‌شود و نیازی به پرداخت مبالغ هنگفت ندارید.

۱. جوش‌شیرین و لیمو 

مواد لازم: یک قاشق غذا‌خوری جوش‌شیرین، یک عدد لیمو

طرز تهیه: تمام مواد را با هم مخلوط کنید تا به ترکیب خمیری‌شکل نرمی برسید.

پوست خود را با آب‌گرم بشویید و خمیر فوق را با حرکات دورانی روی پوستتان استفاده کنید. انگشتان خود را به حالت دورانی حرکت دهید. از فشار دادن بیش از حد پوست بپرهیزید.

می‌توانید به جای جوش‌شیرین از شکر هم استفاده کنید، اما خمیر به دست آمده ضخیم‌تر است و موجب آسیب به پوست می‌شود. شما می‌توانید از این خمیر برای ۴ دقیقه برای هر قسمت از پوست استفاده کنید، به طوری که تمام قسمت‌های مرده پوست را لایه‌برداری کند.

۲. دستمال کاغذی و سفیده تخم‌مرغ

مواد لازم: برای این درمان، به حوله‌های کاغذی بافت‌دار و یک تخم‌مرغ نیاز دارید.

ابتدا صورت خود را با آب‌گرم شستشو دهید. آب‌گرم موجب باز شدن منافذ پوست می‌شود و به خارج شدن جوش‌های سرسیاه کمک بسیاری می‌کند. این که پوست شما عاری از هرگونه چربی باشد بسیار مهم است. در نتیجه سفیده تخم‌مرغ می‌تواند کاملا با این منافذ درگیر شود.

سفیده تخم‌مرغ را با حرکات دورانی روی پوست خود استفاده کنید. می‌توانید تنها روی مناطقی تمرکز کنید که دارای جوش‌های سرسیاه است. سپس یک حوله کاغذی را روی پوست خود بگذارید. سفیده دیگری را روی این حوله استفاده کنید تا در آن غوطه‌ور شود. بعد از خشک شدن آن را ازسطح پوست خود جدا کنید. مثل معجزه به نظر می‌رسد اما تمام منافذ پوست شما با این روش تمیز خواهد شد.

۳. جوش‌شیرین و دارچین

ترکیب جوش‌شیرین و دارچین خاصیت آنتی‌باکتریال دارد و به کاهش جوش‌های سرسیاه کمک فراوانی می‌کند. همچینن می‌توانید کمی لیمو یا عسل به این ترکیب اضافه کنید تا اثر تمیزکنندگی آن را افزایش دهید.

مواد لازم: ۲ قاشق غذا‌خوری جوش‌شیرین، ۱ قاشق غذا‌خوری دارچین، نصف لیمو، ۲ قاشق غذا‌خوری شکر

طرز تهیه: تمام این مواد را در کاسه‌ای ریخته و مخلوط کنید تا خمیری‌شکل شود. سپس این محصول را روی نواحی درگیر پوست بمالید و ۱۰ دقیقه صبر کنید. سپس آن را با آب‌گرم بشویید. این کار را ۳ بار در هفته تکرار کنید.

 

 

 ۴. میوه پاپایا یا خربزه درختی

پاپایا یا خربزه درختی حاوی آنزیمی به نام پاپایین است که به حفظ تعادل پوست و حذف کردن چربی‌های اضافی آن کمک می‌کند. استفاده از این ماسک منجر به بازسازی سلول‌ها، حذف سلول‌های مرده، تمیز شدن منافذ پوست و صاف و نرم شدن پوست کمک می‌کند.

مواد لازم: یک تکه پاپایا یا خربزه درختی، یک قاشق نمک

طرز تهیه: یک تکه از پاپایا یا خربزه درختی را برداشته، نمک به آن اضافه کنید و سپس روی پوست با حرکات دورانی ماساژ دهید. ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس صورت خود را با آب‌گرم بشویید. این کار را ۴ بار در هفته تکرار کنید.

 

۵. جو دوسر 

جو دوسر برای تمام پوست‌ها مناسب است. خاصیت لایه‌برداری دارد و سرشار از مواد مغذی است که منجر به بهبود پوست می‌شوند. جو دوسر همچنین به جذب چربی اضافی روی پوست کمک می‌کند.

مواد لازم: ۴ قاشق غذاخوری جو دوسر، ۲ قاشق غذا‌خوری ماست ساده، یک قاشق غذا‌خوری آبلیمو

طرز تهیه: تمام مواد را در کاسه‌ای ریخته و مخلوط کنید تا خمیری به دست آید.

شب هنگام این ماسک را روی پوست خود بگذارید و با حرکات دورانی ماساژ دهید. ۲۰ دقیقه صبر کنید و سپس آن را با تونر صورت پاک کنید. هر روز از این ترکیب برای حذف جوش‌های سرسیاه بهره ببرید.

 

۶. سرکه سیب

ترکیب اسیدی سرکه سیب خاصیت ضدباکتری دارد و منجر به حذف چربی اضافی از سطح پوست و جلوگیری از ایجاد جوش و جوش‌های سرسیاه می‌شود.

استفاده منظم از سرکه سیب به کاهش اندازه منافذ پوستی کمک و لک پوست را حذف می‌کند و پوستی نرم را برای شما به ارمغان می‌آورد.

مواد لازم: ۴ قاشق غذا‌خوری سرکه سیب، یک قاشق نشاسته ذرت

طرز تهیه: سرکه سیب را با نشاسته ذرت مخلوط نمایید تا به ترکیبی خمیری دست پیدا کنید. این ترکیب را روی پوست خود بگذارید و ۲۰ دقیقه صبر کنید. هنگامی که خشک شد آن را با آب‌گرم از روی پوست خود بردارید. این کار را هر روز تکرار کنید.

 

۷. آرد نخودچی

آرد نخود نسبت به بقیه ترکیبات بیشتر ناشناخته است اما سرشار از موادی است که باعث می‌شود پوست شما بهبود یابد و چربی اضافی آن حذف، سلول‌های مرده آن برداشته و منافذ پوستی باز شوند. همچنین می‌تواند به عنوان روشی جایگزین برای حذف موهای اضافی بدن عمل کند.

مواد لازم: ۲ قاشق غذاخوری آرد نخودچی، ۱ قاشق غذاخوری زردچوبه، ۵ قاشق غذاخوری ماست ساده

طرز تهیه: تمام مواد را در کاسه‌ای ریخته و مخلوط کنید تا به خمیری نرم دسترسی پیدا کنید. این ماسک را روی صورت خود بگذارید و به مدت ۳۰ دقیقه صبر کنید. قبل از آبکشی با استفاده از حرکات دورانی خاصیت لایه‌برداری آن را افزایش دهید. در انتها ماسک را با آب‌گرم آبکشی کرده و این کار را ۳ بار در هفته تکرار کنید.

 

در پایان به خاطر داشته باشید که استفاده مداوم از ترکیبات لایه‌بردار طبیعی به داشتن پوستی سالم و با منافذ جمع به شما کمک می‌کند.

 

 

 

۷ ماسک خانگی برای جوش سر سیاه

مجله سلامتی پلاس ماد

 

راههای ترک عادت به موبایل

مقاله قبلی

افسردگی بعد از پدر شدن در آقایان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *